TEKNİK VE MESLEK DERSİ ÖĞRETMENLERİNİN DURUMU

Yapılmak istenen şey o kadar düşünülmeden yapılıyor ki büyük yıkım olacak ilk uygulamada.Uygulama meslek dersi öğretmenlerini vuruyor. Sınıf ve branş öğretmenleri meslek lisesinde meslek dersi öğretmenlerine göre biraz daha şanslı. Puan uygulamasına göre sadece okulu değişecek. Puanı yüksek olan merkezden köye gitmeyecek. Merkezde sadece okulu değişecek. Düşük puanlı öğretmen yine puanının artmasını bekleyecek eskiden olduğu gibi.

Rotasyonu alkışlayan arkadaşlarımız için değişen pek bir şey olmayacak. Fakat meslek dersi öğretmenlerini durumu farklı. Örneğin bir ilçede Teknik lise öğretmeni ne yapacak? Aynı ilçede gidebileceği başka okul yok. Çevrede bulabileceği okulda kendi branşı da yok. En yakın okul 100 km uzaklıktaki başka bir ilçede veya il merkezinde.

Örneğin Samsun ili Vezirköprü ilçesinde meslek lisesinde görev yapan bir metal veya mobilya öğretmeni nereye gidecek? Gideceği en yakın yer 80 km uzaklıkta. Bazı bölümlerde durum daha da sıkıntılı. Motor, Grafik Tasarım, Metalürji, Tekstil, Otomasyon, Endüstriyel Kontrol v.b. bölümlerin il içerisinde gidebilecekleri okul hiç yok. İl dışına mı gönderilecekler?

Mağduriyet yaratmadık diyenlere sormak lazım. En iyi ihtimal ile günlük 30-80 km arasında yol gitmek durumunda bırakılmak nedir? Aile bütünlüğü tehlikesi ile baş başa kalan öğretmen ile mi verimi artıracaksınız? Oturduğunuz yerden verdiğiniz kararlarla ancak eğitim camiasının içerisine huzursuzluk ve mutsuzluk sokuyorsunuz.

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdür Vekili Fethi Fahri Kaya, “Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın talimatıyla eğitim camiasının, sosyal tarafların ve sivil toplum kuruluşlarının da görüşünü aldıklarını” söylüyor. (Hangi Sivil Toplum Kuruluşu biz bilmiyoruz.)

“Aynı eğitim bölgesi içinde görev yapan öğretmenlerin kendi aralarında yerleri değişecek. Öğretmenimizin görev yeri bir ilçedeyse, buna uzak başka bir ilçeye rotasyonu yapılmayacak. Öğretmenlerimizin kurulu düzenlerinin bozulmaması için böyle bir karar aldık.” diyor.

Bakanlık olarak her zaman ki yaptığınız gibi hergün çıkartığınız ve öğretmenin aleyhinde olan yönetmeliklerle başarı artıramazsınız. Yaptığınız tek şey başarıyı daha da düşürmek olur.

Biz diyoruz ki; SİZ BİZİM İÇİN KARAR ALMAYIN ALLAH AŞKINA!…

11 yorum

 1. İnşallah adalet yerini bulur.Bir zahmet yer değiştirsinler yoksa küflenecekler 20-30 yıl bulundukları okulda.

 2. Eğitim fedakarlık işidir bence 5 yıldan fazla aynı okuldan kalımamalı bir zahmet yer değiştisinle.Hoşunuzamı gitmiyor emekliliğiniz gelmişse emekliliğe ayrılın.

 3. hiç birinize üzülmüyorum. emekli olursunuzda biz atanırız. işine gelmezse çalışma arkadaş. rotasyon geç kalınmış bir uygulama. en azından dinazorların emekli olması için bir vesile diyelim. haline şükret arkadaş.

  1. Doğru diyorsun emekliler için hayat şartları o kadar güzel ki yeni bir iş bulmak için emekli olsunlar.Herhalde sen anana ve babana da dinazor diye çağırıyorsundur.Senden öğretmen olsa ne olur olmasa ne olur.

  2. Rotasyonon sözde amacı verimliliği artırmak ( tam tersi verimi düşürecektir). emekliliği gelmiş öğretmenin emekli olmasını sağlamak değil. Ancak kişilerin ihtiyaçları azalır veya emekli maaşları yükselirse emekli olan öğretmen sayısı artar. buda ek göstergenin 3600 e yükselmesiyle sağlanır. Ancak akp ile senin gibi öküzlerin sendikası yalakasen yetkili olduğu sürece buda mümkün görünmemektedir. senin gibi öküzün atanacağını bilsem 65 ine kadar çalışırım, ancak eminim ki atanamayan çok değerli öğretmen gençler olduğunu bildiğim için iki çocuğum üniversiteden mezun olduktan sonra emekliliğimi isteyeceğim.

 4. Kusura bakmayında o hocalarımız da artık bir zahmet emekli olsunlar. 55-60 yaşında öğrencilere verebilecekleri ne kalmıştır.Yatmaktan fazla para almaktan bir zahmet kurtulsun meslektaşlarım

 5. Yeter artık ben gercekten bu konudan çok sıkıldım biz atanamamış teknik öğretmenleri savunun biraz da. Yer degişimi yani rotasyon uygulamasını evet kesinlikle haklı buluyorum çünkü o kadar çok emeklisi dolmuş teknik öğretmen var ki gitmek bilmiyorlar. E onlar gitmedikce bizlere yer açılmıyor. Rotasyonda haksızlığa ugrayan teknik öğret yok ol içi değil il dışı olmalı polis asker her üç yilda bir yer değiştiriyor onlar insan değil mi öğretmenler dr değiştirmeli

 6. On yildir 3-5 kişilik alımlarla atama bekleyen nakış ogretmeni olarak sitenizden beklentimiz bizlere verilmeyen kadroların haberini yapmanizdir rotasyon yapılması gereken bir uygulamadır meslek liselerinde emekliliği gelmiş gecen rahatim neden emekli olayım diyerek öğretmenliğe devam eden ve biz genç nesil öğretmenlerin önünü tıkayan hocalarimizin bi yerde zorunlu olarak emekli olacak olması bu uygulamanın dogru olduğunu göstermektedir yeter yani birakinda bizlerde atanıp hayatımızı kuralım

 7. Emekliliği gelipte bekleyenler için çıkartıldı rotasyon, adam yakında bastonla gelecek okula, meb’i kutluyorum sonunda işe yarar bişey yaptı, emekliliği gelenleri Türkiye’nin en ücra köşesine göndermek daha doğru olur….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.