Temel Liseler ve Akşam Liseleri Dökülüyor!

ÖSYM  liselerin sınav başarısı incelediğinde, temel liseler ve akşam liselerinin başarısızlığı ortaya çıktı.

ÖSYM, üniversite sınavlarına yaklaşık 15 gün varken, farklı lise türlerinin LYS ve YGS başarılarını incelemeye alarak, hangi lise türünün daha başarılı ve başarısız olduğunu ortaya koydu. Dershanelerin kapatılması ile kurulan temel liselerde, 50 matematik sorusuna 47 yanlış cevap verilmesi gibi sonuçların alındığının gözlemlenmesi, temel liselerin durumunu da ortaya koymuş oldu. 28.4 ortalamaya ulaşan Devlet fen liseleri ise, en başarılı lise türü olarak göze çarptı.

50 Sorunun 47’sine Yanlış Cevap

LYS ve YGS sınavlarında, Fen, Meslek, İmam Hatip, Anadolu ve Temel lise gibi, 21 farklı lise türünün başarı oranları incelendi. 2015 yılında yapılan YGS sınavına giren 2 milyon öğrenciden, ortalama olarak 40 sorunun 30’una yanlış cevap veren spor, özel akşam okulları, açık öğretim ve temel liselerin, en başarısız lise türleri olduğu sonucuna varıldı. Özellikle Temel liseliler, farklı alanlardaki sorulara verdikleri yanlış cevaplar ile, en fazla başarısız olan lise türü oldu.

Dershanelerin Yerine Açılmışlardı

Dershanelerin kapatılarak özel okullara dönüştürülmesi ile birlikte, sayısı 3 bin 553 olan dershaneden 2 bin 787’si özel okula dönüşmek için başvuruda bulunmuştu. Bu dershanelerden bin 225’i ise, temel liseye dönüştü. Son sınıfta öğrencisi bulunan 48 temel lisede okuyan öğrencilerden,  bin 705 öğrenci üniversite sınavına katıldı. Ancak bu öğrencilerin başarı ortalamaları, diğer liselerin çok altında kaldı.

Devlet Fen Liseleri en iyi başarı ortalamasını yakalarken, Özel temel liseliler, en düşük başarı ortalamasıyla en başarısız lise türü oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.