İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TEOG Sınav Görevindeki Adaletsizlik

24  Kasım Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun. Yılda bir kere de olsa hatırlanan bir günümüzün olması iyi bir şey. Bu yazıma meslektaşlarımın gününü kutlayarak başlamak istedim fakat devamı aynı şekilde iyi olmayacak.

Biliyorsunuz önümüzde 26 ve 27 Kasım 2014 tarihinde Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş yani TEOG sınavı yapılacak.

Bu sınavda asker ve doğum iznindekiler hariç tüm ortaokul öğretmenleri ve ortaokul ile aynı çatı altında olan ilkokul öğretmenleri görev alacak. Sınav görevi almak zorunlu olmamasına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı sınavı hafta içi çarşamba ve perşembe günü yaparak öğretmenin mesai saati içerinde olmasından dolayı zorunlu hale getirmiştir.

Eğer sınav haftasonu olsaydı öğretmenler isteği dışında sınav görevi almayacaktı.

Bu zorunlu sınav görevi branş öğretmenlerinin teog sınavında derslerinin olmadıkları gün için görevli olacaklar.

Teog sınavında sorusu olmayan öğretmenlerin ise çoğunluğu 2 gün görevli olacaklar.

Olacaklar tamam da peki ya ücreti.

Yönetmeliğe göre öğretmenlere sınav görevi olarak 5 ek ders ödenir maddesi bulunmaktadır. Buna göre teog sınavında 1 gün görev alan öğretmen 5 ek ders alacak. Yani yaklaşık 45-50tl arası. 2 gün görevli olanlara 10 ek ders ücreti ödenecek.

Buraya kadar her şey tamam fakat sıra geldi başlıktaki ADALETSİZLİKlere,

-TEOG sınavı için öğrencileri hazırlayan branş öğretmenleri (Türkçe, Matematik, Din Kültürü, Sosyal Bilgiler, Fen ve Teknoloji ve Yabancı Dil) sadece 1 (bir) gün görev alabilecekler ve diğer gün okula gitmek zorundalar. Yani sadece 5 ek ders alabilecekler. Oysaki aynı binayı paylaştıkları sınıf öğretmenleri ve diğer branş öğretmenleri ise 2 gün görev alacaklar. Bu birinci adaletsizlik.

-TEOG sınavında görevli olanlar, Bakanlık müsteşarı, il milli eğitim müdürüleri, ilçe mem müdürü ve okul müdürleri silsilesinden tüm sorumluluk okul müdürlerine yıkılmıştır. Onlara her toplantıda “sakın haaa bir hata yapmayın” diyerek aba altından sopa gösterilmektedir. Bu da okul sınav komisyonundakilerde büyük bir yük bırakmaktadır. Fakat aynı gün görevli olan KURYE, GÜVENLİK GÖREVLİSİ ve YARDIMCI HİZMETLİ ise bir okul müdürü kadar sorumlulukları olmamasına rağmen bir ücret adaletsizliği yaşanmaktadır.

-Bina sorumlusu olan müfettişler, sizler daha iyi bilirsiniz diye tüm işleri bina sınav komisyonu bırakıp geriden sınavı takip etme ücreti olarak yaklaşık 300tl(geçen seneki tahmini ücretler)

– Sınav günü okul müdürü ve komisyondakilerle beraber sınav kutusunu alıp okula getiren ve sınavdan sonra okul müdürü kutuyu kilitlemesinden sonra teslim alıp müdürle beraber tekrar milli eğitime getiren bir KURYE 177tl almaktadır.(Geçen seneki TEOG ücreti)

-Sınav günü okula gelen güvenlik görevlisi, merkezlerde polis köylerde jandarma, öğrencilere üst araması yapamıyor. Görevi sadece okul müdürü ve komisyondakilerle beraber sınav kutusunun açılırken ve kapatılırken şahit olması. Bir de olursa olay çıkar diye okulda beklemesi ve ücreti 67 tl.

– O gün kalorifer yakımı ve çay yapmaktan başka işleri olmayan yardımcı hizmetlilerin alacağı ücret 61 tl.

– Gelelim son talihliye SINAV KOMİSYONU. Bu komisyon okul müdürü ve iki kişiden oluşur. Bu iki kişi varsa müdür yardımcı yoksa müdürün seçeceği iki öğretmenden oluşur. Bu komisyonun görevi sınavdan bir gün önce okulu ertesi günkü sınav için hazırlamaktır. İşleri burada bitmez sabah erkenden kurye ile birlikte sınav kutusunu alır. Güvenlik görevlisi nezaretinde kutuyu açar ve okula gelen salon görevlilerine görev dağılımı yapıp gerekli duyurularını yapar. Sınavın sorunsuz geçmesi için dua ederler. Sınav bitiminde kutuyu kapatıp kurye ile birlikte sına kutusunu geri milli eğitime teslim eder. Ha bu arada da tüm bunların karşılığı sadece 5 ek derstir. Onun kaç para yaptığını yazımın başında yazmıştım.

Bu kadar anlatmadan sonra ben de sınavlarda öğretmen değil hizmetli olmayı yeğlerim. Aslında diğerlerini de yeğlerim de güvenlik görevlisi ve müfettiş yapmazlar beni.

Kazasız Belasız Bir TEOG Geçirmeniz Dileğiyle…

42 Yorum

 1. Anonim Anonim 22 Şubat 2016

  yalanın daniskası yere attıgın pisligi bile hizmetli alıyo yediniz her şeyi onlar temizliyo cay kalorifer de mi bitek

 2. hizmetli/sungurlu hizmetli/sungurlu 5 Ocak 2016

  sınav parasınan niye itirazediyon kardeşim salonu hiz.hazlıyor yuh

 3. Mustafa BAĞDATLI Mustafa BAĞDATLI 2 Ocak 2016

  Ayrıca ekliyorum bulunduğunuz yerde ki 2. Lig maçları voleybol hentbol basketbol(lise ilkokul ya da bölge ligi fark etmeksizin) artık be varsa, tüm bunların maçlarında ücretsiz görev yapılır. Ki Maç görevlerine istirahat gününüzde yazılırsınız akşamında işe gidersiniz. Ya da işten çıkmışsınızdır maç için bir kaç saat sonra uyanmak zorundasınızdır. Daha anlatacak o kadar çok şey var ki ama siz kıymet bilmeyen bir nesil olarak yetişmişsiniz. Size değil sizi yetiştiren ÖĞRETMENLERE mi kızmalı acaba ÖĞRETMENLERİM!!!

  • Türk Türk 4 Ocak 2016

   Allah Öğretmenlerin Gözünü Doyursun Aylık 60 Saat Çalış 2800 Maaş Al Ondan Sonra Y.Hizmetliye Memura Laf Konuş Memurlar Aylık 160 Saat Çalışıyo Fazla Çalıştığında Ücret Almıyo Öğretmene Ek Ders Ücreti Yok Efendim Kurs Açtı Kurs Ücreti Maaş Oldumu 3500-4000 Ondan Sonra Öğretmenlere Haksızlık Var Bu Ülkede Asgari ücretle Evini Geçindirenler Çocuk Okutanlar Var Nankorluk Yapmayalım..

 4. Mustafa BAĞDATLI Mustafa BAĞDATLI 2 Ocak 2016

  Değerli öğretmen,polis(meslektaş) ve diğer meslekteki arkadaşlar. Şu halinden yakınan ve başka da böyle mesaisi dışında çalıştırılan meslek yok diyen öğretmen arkadaşlar size soruyorum öğretmenliği bırakıp daha rahat diye polis olan/olmak için yırtının kaç kişi tanıyorsunuz? Öğretmenken kaç kere Polisliğe başvurdunuz?/başvurmak istediniz? Bi de polislere bakın? Neredeyse hepsi ama hepsi… lisans mezunu olan biz 2 bin 800 den aşağı maaş alan yok ama öğretmen olmak için ya da kendi branşında çalışmak için her şeyimizi vermeye hazırız. Neden mi? İnsan gibi çalıştırılmadığımız için. Ne görevimiz belli ne görev günümüz ne saatimiz ne emir verenimiz belli. Milyon tane kocamız var!!! Halinize şükredin esen kalın öğretmenlerim!!!

  • yasemin yasemin 22 Nisan 2016

   olay tamamen başka yere çekilmiş. buradaki konu öğretmenlikle polisliği karşılaştırmak değil. ortada bi sınav var yapılan iş belli. bu sınavdaki alınan ücretler karşılaştırılıyor. anlayabilmeniz için açıklamış bulunuyorum

   • Murat Murat 27 Nisan 2016

    Yasemin hanım bir polis memuru olarak şu husus çok iyi bilinmelidir.öğretmen arkadaş bugün sınav için saat.08.00 okula geldi sınav yaptı 12.00 ÇEKİP gitti, ben ssat: 07.00 okulda görevinin baßında idim.aradaki fark öğretmen bugün okul varmış gibi mesaiye gelip exra sınav parası alıyorsa,polis ise istirahati olan 5,5 saatini sınava verip aynı gün akşam 18.00 da 12 saatlik gece görevine gidiyor. Siz gece rahat uyuyun diye bilene helal olsun, bilmeyene haram zıkkım olsun .beni sınava yazmasınlar parada istemiyorum

 5. baba baba 27 Kasım 2015

  Kardeşim ekders olmasın bunlar okulada zor gelir hizmetliyide adam yerine koymuyorlar çsyını demle kaleriferini yak temizlikletini yap öğretmenlet gününde teok ta odaları pasta börekle doluydu al abicim şunuda sen ye diyeöiyorlar birde eğitimci olacaklar yazık onlara

 6. ferhat ferhat 1 Temmuz 2015

  kimse beleş iş yapmıyor zırlayıp durmayın garibanları düsünun

 7. ferhat ferhat 1 Temmuz 2015

  ayıp ayıp sankı beleş iş yapıyorsunuz ögretmen okula gelir ekders yattımı yav mudur ekdersim 1kuruş az yatmış ver bakalım hesabını diye aglar durur ögrencime iki kelime fazla ögretyim yok 5 saat okulda durur 3binlira maaş alır gariban işçi napsın hoca adam 2 üniversite bitirmiş 16 saat çalışıyor 900lira alıyor sen 4yıl okumuşsun sanki başıma bakan oldun havandan geçılmıyor

 8. Mehmet Mehmet 25 Nisan 2015

  Öğretmen düşmanı bir ülkede yaşadığımı görmekten büyük üzüntü duyuyorum. Herkesin gözü her nedense öğretmenin aldığı 2200 tl maaşta. Öğretmen dediğiniz kişi en az on beş sene okumuş, emek vermiş, türlü türlü sınavlara katılmış ve bu sınavları geçmiş ve bu şekilde meslek sahibi olmuştur. Geleceğin nesillerini doktorlarını, hakimlerini, yetiştiren öğretmenler bugün maaş ve yaptığı iş konusunda hizmetlilerle aynı kefeye konuyor ve değerlendiriliyor. Hangi meslek dalında mesaiden sonra iş yapmak var sorarım size. Öğretmen olan her kimsenin mesaisi yoktur. Günün 24 saati mesaidir onun için. Sabah dokuzda ders başı yapar akşam üç buçukta dersi biter. Eve gider yazılı hazırlar yazılı okur. Yarın anlatacağı konular için etkinlik ya da soru hazırlar. Bir karşılık beklemeden öğrencileri iyi bir yere gelsin diye okuldan sonra kurs verir. Okulda hizmetli yoksa okulu temizler, sobayı yakar sabah öğrenciler gelmeden önce. Sınav görevlerinde en önemli görev öğretmende olmasına rağmen en düşük ücreti yine öğretmen alıyor. Ben kimsenin aldığını eleştirmiyorum sadece öğretmenin alamadığını eleştiriyorum. Polis 80 değil 120 alsın helalı hoş olsun. Ama neden öğretmen de 120 almasın?? Yaptığı iş polisin yaptığından daha mı az?? Ben sınav görevi istemiyorum, paralarını da istemiyorum. Böyle bir hiyerarşide öğretmen neden en altta bulunuyor onu merak ediyor ve eleştiriyorum. Bazıları da çıkmış “cahil öğretmen” lafını kullanmış. Bir insan hem cahil hem öğretmen olabilir mi Allah aşkına. Bu lafı söyleyen asıl cahilin önde gidenidir. Bu arada öğretmenin gözü parada ve rahatlıkta olsaydı gider başka bir iş yapardı mesela hizmetli olurdu…

  • hak hak 30 Kasım 2015

   eşeklik baki kalırmış

 9. memo memo 12 Şubat 2015

  hizmetli üçretleri neden 3 sy sürüyor öğretmen üçretleriyle beraber yatmazssa bi daha görev almam kendilerin olsun

 10. Metehan Metehan 10 Şubat 2015

  Bu sınavlar mesai saatlerinde yapıldığından dolayı kimse ücret almamalı. Öğretmenler olarak herşeyden, her görevden para almaya alışmışınız (fedakar öğretmenler hariç). bide gelmişiniz kendinizi onunla bununla kıyaslıyorsunuz. Gerçek anlamda kendini birileriyle kıyaslayacaksan elini vicdanına koy….

 11. Ekrem DAĞDELEN Ekrem DAĞDELEN 9 Şubat 2015

  Slm. Her sayfada öğretmelerin teog ücreti yattı..vs..Arkadaşım hizmetlilerin kasım 2014 teki teog ücretleri daha yatmadı. Ve bununla ilgili en ufak bir haber, yorum bulamıyorum.

 12. MUSALLA MUSALLA 2 Şubat 2015

  AYDIN KARA DENİZ MİLLET SEN GİBİ KÖŞE YAZARI YAPMIYOR PAŞA HABERİ OLDUGU GİBİ YAZ HİZMETLİ MEMUR DUR YARDIMCI HİZMETLER KADROSUNDA YA ÖGRETMENE GELELİM ODA MEMUR DEİLMİ ÖGRETMEN DERS ANLATIYOR BUDA DOGRU BİR SINIFTA 30 ÖGRENCİ VAR BAKANLIK BEN ÖGRETMENDEN 5 TANE ÇALIŞKAN ÖGRENCİ İSTİYOM DİYOR ÖGRETMENDE AYNI KANAATTE 30 ÖGRENCİ ARASINDAN 5 ÖGRENCİ BIRAKTA ARTIK ONUDA YAPSINLAR ADALET ÜST DÜZEY GÖREVLİLER VE AMİRLER BU İŞ BÖYLE OLCAK DİYORSA EMİN OL BİRŞEY BİLİYORLARDIR BEN SABAHTAN AKŞAMA KADAR SIRTIMDA ODUN TAŞIYOM TOMRUK TAŞIYOM 25 TL İÇİN BEN NE YAPAYIMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM

 13. paşa paşa 2 Şubat 2015

  ARKADAŞIM HİZMETLİ TEOG ÜÇRETİNİ 3 4 AY SONRA ALIYOR 2 GÜN TOPLAMDA 120 TL EDİYOR BUNU ÖGRETMEN ARKADAŞLAR İSE 8 DE GELİP 12 GİDİYOR HİZMETLİNİN ÇAY VERME ZORUNLULUGUDA YOK KALÜRİFER YAKMA ZORUNLULUGUDA AMA İŞLER YÜRÜSÜN DİYE ADAMLAR HERŞEYİ YAPIYORLAR O SIRALARI CEKİP TEMİZLEMEK BEDEN GÜÇÜ İSTER BEN COCGUMU OKULA GÖTÜRÜYORUM ÖGRETMENİN ELİ CEP TELEONUNDA ADAM KARSINI AKŞAM YEMEDİGİNDE PRASA YEMEGİ YAP DİYOR SENCE ADALET NERDE ÖGRETMENLER BENCE EKDERSİ HAK ETMİYORLAR ZATEN EKDERS OLMASA BİR ÖGRETMEN KALMAZ ÜLKEDE BİR İŞCİ 8 40 TL MAAŞ ALIYOR AYBAŞINA KADAR İDARE EDİYOR ÖGRETMEN İSE 2 500 TL ALIYOR EK DERSLE O ADAMSA 15 GÜN İÇİNDE BAŞLIYOR AGLAMAYA BIRAKIN BU İŞLERİ PAKİ İŞCİ KARDEŞLERİMİZ NE YAPSIN

 14. Anonim Anonim 24 Ocak 2015

  Yedek salon başkanı para aliyor insaf

 15. Vatandaş Vatandaş 16 Ocak 2015

  Öğretmen haricindekiler o ücreti 4-5 ay sonra alıyor, onuda yazıya eklemek gerekir.

 16. berat toker berat toker 8 Ocak 2015

  Bunları Biliyormusunuz?: Evet dünyanın en kutsal mesleğine sahipsiniz saygı duyuyorum.Size aldığınızın 2 katını da verseler az.Baş tacımızsınız,size yapılan haksızlıkları saysak bitmez.Ama her mesleğin kendine göre bir zorluğu var.1-Hizmetli deyipte hor gördüğünüz o arkadaşlara daha 2 yıldır bu uygulama yapılıyor 2- Sizin kullandığınız yılda yaklaşık 90 gün izinlerin sadece 20 günü hizmetli arkadaşlara var onuda hiç bir zaman KULLANAMAZLAR.3- sabah 6,30 da okul da olup,akşam 7,00 da evlerine giderler.Yazık hor görmeyin garibime 4-5 ay sonra alıp ta evine 1 kilo tatlı götürecekleri parayı günah be kardeşim.

  • isa isa 8 Temmuz 2015

   ağzına sağlık

 17. polis polis 3 Ocak 2015

  Hocam polis geceye gideceği gün sınav görevi yazılır ve aynıgün uykusunu alamadan göreve gider ayrıca siz görevlilerden önce gider ve binayı en son terk eder bunlar neden gözardı edilip işinize gelen kısmını görüyorsunuz. Güvenlik ihtiyacınız yoksa dilekce yazın güvenlik gelmesin siz de rahat edin. Ayrıca polis sınava istirahatli saatinde gelir bunu da böyle bilin

 18. hakan hakan 31 Aralık 2014

  Sayın ziyaretçimiz mesajınız küfür, hakaret, tehdit, sataşma, aşağılama, kişi hak ve özgürlüklerine saygısız içeriğe sahip mesajlardan bir veya daha fazlasını içerdiğinden dolayı yayınlanmamıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.

 19. murat murat 24 Aralık 2014

  Ayrıca siz teog ücretlerini aldınız yediniz bile. bize Allah kerim belki 3-4 ay sonra ödenecek.

 20. murat murat 24 Aralık 2014

  2500 maaş. 750 ekders ne kadar sınav varsa girersiniz yetmez özel ders verirsiniz, yetmez kırtasiye yardımı 1000 tl alırsınız, yine yetmez ey öğretmen denen okumuş cahiller sizleri ne doyurur acaba?

  • Anonim Anonim 7 Ocak 2015

   sizi tebrik ediyorum.

  • ilke ilke 21 Nisan 2015

   çok haklısınız erkenden gelip nöbetçi öğrenci masasına oturup akşama kadar gelene hoş geldin gidene güle güle demek için zorlanıyor benim okulumdaki görevli bende sınıfımda bir öğrencinin midesi bulandığında temizleyeyim akşamları sınıfımı kendim süpüreyim orda oturup bazen temizlik malzemesinin yerini söyleyip benim kadar maaş almasına razı geleyim.yok arkadaş hakeden hakkını alsın ama lütfen genelleme yapmayın kimseye yapmayın

  • emine emine 6 Kasım 2015

   öğretmenler size hiçbirşey verememiş.yazık .40 dk sonra kısık sesle çıktığımız sınıf tan yetişen öğrenciler sizin gibi olacaksa vay geldi güzel ülkemin güzel dediğim insanı

  • Anonim Anonim 26 Aralık 2015

   Hergeş 9 dokuz aylıktir insanı kücük görme

 21. murat murat 24 Aralık 2014

  Allah gözünüzü doyursun işallah. nedir bu hizmetli ile derdiniz arkadaş.

 22. y.demirel y.demirel 5 Aralık 2014

  güvenlik görevlisi olsanız 1 hafta dayanamazsınız,

 23. ahmet ahmet 28 Kasım 2014

  peki öğretmen o gün derse girmediği halde ekders ücreti alıyor..ekderside üstüne koyun bakalım kaç para yapıyor

  • mustafa mustafa 28 Kasım 2014

   Ahmet bey o gün hizmetli, müfettiş ve güvenlik görevlisi de maaşlarını alıyor. Mesela hizmetli çay yapıp okulu temizleme ve kalorifer yakma görevlerini sadece teog da yapmıyor

   • Anonim Anonim 14 Aralık 2014

    hizmetli dediğin adamkalerifer yakmaya saat 6daokulageliyor biraz insaf

    • Anonim Anonim 28 Ocak 2015

     KALERÜFERİ YAKAR ÇAY YAPAR 1 GÜN ÖNCEDEN SINIFLARI HAZIRLAR SINAV SONRASI SINIFLARI TEMİZLER ÖĞRETMEN 8 DE GELİR HİZMETLİ 6DA GELİR ÖĞRETMEN 12 DE GİDER HİZMETLİ 14 DE GİDER EVET ADALETSİZLİK VAR

     • ilke ilke 21 Nisan 2015

      benim okulumdaki görevli temzilik malzemesinin yerini söylemekten başka birşey yapmıyor adaletsizlik hakedenle etmeyenlerin bir tutulduğu ülkede olmak

      • ferhat ferhat 1 Temmuz 2015

       hele sunların derdıne bak hele ögretmen hızmetlıden şikayetçı hizmetli ögretmendenhepiniz çatır çatır paranızı alıyonuz hala neyin kafasını yaşıyonuz 900 lira alan gariban ne yapsın 12saat çalışıyor Allah gözunuzü doyursun

 24. Oztan Oztan 26 Kasım 2014

  Çok atmışsın hoca 177 hizmetli 300 tl diğer görevliler nerden alıormuş

  • Aydın Karadeniz Aydın Karadeniz 27 Kasım 2014

   Sanırım yazının sadece para kısmına odaklandınız isimlere bakarsanız 177tl yazdığım kişi KURYEdir. 300tl yazdığım kişi ise genellikle maarif müfettişi olan kişilerdir. Hizmetli: 61tl, Güvenlik görevlisi 67tl almaktadır.

   • ata ata 2 Şubat 2015

    güvenlik görevlisi alamadı daha o ücreti haberin ola

   • hasan basri hasan basri 23 Nisan 2015

    müfettişler teog sınavında öğretmen ne alıyorsa onu alıyor. cahil cahil yazı yazıyorsunuz. ben müfettişim ve iki gün için 89 tl aldım. o bahsi geçen 300 tl direksiyon sınavında veriliyor. onu da hakediyoruz. sabah 07.30 dan akşam 17.30 a kadar açık havada soğukta ayakta bekle dur. komisyon üyesi öğretmenler ise sıcacık arabanın içinde geziyorlar. herkes işini yapsın ama doğru dürüst yapsın.

 25. beyaz beyaz 25 Kasım 2014

  Sonuna kadar haklisiniz. Peki bunu duyacak kulak var mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.