TEOG Sınavı 27-28 Nisan’da Yapılacak

Peki Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyız?

Temel eğitimden ortaöğretime geçiş sınavının kısaltılmışı olan TEOG, 8. Sınıf öğrencilerinin katıldığı sınavdır. Merkezi ortak sınav olarak uygulanır. Sınavda öğrencinin sorumlu olduğu dersler;

  • Türkçe konuların sorumlu olacaklar
  • Matematik konularından sorumlu olacaklar
  • Fen bilgisi konularından sorumlu olacaklar
  • C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük konularından sorumlu olacklar
  • Yabancı Dil konularından sorumlu olacaklar
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi gibi derslerin konularından sorumlu olacaklardır.

Sına sistemi 1. Dönem6, 2. Dönem 6 sınav olmak üzere toplam 12 sınav yapılmasını söyler. Öğrencilere uygulanan 3 sınav varsa bunlardan 2. Yazılı sınavı,2 yazılı sınav varsa bunlardan da 1.yazılı sınavları ortak yapılır. Ortak sınavlarda öğrencilere 20 soru sorulur.

Öğrenciler  Türkçe, Matematik ve din kültürü ve ahlak bilgisi testlerinden  ilk gün sınav olacaklar. Diğerleri 2. Gün yapılır. Sınav değerlendirilmesi 100 üzerinden yapılır. Sınavda başarılı olmak isteyen öğrencilerin verimli ders çalışması gerekir?

Verimli Ders Çalışma Taktikleri

Her öğrencinin farklı çalışma yolları ve taktikleri olduğu için öğrencilerin günlük yapacağı planlamayı kendilerine göre yapmaları gerekir. Öğrenciler günün en çok hangi saatinde verim alıyorlarsa o saat diliminde çalışmalıdırlar. Öğrenci okul ve etüt merkezlerinde gördüğü dersleri akşamları mutlaka tekrar etmelidir. Günlük çözebildiği kadar soru çözümü yapmalıdır. Çalışma yolları derslere göre de farklılık gösterir. Öğrenci az ama kaliteli kaynaklardan yararlanıp, aklını karıştırmamalıdır. Öğrenci kendi işitsel ya da görsel hafızasına göre çalışmasını materyallerle desteklemelidir. Aile öğrenciye her aşamada yardımcı olmalıdır. Öğretmen, verimli ders çalışma taktiklerini dersine göre öğrencinin ilgi alanlarına göre belirlemelidir. Öğrenci bu dönemde yeterince sıkıntılı olacağından baskı yapmamakta fayda vardır.

Sınav Stresi Nasıl Aşılır?

Öğrenciye günlük çalışma programı hazırlanmalı ama çocuk olduğu unutulmamalıdır. Sosyal aktivitelerine ve oyun oynamasına da izin verilmelidir. Arkadaşları ile zaman geçirmesi sağlanmalıdır. Okulda ve evde çalıştığı dersleri zamanında yapmalıdır. Konulara çalışan öğrencinin kendine güveni tam olur. Aile, sınavın dünyanın sonu olmadığını, olmazsa üzülmemesi gerektiğini söylemelidir. Sınav haftası sınav stresi daha da artacağından çocuğun kafasını dağıtacak, bedenini ve zihnini meşgul etmeyecek sosyal aktiviteler yaptırılmalıdır. Sınavdan bir gün önce çocuk her zaman ki yattığı saatte yatmalı, erken yatması için baskı uygulanmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.