İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TEOG Sonrası Lise Tercih Başvuruları Ne Zaman?

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı 8 Haziran 2016 Çarşamba günü itibariyle E-Okul sistemine yüklendi. Beklenenden erken açıklanan TEOG sonuçları karne işlemlerinin de daha hızlı yetişmesini sağlayacak.

TEOG sonuçlarına göre yerleştirme puanları 15-25 Temmuz 2016 tarihinde açıklanacak ve öğrencilerden lise tercih etmeleri istenecek. 8 Ağustos 2016’da ise öğrencilerin hangi okulu kazandıkları ve hangi liseye kayıt yaptıracakları belli olacak.

Özel Okula Gidecekler Devlet Okula Tercih Yapamayacak

Özel okul kayıtları TEOG tercihlerinden daha önde bir tarihte olacak ve kayıtlar EOkul sistemi üzerinden yapılacak. Bu sebeple özel okula ön kayıt yaptıran öğrenci 2016 Haziran ve Temmuz ayları arasında kesin kayıt yaptırmış olacağından TEOG sınav sonucuna göre lise tercihi yapamayacak.

Yurtdışında TEOG Sınava Giren Öğrencilerin İşlemleri Nelerdir?

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavına yurt dışında giren öğrenciler E-Okul sistemine kayıtlı ise http://www.meb.gov.tr  ya da http://oges.meb.gov.tr adreslerinden online olarak tercihlerini yaparak okul müdürlerine onaylatmaları gerekiyor.

Yine aynı şekilde yurt dışında sınava girmiş fakat E-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler ise http://www.meb.gov.tr ya da http://oges.meb.gov.tr adreslerinde yayınlanacak olan EK-2 formunu doldurarak tercihlerini yapacaklardır.

İlk Yerleştirmeden Sonra Boş Kontenjanlar Ne Zaman Açıklanacak?

2016 Ağustos ayında yapılan tercihlerin yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra kesin kayıt yaptırmayan öğrencilerden boşalacak kontenjanlar için ek kontenjan açıklama tarihi ise 14 Ağustos 2016 olarak belirlendi. Tabi bu tarihlerin değişme olasılığı bulunmaktadır.

TEOG Sonrası Tercih Yapmayan Öğrencilerin Durumu Ne Olacak?

TEOG sınavına girip tercihte bulunmayan ya da tercih tarihini kaçıran öğrenciler sistem tarafından otomatik olarak Açıköğretim kurumlarına (Açık Lise) yönlendirilecek.

teog-yerlestirme-takvimi-2016-mebajans

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.