TEOG Takviye Kurs Detayları

Milli Eğitim Bakanlığının bir yeni hedefi de okulları ve halk eğitim merkezlerini hemen hemen her gün kurs ve eğitim alınabilen yerlere dönüşmektedir. Buna bağlı olarak ortaokul ve lise öğrencilerinin başvuruları 1 Eylül’de alınacak. Takviye kursların ücretleri de uygun bir şekilde öğrencilere göre ayarlanacaktır. Öğrencilere seçme şansının verilmesine bağlı olarak öğrenciler ders dışı vakitlerinde takviye kurslar ile hem sosyalleşecek hem de yeni birere yetenek kazanmış olacaklar. Milli Eğitimin bu yeni amacıyla öğrenciler eğlenerek öğrenecekler.

400 Bin Sınıf Kullanıma Açılacak

Milli Eğitim bakanlığının gençlerin takviye kurslardan yeterince faydalanabilmeleri amacıyla halk eğitim merkezlerinde ve okullarda yaklaşık 400 bin sınıfı kullanıma açacağı belirtildi. Bu kursların içeriği sadece hobi değil aynı zamanda kurslarda lise öğrencilerinin üniversiteye rahat hazırlanabilmeleri adına Fen, Edebiyat Türkçe ve Sosyal Bilimler gibi alanlarda da ders almaları teşvik edilecek. Bunun için paket programlar da hazırlanacak. Öğrencilerin üniversite sınavına daha rahat hazırlanabilmeleri adına oluşturulan bu sınıflarda öğrencilerin ihtiyacı olan her türlü materyaller de sağlanmış olacak. Mezun durumunda veya örgün öğretimin dışında kalan öğrenciler için de halk eğitim merkezlerinde müfredata paralel bir biçimde takviye kursları da açılacaktır.

Tarama Testleri

Öğrencilerin bilgi birikimlerinin ölçülmesi adına tarama ve kazanım testlerinin yapılması da gerekecek. Buna bağlı olarak bu kurslarda eksikliklerin giderilmesi, derslerin pekiştirilmesi ve öğrencilerin sınavlardan daha yüksek not almalarının sağlanması amacıyla tarama ve kazanım testlerinin yapılması gerektiği bakanlık tarafından belirtilmiştir. Öğrencilerin gerçekten öğrenip öğrenmediğini bu testlerin sonuçlarına ve faydalılığına bağlayan bakanlık lise ve ortaokul çağındaki öğrencilerin daha başarılı olması ve gelecek kuşakların daha başarılı olması adına takviye kursların açılması yöneliminde karar kılmıştı. Açılan takviye kurslar ayrıca sosyal ve sanatsal yeteneklerle ilgili de olabilecektir. Milli Eğitim Bakanlığı okullara yapılacak yeterli başvurunun olması durumunda bu alanlara yönelik kursların da açılması gerektiğini belirtmiştir. Önemli olanının öğrencilerin ilgi ve yeteneklerinin arttırılması olduğunu söyleyen Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin bu ilgi alanlarına yönelik kursların açılmasının önünü de açmış oldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.