TEOG YEP Açıklandı Özel Okullar Birinci Olarak Devlet Okullarını Geçti

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sonuçları 8 Haziran 2016’da açıklanmıştı. 8. sınıf öğrencileri TEOG sonuçlarından sonra liseye yerleştirme işlemleri için Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) beklemeye başlamıştı.

29 Haziran itibariyle YEP (Yerleştirmeye Esas Puanlar) da açıklanınca 8. sınıf öğrencileri için özel okul tercihleri başlamış oldu. 14 Temmuz 2016 tarihinde bitecek olan özel okul tercihlerinden sonra 15 Temmuz 2016’da devlet liseleri tercihleri başlayacak.

Yerleştirmeye Esas Puanlar (YEP) Açıklanınca Ortaya Çıkan 59 Birinci’nin Hepsi Özel Okullardan

İlk dönem yapılan TEOG’da birinci sayısı 1525 iken, ikinci dönem 987 olarak açıklandı. Yerleştirmeye Esas Puanlar (YEP) açıklandıktan sonra ise ortaya ilginç bir sonuç çıktı.

YEP sonrasında birinci sayısı 59’a düştü ve tüm birinciler özel okul öğrencisi. Yani Yerleştirme Esas Puanlara göre devlet okullarından hiç birinci çıkamadı. 500 tam puan 59 öğrencisi özel okullarda okuyanlar oldu. Devlet okullarında 500 tam puan alan öğrenci olmadı.

Devlet Okullarının Notları Kısıtlı Özel Okulların Notları Bol

Devlet okullarından birinci çıkmamasının sebebi YEP hesaplanırken 6., 7. ve 8. sınıf not ortalamalarının da hesaplanması. Devlet okullarında okuyan öğrenciler TEOG sınavında tam puan alsalar da son 3 senenin puan ortalamaları yüzünden yerleştirmeye esas puanlarda düşüş yaşandı.

Özel okullarda ise durum tam tersi oldu. Özel okullar öğrencilere not bakımından sıkıntı yaratmayıp notları yüksek tutarak YEP sonuçlarında öğrencilerin birinci olmasını sağladı.

Devlet Okullarında Notlar Takip Ediliyor

Devlet okullarına sürekli ilçe milli eğitim müdürlüklerinden yazı gelerek öğrencilerin TEOG ve ders notları arasında uçurum olaması konusunda öğretmenleri uyarıyor. Öğretmenlere not takibi yapılarak öğrencilere fazla not verilmesi engelleniyor.

Özel okullar ise bu duruma rağmen not vermede daha rahat davranıyorlar ve öğrencilere notları bol vererek yerleştirmeye esas puanlarda öğrencilerin daha iyi liseye gitmeleri için daha iyi puanları almış oluyorlar.24

Bu sayede devlet okullarında TEOG sınavında daha çok tam puan alan olmasına rağmen yerleştirmeye esas puanlarda ortaya çıkan 59 birincinin hiç birinde devlet okulu öğrencisi bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.