MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

TEOG YEP Açıklandı Özel Okullar Birinci Olarak Devlet Okullarını Geçti

İlk dönem yapılan TEOG’da birinci sayısı 1525 iken, ikinci dönem 987 olarak açıklandı. YEP açıklandıktan sonra ise ortaya ilginç bir sonuç çıktı.

TEOG YEP Açıklandı Özel Okullar Birinci Olarak Devlet Okullarını Geçti
  • 11.07.2016
  • 369 kez okundu

TEOG YEP Açıklandı Özel Okullar Birinci Olarak Devlet Okullarını Geçti

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sonuçları 8 Haziran 2016’da açıklanmıştı. 8. sınıf öğrencileri TEOG sonuçlarından sonra liseye yerleştirme işlemleri için Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) beklemeye başlamıştı.

29 Haziran itibariyle YEP (Yerleştirmeye Esas Puanlar) da açıklanınca 8. sınıf öğrencileri için özel okul tercihleri başlamış oldu. 14 Temmuz 2016 tarihinde bitecek olan özel okul tercihlerinden sonra 15 Temmuz 2016’da devlet liseleri tercihleri başlayacak.

Yerleştirmeye Esas Puanlar (YEP) Açıklanınca Ortaya Çıkan 59 Birinci’nin Hepsi Özel Okullardan

İlk dönem yapılan TEOG’da birinci sayısı 1525 iken, ikinci dönem 987 olarak açıklandı. Yerleştirmeye Esas Puanlar (YEP) açıklandıktan sonra ise ortaya ilginç bir sonuç çıktı.
YEP sonrasında birinci sayısı 59’a düştü ve tüm birinciler özel okul öğrencisi. Yani Yerleştirme Esas Puanlara göre devlet okullarından hiç birinci çıkamadı. 500 tam puan 59 öğrencisi özel okullarda okuyanlar oldu. Devlet okullarında 500 tam puan alan öğrenci olmadı.

Devlet Okullarının Notları Kısıtlı Özel Okulların Notları Bol

Devlet okullarından birinci çıkmamasının sebebi YEP hesaplanırken 6., 7. ve 8. sınıf not ortalamalarının da hesaplanması. Devlet okullarında okuyan öğrenciler TEOG sınavında tam puan alsalar da son 3 senenin puan ortalamaları yüzünden yerleştirmeye esas puanlarda düşüş yaşandı.
Özel okullarda ise durum tam tersi oldu. Özel okullar öğrencilere not bakımından sıkıntı yaratmayıp notları yüksek tutarak YEP sonuçlarında öğrencilerin birinci olmasını sağladı.

Devlet Okullarında Notlar Takip Ediliyor

Devlet okullarına sürekli ilçe milli eğitim müdürlüklerinden yazı gelerek öğrencilerin TEOG ve ders notları arasında uçurum olaması konusunda öğretmenleri uyarıyor. Öğretmenlere not takibi yapılarak öğrencilere fazla not verilmesi engelleniyor.
Özel okullar ise bu duruma rağmen not vermede daha rahat davranıyorlar ve öğrencilere notları bol vererek yerleştirmeye esas puanlarda öğrencilerin daha iyi liseye gitmeleri için daha iyi puanları almış oluyorlar.
Bu sayede devlet okullarında TEOG sınavında daha çok tam puan alan olmasına rağmen yerleştirmeye esas puanlarda ortaya çıkan 59 birincinin hiç birinde devlet okulu öğrencisi bulunmamaktadır.

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan 2017 Şubat Sözleşmeli Öğretmenlik Alımı Tüm Detayları Tam Metin başlıklı makalemizde 2016 ağustos öğretmen alımı yapılacak mı, 2017 sözleşmeli öğretmen alımı ve 2017 şubat kaç öğretmen alımı alınacak hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / / / /

loading...

Diyarbakır’da 25 Günlük Bayan Öğretmen Şehit Edildi
Diyarbakır'ın Bismil ilçesi Çavuşlu köyünde çalışmakta olan 25 günlük bayan sınıf öğretmeni PKK terör örgütü tarafında babası ile birlikte şehit...
İlçe Milli Eğitim Müdürü FETÖ’den Gözaltına Alındı
FETÖ bağlantılı memurlara operasyonlar sürüyor. Son olarak ilçe milli eğitim müdürünün gözaltına alındığı haberi geldi.
FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ