Teröre Yardım Edenlerin Memurluk Hayatı Bitiyor!

Son aylarda başta Türkiye sınırları içerisinde yer alan terör örgütü PKK olmak üzere, sınırlarımızın dışarısında yer alan farklı terör örgütlerine karşıda operasyonlar düzenleme kararları alan hükümet, şimdi de devlet bünyesinde çalışıp, herhangi bir terör örgütüyle ilişiği bulunan memurların işine son verecek..

Konu geçtiğimiz günlerde Başbakanlık genelgesi ile Resmi Gazete’de ki yerini aldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun imzasını taşıyan genelge ile, “Adı ne olursa olsun, terör örgütleri ile uzaktan yakından ilişkisi bulunan devlet memurlarının işine son verilmesi” öngörülüyor. Genelge de aynı zamanda legal isimler ve faaliyetler altında işlem yapan, ancak devletin bölünmez bütünlüğünü tehdit eden, kamu düzenini bozmaya çalışan oluşumlarla bilerek ilişki kuranları kapsayan maddelerde  bulunuyor.

Genelge ve yasalarda, devlet memuru olarak kamuya hizmet veren personellerin, gerek görevleri esnasında, gerekse mesai saatleri dışında gerçekleştirdikleri her türlü eylemin, taşıdıkları devlet memuru sıfatına uygun olması ilkesi bulunuyor.

Kamu çalışanlarının belirtilen mevzuata uygun hareket etmeleri, idari yapıdaki emir komuta zincirine tam olarak bağlı olmaları ve bu bağlılıkla yürütülen her türlü işlemlerde amirlerine karşı sorumlu olmaları gerekliliği yer alıyor. Yasalarda ise idari amirler, kendine bağlı çalışanların görev ve yükümlülüklerini, ilgili yasalara göre belirlemeli ve bu yasalara dayanarak kontrol ve takip mekanizmasını işleve sokmalıdır.

u_7217

İlgili yasa ve genelgelerde;

– İster legal, ister illegal olsun, devletin bölünmez bütünlüğünü tehdit eden unsurlar ile ilişkisi olan, yapılacak yardımın boyutuna ne olursa olsun bu oluşumlar ile birlikte hareket ederek kamu düzenini bozmaya çalışan,

– Bahsi geçen oluşum ve örgütlerin talimat ve isteklerini yerine getirerek görevinin dışına çıkan,

– Bahsedilen yapıdaki oluşumlara herhangi bir şekilde yardımcı olan,

– Kamudaki görevini ve kamuya ait olan kaynakları bu yapı ve örgütlerin kullanımına sunan ya da bunları desteklemek amacıyla kullanan,

– Terör örgütleri ve legal zeminde bölücü faaliyetler yürüten oluşumlar ile devletin mücadele etmesini engellemeye çalışan,

– Herhangi bir örgütün propagandasını yapan,

kamu personelleri hakkında, bahsedilen mevzuata uygun olarak nitelikli işlemler, bağlı bulundukları amirler tarafından hızlı bir şekilde gerçekleştirilecektir. Kesin suç teşkil eden sözlü ya da fiili eylemlerde ise kişiler, yine hızlı bir şekilde adli kurumlara bildirilerek haklarında cezai işlem uygulamasının yapılması sağlanacaktır.

Başbakanın imzasını taşıyan genelge ile, başta sınırlarımız içerisinde yer alan oluşumlar olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti milli güvenliğini tehdit eden tüm oluşumlara karşı, daha etkin mücadele edilmesi hedeflenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.