Tıp Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalıyız?

Tıp kazanmak hemen hemen herkesin hayali yada anne ve babasının oğlu için öngördüğü bir gelecek. Güzel ve birçok kişinin istediği bir meslek olduğu için haliyle puanları da çok yüksek. Eğer tıppa ilgi duymuyorsanız ve aile zoruyla gitmeye çalışıyorsanız şimdiden geçmiş olsun size.

İlk olarak merak ettiğiniz soruya cevap vereyim tıp okumak için en kötü ihtimalle ilk on beş bine girmelisiniz lakin hayaliniz orta bir tıpsa ilk on bin, ama hayaliniz çok iyi bir tıpsa en iyisini yapıp ilk üç-dört bine girmeniz gerek. fakat söylediğim gibi tıp kazanmak o kadar kolay değil en kötü ihtimalle on birinci sınıfta sıkı bir ders programıyla ders çalışmaya başlamalısınız. On birinci sınıf bitmeden ygs konuları bitmeli ve yaz tatili de lys ye başlamalısınız çünkü on ikinci sınıfta çok zorlu konular olacaktır. Fakat yeri gelmişken belirteyim bu yolda ygs sadece küçük bir tümsektir önemli olan LYS dir. YGS sınav zamanına kadar YGS ye çalışıp sonra LYS yi yaparım demek gibi bir gaflete düşmeyin çünkü baştan kaybetmek zorunda kalırsınız. Günde kaç soru çözmeliyim? Size bunun cevabını şöyle vereyim haftada en az iki bin beş yüz soru çözmelisiniz. Kaç puan almalıyım? Bunun cevabı istediğiniz üniversiteye ve sınavın zorluğuna göre de değişir. Fakat minimum dört yüz elli puan almalısınız (özel üniversiteler için biraz daha düşer). Peki hangi sınavdan kaç puan almalıyım? YGS ve LYS den ortalama olarak dört yüz puan alarak yerleşebilirsiniz. Ygs nize çok güvenip LYS ye pek güvenmiyosanız bile lys den en az üç yüz doksan civarı bir puan alarak da yerleşebilirsiniz. LYS fenden kısmınız çok iyiyse ve çok güveniyorsanız YGS den kötü alsanız dahi korkmayın. YGS den üç yüz otuz kırk alıp tıppa giden insanlar var.

Önemli olan ders çalışmayı bırakmayıp en iyi ve en verimli şekilde ders çalışmak. Asla umutsuzluğa düşmeyin çünkü umut sizsiniz…

BAŞARILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.