İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Toplumun Engelli Kişilere Bakışı

Sevgili okurlarım, bu yazımda toplumumuzdaki engelli vatandaşlarımızla ilgili yazımı kaleme almaya çalışacağım. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, ben de bir engelli  yakınıyım hem de birinci dereceden.

Sözlerime şöyle başlayayım. Neredeyse hemen hemen herkes kendi hayatından çok diğer insanların hayatlarına, yaşantılarına, giyimlerine, davranışlarına dikkat ediyorlar. Ve bunların içinde ne yazık ki engelli olan çocuklarımız, kardeşlerimiz de yer alıyor. Hiçbir çocuk dünyaya gelirken eksik olmak istemez, onlar da doğduklarında tıpkı her birimiz gibi masum olarak doğarlar. Fakat bu kirli dünyamızın içinde belki de en temiz ,en masum olarak kalabilenler o farklı gözle baktığımız engelli kardeşlerimizdir.

Sizlere başımdan geçen bir olayı aktaracağım. Benim yeğenim down sendromlu, dünyalar tatlısı bir melek. Yeğenim doğduğunda hiçbirimiz down sendromlu olduğunu anlamamıştıkta testler yapılana dek. Daha sonra bu rahatsızlığı annenin kabulleniş aşaması var ki bu hiç kolay değil. Sadece belki etraftan gelecek kösteğe değil de hepsinin desteğe ihtiyacı var. Kötü bakışlara değil de, sevilmeye ihtiyaçları var. Bir kış günü, ben, kız kardeşim ve yeğenim alışveriş merkezine giderken bir bayanın bizi durdurup,  yazık kelimelerini sözlerine sürekli katarak yeğenimin neden böyle olduğunu sorması. Kız kardeşimin göz yaşları, yeğenimin ise bir tülü anlama veremediği  annesinin göz yaşlarına bakışını hiç unutamam. Ve benim nasıl davranacağımı be  yapacağımı sapıtmam  hiç hafızamdan gitmiyor. Ne yazık ki yapabileceğim tek şey kız kardeşimi teselli etmek olmuştu. Bunu neden örnek verdim hemen belirteyim ,toplulumuzda bizden farklı görünen insanlara bakışlarınız, davranışlarınız, sözleriniz o aileyi o kadar çok etkiliyor ki. Sizler engellilere bakış atarken, küçümserken biz onlarla hala daha bu hayat yolunda yeni şeyler öğrenip belki de büyüyoruz. Bizler onlarla gerçek sevginin, merhametin ne olduğunu öğreniyoruz. Alışveriş merkezlerini düzenlerken engelli kardeşlerimizi de düşünerek inşa ediniz. Caddelerde gözleri görmeyen kardeşlerimiz için yapılmış olan özel yollara bir şeyler koymamaya dikkat ediniz özellikle araba park etmeyiniz. Üst geçitler için; engelli vatandaşlarımız için de asansör yaptırmaya özen gösteriniz. Onların da yaşamaya hakkı olduğunu unutmayınız.

Ve siz değerli okurlarım, hepimizin bir engelli adayı olduğunu unutmayın ona göre yaşayın. Esenlikle ve sağlıklı kalınız.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.