MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Toplumun Engelli Kişilere Bakışı

Hepimiz Bir Engelli Adayı Olduğumuzu Unutmadan Yaşamalıyız…

Toplumun Engelli Kişilere Bakışı
  • 10.01.2016
  • 228 kez okundu

TOPLUMUN ENGELLİ KİŞİLERE BAKIŞI

Sevgili okurlarım, bu yazımda toplumumuzdaki engelli vatandaşlarımızla ilgili yazımı kaleme almaya çalışacağım. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, ben de bir engelli  yakınıyım hem de birinci dereceden.

Sözlerime şöyle başlayayım. Neredeyse hemen hemen herkes kendi hayatından çok diğer insanların hayatlarına, yaşantılarına, giyimlerine, davranışlarına dikkat ediyorlar. Ve bunların içinde ne yazık ki engelli olan çocuklarımız, kardeşlerimiz de yer alıyor. Hiçbir çocuk dünyaya gelirken eksik olmak istemez, onlar da doğduklarında tıpkı her birimiz gibi masum olarak doğarlar. Fakat bu kirli dünyamızın içinde belki de en temiz ,en masum olarak kalabilenler o farklı gözle baktığımız engelli kardeşlerimizdir.

Sizlere başımdan geçen bir olayı aktaracağım . Benim yeğenim down sendromlu, dünyalar tatlısı bir melek. Yeğenim doğduğunda hiçbirimiz down sendromlu olduğunu anlamamıştıkta testler yapılana dek. Daha sonra bu rahatsızlığı annenin kabulleniş aşaması var ki bu hiç kolay değil. Sadece belki etraftan gelecek kösteğe değil de hepsinin desteğe ihtiyacı var. Kötü bakışlara değil de, sevilmeye ihtiyaçları var. Bir kış günü, ben, kız kardeşim ve yeğenim alışveriş merkezine giderken bir bayanın bizi durdurup,  yazık kelimelerini sözlerine sürekli katarak yeğenimin neden böyle olduğunu sorması. Kız kardeşimin göz yaşları, yeğenimin ise bir tülü anlama veremediği  annesinin göz yaşlarına bakışını hiç unutamam. Ve benim nasıl davranacağımı be  yapacağımı sapıtmam  hiç hafızamdan gitmiyor. Ne yazık ki yapabileceğim tek şey kız kardeşimi teselli etmek olmuştu. Bunu neden örnek verdim hemen belirteyim ,toplulumuzda bizden farklı görünen insanlara bakışlarınız, davranışlarınız, sözleriniz o aileyi o kadar çok etkiliyor ki. Sizler engellilere bakış atarken, küçümserken biz onlarla hala daha bu hayat yolunda yeni şeyler öğrenip belki de büyüyoruz. Bizler onlarla gerçek sevginin, merhametin ne olduğunu öğreniyoruz. Alışveriş merkezlerini düzenlerken engelli kardeşlerimizi de düşünerek inşa ediniz. Caddelerde gözleri görmeyen kardeşlerimiz için yapılmış olan özel yollara bir şeyler koymamaya dikkat ediniz özellikle araba park etmeyiniz. Üst geçitler için; engelli vatandaşlarımız için de asansör yaptırmaya özen gösteriniz. Onların da yaşamaya hakkı olduğunu unutmayınız.

Ve siz değerli okurlarım, hepimizin bir engelli adayı olduğunu unutmayın ona göre yaşayın. Esenlikle ve sağlıklı kalınız.

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / /

loading...

Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
2016 Dershane Öğretmenleri Atamaları Sözlü Sınav Yerleri Belli Oldu
5 bin dershane öğretmeni alımı için sözlü sınav yerleri belli oldu. 18 sınav merkezinden 5 tercihte bulunan adayların mülakatları 26...
2016-2017 Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonuçları
Ücretli öğretmenlik başvurusunda bulunanlar için milli eğitim müdürlükleri sonuçları açıklamaya başladı.
Fransa 2018’de Türk Öğretmen Alımı Yapmayacak
Yurt Dışı öğretmenlik için 2018'den itibaren Fransa'ya gidilemeyecek. Türkçe derslerini Türk öğretmenler vermeyecek.
Doğum İzni Yönetmeliği – Doğum Yapan Annelerin Kullanabilecekleri İzinler Neler?
Doğum Yapan Annelere Hangi İzinler Verilir? Doğum izni kaç hafta? Yaz tatilnde izin durumu? Resmi Yönetmelik
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ