Tübitak Bursu Alanların KYK Bursları Kesilmeyecek

Billim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Reform Paketi’ndeki 17 maddenin görüşüldüğünü belirteren kalan 18 maddenin de Salı günü görüşüleceği belirtildi. 15-16 Şubat’ta kanunun çıkacağını belirten Işık, Cumhurbaşkanı şubat ayı içinde kanunu onayladığı takdirde 1 Mart’tan itibaren kanunun yürürlüğe gireceğini söyledi.

Bakan Fikri Işık Kanal 24’te katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. AKP iktidara geldiği günden beri Türkiye’de üretimin her aşamasına yönelik olarak çok yoğun ve ciddi adımlar atıldığını belirten Işık, geçmişte yaptıkları çalışmaların meyvelerini almaya başladıklarını söyledi.

Geçmişte ülkenin ucuz iş gücüne yönelik olarak çalıştığını belirten Işık, artık bu durumdan vazgeçilerek katma değeri yüksek işlere geçiş yapılması gerektiğini belirtti. Bu bakımdan Ar-Ge Reform Paketi’nin çok önemli olduğunu vurgulayan bakan toplam 35 maddelik reformun 17 maddesinin görüşüldüğünü, kalan 18 maddenin de Salı günü görüşüleceğini belirtti. 15-16 Şubat tarihleri arasında kanunun çıkacağını vurgulayan Bakan Fikri Işık, Cumhurbaşkanı’nın onaylaması halinde kanunun 1 Mart’tan itibaren yürürlüğe girebileceğini belirtti.

KYK Bursu Kesilmeyecek

Üniversite sınavında ilk 25 bine giren öğrencilere yönelik olarak verilen Tübitak bursları yüzünden artık KYK bursları kesilmeyecek. Başarının ödüllendirilmesi gerektiğini belirten Fikri Işık Kredi Yurtlar Kurumu burslarının Tübitak Bursu kazanıldığı taktirde kesilmeyeceğinin altını çizdi.

Fikri Işık yaptığı açıklamada kodlama dersi ile ilgili olumlu gelişmeler olduğunu ve bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı’nın özenle çalıştığını vurguladı. Dijital çağda kod yazamayan insanın yerinin olmadığını belirten Fikri Işık kodlama bilmenin önemine değindi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.