İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TÜBİTAK’ın Reddettiği Proje Dünya Birincisi Oldu

TÜBİTAK’ın Yarışmasında Dereceye Girememişti

Tübitak ülkemizde gerçekleştirilen etkinliklerle ülke genelinde bölge bölge yeni icatları aramaktadır. Bu sayede ülkemizde bilim adamı olacakların ilk adımlarını attıklarını söyleyebiliriz. Fakat aslında planlanan bu olmasına rağmen gerçekte böyle olmuyor. Her ne hikmetse Tübitak’ın reddettiği tüm projeler dünya projelerine başvuruda bulunuyor ve ülkemizde değer verilmemiş eserler dünya genelinde çok büyük dereceler elde edebilir. Şimdi ki haberimiz bu reddedilen eserlerden sadece birisi.

Daha önce TÜBİTAK’ın yarışmasına da gönderdiği projenin, burada dereceye giremediği öğrenildi. İlayda Şamilgil, Polonya’da bu yıl 22’ncisi düzenlenen yarışmaya, üzerinde 1 yıldır çalıştığı “Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem” adlı projesi ile katıldı. Şamilgil, fizik alanında dünyanın en prestijli fizik proje yarışması olarak kabul edilen yarışmanın dünyaca ünlü akademisyenlerden oluşan jürisinden tam puan aldı.

Buluş Ne İşe Yarayacak?

Şamlıgil, “Bu projede suyun manyetik özelliğinden yararlandım. Suyun içine bir mıknatıs yerleştirdiğinizde suyun üzerinde gözle görülemeyecek deformasyonlar oluşur. ‘Ne kadar deformasyon varsa o kadar su olur’ tezinden yola çıkarak yaptığım deneylerde sonuca ulaştım” dedi. Buluşunun tarım ve gıda endüstrisinde rahatlıkla kullanılabileceğini düşünen Şamilgil, buluşu sayesinde günlük hayatta tükettiğimiz süt, meyve suyu ve benzeri sıvıların içindeki su miktarının kolayca tespit edilerek kalite-fiyat dengesinin kurulmasına yardımcı olacağını söylüyor.

ilayda

Nobele İlk Adım

İlayda’nın kısa öğrencilik hayatı başarılarla dolu. Habertürk’ten Serkan Akkoç’un haberine göre, geçen yıl İstanbul’daki bazı metro istasyonlarında kanserojen radon gazı ölçümü yapan İlayda Şamilgil, topladığı verileri İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sunmuş. Öğretmenleri, İlayda’nın Stanford Üniversitesi’ne kabul edileceğine inandıklarını belirtti.

155 Yorum

 1. Anonim Anonim 20 Kasım 2017

  yazık ya niye beyenmediniz kızcagizin projesini

 2. Anonim Anonim 13 Ocak 2016

  Tubıtakın artık bılımle ilgisı olmadığından senın pırozenı kabul etmediler.

 3. nuran nuran 6 Ağustos 2015

  yolun açık olsun kızım gurur duymama sebep oldun tşkler

 4. celalettin soylu celalettin soylu 28 Temmuz 2015

  Bu hanim kiz Eger muska yazsa idi Tubitak muhakkak kabul ederdi..

  • Anonim Anonim 28 Temmuz 2015

   Siz yazıp dünyanın en zengin insanı falan mı oldunuz 😀

   • Löw Löw 31 Temmuz 2015

    Muska yazmanın iyi bir ticaret oldugunun farkındasın yani

    • Murat Türker Murat Türker 7 Aralık 2015

     Evet tabi bu ülkede dini kullanıp da fakir olan tek bir kişi var mı ?

 5. Filiz Filiz 27 Temmuz 2015

  Tebrikler. Gurur verici. Türkiye’den böyle bir dâhinin çıkması. Hele ki bir kız öğrencinin başarısı. Çok mutlu edici.

 6. Erol Kurt Erol Kurt 26 Temmuz 2015

  Maalesef abuk subuk tiplerin PROF. yapildigi ülkemizde mucit gencler sabote edilmekte…YILMASINLAR ! Kizimizin bulusu baska planetlerde de ise yarayabilir !

 7. tahsin tahsin 24 Temmuz 2015

  Laik müslüman bir ülke bu gün için ENERJİ politikası geliştiremez(yılın 365 gününün 300 günü güneş gören ülkemizde güneş enerjisinden faydalanma konusu içler acısı dır yeraltı kaynaklarımızı ise hiç kullanamıyoruz) EKONOMİK güç oluşturamaz (ATATÜRK barajı ülkemizde HAYVANCILIGI ve TARIMI had safhalara taşıyabilir ama şu an için kullanamıyoruz ) TEKNOLOJİK gelişme oluşturulamaz ( teknoloji egemenlerin elinde başkasının eline geçmesini istemez) velhasıl orta doguda laik müslüman bir ülkenin bagımsız ve güçlü olması DÜNYA da birçok dengeyi bozar hafızamızı biraz zorlarsak geçmişte nelerin engellendiginin farkına varabiliriz.GENÇ arkadaşımızı TEBRİK ediyorum başarılarının devamını temenni ediyorum. SİYASETTEN uzak bir ortamda atıyorum 100 bilim adamını her baskıdan arındırarak yıllık masraflarını karşılasak (ŞANS oyunlarından günlük kesilen vergilerin toplamı milyonlları bulmaktadır devlet bu vergilerlemi ayakta durur bu vergileri bu bilim adamlarına harcasak neler olmazki…

 8. TURK_O TURK_O 23 Temmuz 2015

  Bu projeyi RET EDENLERİN acaba suyun manyetik özelliğinden haberi var mı?

 9. Busiş Busiş 23 Temmuz 2015

  Helal olsun sana devam et basarılar dilihorum gurur duyduk seninle. Sana çok ihtiyacımız var.

 10. şerafettin şerafettin 22 Temmuz 2015

  tübitak yöneticileri şiştinizmi karın ağrısı başladımı kaç projeyi böyle çevirdiniz.

 11. deeeeeeeeeeeeeeeeeee deeeeeeeeeeeeeeeeeee 21 Temmuz 2015

  allah sizin gibilerinin sayısını çoğatsın

 12. Kaan Kaan 21 Temmuz 2015

  Azmini Tebrik ederim imkanı varmıdır bilmiyorum ama yerinde olsam tüpitakın Bahçesine aldığım birincilik ödülünün kopyasını dikerdim ALİMİM DIYENLERE KAPAK OLSUN DİYE

 13. fredyyy fredyyy 21 Temmuz 2015

  Bu ülkede bu kadar çok vatan haini varken ağzınla kuş tutsan yaranamazsın ama ben arabım dedi atatürk’e küfret sana her türlü desteği yaparlar.

 14. erkan erkan 20 Temmuz 2015

  stanford üniversitesine gitmesi gerektiğine eğer kendi profesörlerimizde inanmış ve böyle olması gerektiğine kanaat getirmişlerse kusura bakmayın biz ülke olarak kalkınamayız ne de üniversitelerimizin kalitesi artar. bu beyinlerin bu ülkede faydalı olması gerekir. arge arge arge. gelecek yüzyıl üretim değil arge ve innovasyon çağı olacak. bir işin mühendisliği, patenti sende olacak işçiliği değil.

 15. osman osman 19 Temmuz 2015

  bende çalıştığım kurumda bir proje sunmuştum iki hoca geldi biri prof biri docent ısıdan anlamayan statikten anlamayan onay vermediler allaha şükür 8 proje teslim edildi yardımsız hibesiz devlet parası olmayan onlar kime onay veriri bilirler başarılar tübitak hocaları uçak biletlerini ödeyen devlete yazık

 16. Anonim Anonim 18 Temmuz 2015

  Dunyalar guzeli genc , calismalarina devam et ve bilgini ucuza satma. sizingibi guzel beyinler buluslar yaratir, goldberler zengin olur.

 17. Selçuk Selçuk 17 Temmuz 2015

  Yorumlara bakıyorum da hükümete saldırmak isteyen malzeme bulmuş saldırdıkça saldırıyor. AR-GE ye yapılan yatırım bu hükümet zamanında 10 kat artırılmış, hiç ondan bahseden yok. Yerli savunma sanayisinde ki gelişmelerden hiç bahseden yok. Askerin elindeki G3 piyade Tüfeği bile Alman malı iken bugün MKE 400 çeşit silah üretiyor, Altay Tankı, Cirit Füzesi, Kaya Kirpi Zırhlı araçları, Milgemi, Kalekolu, Atak Helikopteri, Göktürk uydusu hep bu dönemde yapıldı. Yürekli olun biraz da ondan bahsedin.

  • Anonim Anonim 19 Temmuz 2015

   O yuzdenmi binlerce yeni mezun is bulamayip yurt disindaki is firsatlarini degerlendiriyor? Beyin gocu tavan yapti son on yildir

   • Emir_M Emir_M 20 Temmuz 2015

    On yıl öncesine kadar olan hükumetlerin sahip çıktığı beyinlerden biride senmisin..?
    Değişecek olan kimliklerin yazılımını yapan Türk gencini ingiltereye yollayan koç zamanında hükumette de Ak Parti vardı değil mi..?
    At gözlüğü ile bakınca öyle gözüküyor maalesef..

  • Anonim Anonim 19 Temmuz 2015

   Konu hükümet değil zihniyet. Hadron çarpıştırıcısı için, bu deneyler allaha şirk koşmak diyen tübitakın profesörleri değil mi?

  • Raif Raif 20 Temmuz 2015

   Tabii. Bu gelişmelerden dolayı çok mutluyuz. Umarım daha da artar yatırımları. Ülkemizin gelişmesinde çok önemli bu tür destekler. Ben krediyi hak edilen yere verdim. Hadi sıra sende. Yanlışlardan bir cümle bekliyoruz senden.

  • DEMET DEMET 20 Temmuz 2015

   KARDEŞİM GENÇ KIZIMIZ YAŞAM KALİTESİNİ ARTTIRMAK İÇİN ÇALIŞMIŞ ..SİZİN BAHSETTİĞİNİZ ÖLDÜRMEK İÇİN ..HÜKÜMETİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDİN ..BU İCAT HÜKÜMETİ YIKMAZ …MERAK ETMEYİN POLEMİK AMAÇLI CVP YAZMIYORUM BUNU DİKKATE ALIN .. TUBİKATIN ÇALIŞANLARI BÖYLE YAPTIYSA HAKSIZ MAAŞ ALIYORLARDIR YADA EMEKLİ OLSUNLAR ..AKILLARI DURMUŞ OLABİLİR.DİNLENSİNLER …. KIZIMIZI TEBRİK ETMEK .DESTEK VE TAKDİR ETMEK ..YETERLİ ..SYGLR

  • Anonim Anonim 22 Temmuz 2015

   Bu ülkede artırılarak toplanan vergiler, satılan kamu malları ve sürekli artan borçlar (ki bunların toplamı tr8lyonlarca tl dir.) varken 3 tane kıytırık işle övünmek yalakalık değil ise nedir? Bilim ve devlet kurumlarinın başına akraba yada bizden olsun diyerek çaycı,şöför,imam getirilirse sonucun böyle olması kaçınılmazdır. Kızımız bilimle uğraşacağına güzel kuran okuma çalışsaydı kesinlikle destelenir. Hatta ödüllendirilirdi.

  • Mehmet Mehmet 25 Temmuz 2015

   Neden senin gibi durduk yere onlardan bahsetsin millet .. Yapandan Allah razı olsun tabi o ayrı konu. De hangi Türk askerinin elinde son model mke silahı? Hangi birlikte altay tankı? Nerede kullanılıyor cirit füzesi.. Yapmakla olmuyor aga satmakta lazım, hadi satamadın kullan ama siyasi propaganda olarak deil fiilen kullan. Yani arkadaşım birinin selamıyla falancanın çocuğunu doldurursan böyle kurumlara beyin göçünün babası olur.. Seni ve senin gibi kalbi temiz arkadaşlarımızı da altayla, ciritle, 400 silah yaptık diye uyuturlar, o yaptıklarınıda cemekanlara koyup güzel fotoğraflarını çekip seyrettirirler.

  • Mehmet Mehmet 25 Temmuz 2015

   Neden senin gibi durduk yere onlardan bahsetsin millet .. Yapandan Allah razı olsun tabi o ayrı konu. Durduk yere bunları saymak çok ayrı bi konu.Değerli arkadaşım hangi Türk askerinin elinde son model mke silahı? Hangi birlikte altay tankı? Nerede kullanılıyor cirit füzesi.. Yapmakla olmuyor aga satmakta lazım, hadi satamadın kullan ama siyasi propaganda olarak deil fiilen kullan. Yani arkadaşım birinin selamıyla falancanın çocuğunu doldurursan böyle kurumlara beyin göçünün babası olur.. Seni ve senin gibi kalbi temiz arkadaşlarımızı da altayla, ciritle, 400 silah yaptık diye uyuturlar, o yaptıklarınıda cemekanlara koyup güzel fotoğraflarını çekip seyrettirirler.

  • Anonim Anonim 15 Ağustos 2015

   Onlari al da … kullan..

 18. hale hale 17 Temmuz 2015

  aferin yavrum..pes edip yerinde oturmamışsın..her zaman böyle olman dileğiyle..yolun ve bahtın açık olsun

 19. Anonim Anonim 17 Temmuz 2015

  insanlığa faydalı şeyleri bazıkişilerin nedense işine gelmiyo obuluşunu yurt dışına sat ordan alırlar kullanırlar

 20. ali osman ali osman 16 Temmuz 2015

  Şansın açık olsun bizde Tübitak da sadece imam yetiştirilir onun için iyi olmuş senin buluşu nu kabul etmemişler

 21. RECO RECO 16 Temmuz 2015

  İnsanlığa bile su katılan bir dünyada yaşarken, tübitakta seni anlayacak zekada insan olmadığı için projen değer görmemiş. normal yani.

 22. tarafsız tarafsız 16 Temmuz 2015

  TÜBİTAK TA BU KIZI ANLAYACAK ÇALIŞANLARIN OLMASI GEREK.
  EŞ DOST YANDAŞ VAR.

 23. Tahir erol Tahir erol 16 Temmuz 2015

  Tübitak bilimden tamamen uzaklaşıp. Orada ilahi müziği yarışmaları düzenleniyor. Seccade ve ezan okuyan saat modelleri sergileniyor.biribirlerine “halifem”yada “emir im”diye hitap ediyorlar.

 24. Ayşe özman Ayşe özman 16 Temmuz 2015

  Şansında,Yolunda açık olsun.Dilerim seni anlayan insanlarla karşılaşırsın.Allahım emeklerini boşa çıkarmasın.

 25. Efe Efe 15 Temmuz 2015

  Tebrik ederim, umarım başarıların devam eder, senin gibi insanlara oldukça fazla ihtiyacımız var …
  Yolun açık olsun …

 26. Mustafa Akyüzlü Mustafa Akyüzlü 14 Temmuz 2015

  Tübitak yöneticileri tuvaletleri kırıdırıp helaya çevirmişler. Kendilerine iyi dışkılamalar diliyorum…

  • cahit arslan cahit arslan 18 Temmuz 2015

   tespitiniz bu günün aynası, eller aya biz yaya, yalancılar iş başında ay da il giden osmanlıymışmışmış !

 27. murat murat 14 Temmuz 2015

  Öncelikli arkadaşımızı tebrik ederim.Başarısından ve mücadeleden vazgeçmediği için. ayrıca hep eleştirip duruyoruz. beyin göçü oluyor. abuk subuk bürokrasiler içerisinde kayboluyoruz. kimimiz kansere tedavi yöntmi buluyor kaçıyor. kimimiz hidrojeni parçalıyor enerji üretiyor, kimimiz sudan yakıt üretiyor bunun gibi binlerce örnek verilebilir.buna dur demek lazım eleştirilerle yıllardır bu soruna çözüm üretilmiyor….

 28. Anonim Anonim 12 Temmuz 2015

  Tebrikler..yolun açık olsun…seninle gurur duyuyoruz…

 29. Bakkal Gazi Bakkal Gazi 6 Haziran 2015

  Tubit-AK tabikide beğenmez. İki tane surenin ayetin şifresini çözseydi durum değişirdi. Bilimden çok anlıyor arkadaşlar. İmamların yönettiği kurumdan ne hayır beklicen .

  • Anonim Anonim 26 Temmuz 2015

   YORUMUNA SAĞLIK

 30. Anonim Anonim 6 Haziran 2015

  Yukarıdaki yorumlar bilimsel başarılara ne kadar susamış olduğumuzun göstergesi. İlayda gibi gençlerimizin çoğalması dileğiyle…

 31. Anonim Anonim 6 Haziran 2015

  Helal olsun zaten bu ülke sizin gibi değerli bilim adamlarını hep disariya kacirir

 32. merve merve 17 Nisan 2015

  helal olsun tebrik ediyorum ülkem adına gurur verici bir olay yolu açık olsun

 33. Aybar Aybar 16 Nisan 2015

  Tübitak dua okunan çiçeği birinci yapmammış mıydı yahu? :))

 34. Pinar Pinar 15 Nisan 2015

  Bravo Kardesim

 35. Suna Suna 14 Nisan 2015

  Yolun Acik Olsun Evlattttt

 36. Mustafa Atik Mustafa Atik 13 Nisan 2015

  Hırsızların foyasını çıkaracak bir buluş olduğu için reddedilmiştir!!?

  • feyyaz inanç feyyaz inanç 16 Temmuz 2015

   tam isabet..tebrikler.

  • semra semra 29 Temmuz 2015

   kısa ve öz herşeyi anlatan cümle

 37. Serkan S. Serkan S. 13 Nisan 2015

  Resmen gurur duydum be.. Ama gel gör beyin göçü bu işte. tubitak kapıdan kovar dünya havada kapar..

 38. Anonim Anonim 13 Nisan 2015

  Bravo senin gibi kardeşlerimiz bu ülkeye böyle bir zamanda çok gerekli

 39. efe efe 13 Nisan 2015

  bu haliyle gereksiz bir kurum kapatılsın

 40. ahmet gerçekci ahmet gerçekci 13 Nisan 2015

  öğrenciyi yürekten kutlar.böyle akılların önünü açmak lazım.katkıda bulunmak gerekir.tebrik ler.ülkem adına onur verici bir durum.gelelim tübtakın onay vermeme durumuna.haberi okuduk doğru olduğuna nasıl inanalım.acaba müracat ettimi ettise red yazısınıda verirseniz ona göre abalıya vuralım.artık uyandık ne kadar belge okadar güven.Artık kimseya güvenim kalmadı.hacı yı hocayı üfleyerek dinliyoruz.

 41. akin akmaz akin akmaz 12 Nisan 2015

  Eeee universite rektorluge imam.hastane bashekimligine bedebegitimi ogretmeni atanan ulkemde tubitakin basindakilere ve calisanlarinin ne alakadar kisiler oldugu bu olayla bir kez daha anlasilmis oldu.vay halimize..

 42. Hasan Yıldız Hasan Yıldız 12 Nisan 2015

  Gurur duydum. Onlardaki dehayı Tubitak’ın farketmemesine şaşırmadım. Bari şimdiden sonra sahip çıkmayı öğrenseler. Tebrikler güzel kız. Aferin sana…

 43. Aziz Binay Aziz Binay 12 Nisan 2015

  Tubitak birilerine hizmet edeceğine gerçek görevi olan bilime hizmet etsin.Kızımızla gurur duyuyoruz.Tebrikler…

 44. Hocabey Hocabey 12 Nisan 2015

  Bir emekli teknik öğretmen olarak gurur duydum. Başarılarının devamını bekliyor diliyorum.

 45. Anonim Anonim 12 Nisan 2015

  Teşekkürler evladım,teşekkürler ve:

  YARIN

  Tevfik Fikret
  ( 1867 – 1915 )

  – Bugünün gençlerine –

  Yarınlar senin; senin bu devrim, bu yenilik..
  Her şey senin değil mi zaten?.. Sen, ey gençlik,
  Ey umudun güzel yüzü, işte karşında aynan:
  Temiz ve bulutsuz, ağaran bir gök,
  Titreyen kucağını açmış, bekliyor.. Koş, çabuk!
  ……………………………………………………………,,,,
  Bir kuşağın oğlusun; bunu arasıra anımsa.
  Unutma; çağın şimşeklerin bollaştığı çağdır:
  Her yıldırımda bir gece, bir gölge yıkılır,
  Bir yükseliş ufku açılır, yükselir yaşamak;
  Yükselmeyen düşer: ya ilerlemek, ya yıkılmak!
  Yükselmeli, dokunmalı alnın göklere;
  Doymaz insan denilen kuş yükselmelere…
  Uğraş, didin, düşün, ara, bul, koş, atıl, bağır;
  Durmak zamanı geçti, çalışmak zamanıdır!

  • Anonim Anonim 12 Nisan 2015

   İlayda ,seni bugünlere getiren ailene,öğretmenine,okuluna can kurban.Amma sen ne yapmışsın yavrum?..Mahallemizde her şeye su katanların maharetine”su katmışsın” be kızım…

   • melek melek 17 Eylül 2015

    Guzel kızım senı tebrık ederım basarılarınının devamını dılerım.

 46. AK SAVUNMA AK SAVUNMA 12 Nisan 2015

  Kesin paralelcidir, o yuzden pensilvanyanın desteğini alarak birinci olmuştur!

  • Anonim Anonim 12 Nisan 2015

   Bagit oglum sizin ne bilime ne ilime inanciniz yok sizde haklisiniz hirsiz tek hirsiza inanir sarayagit bitabak yemek korlar onune

  • ... ... 12 Nisan 2015

   Eksik beyin.

 47. Anonim Anonim 12 Nisan 2015

  Türkiye’de herşey olabilir:)))

 48. Ceren Ceren 12 Nisan 2015

  Siyaset adı altında onlarca yıldır bu ülkeden çalınan değerlerin hesabını kim nasıl verecek çok merak ediyorum. Sene 2015 hala Türkiye adı konulmasa da sömürge devleti olmuş her alanda sömürülüyor. Herşeyin hakkını verdiğini savunan hükümet tübitak mahallenin bakkalı sanıyor heralde ki kimlerin eline kaldı belli değil. Danışıklı dövüş. Kaç kurtar kendini canım tebrik ederim. Birazda biz onları sömürelim kendini olabildiğince geliştir ülkene geri dön. Bu düzeni bozmak için sizlerden daha çok lazım.

 49. Isimsiz Isimsiz 12 Nisan 2015

  Tubitak zaten kuran okutulan fasulyeye odul verir. Boyle bi bulusu da gormezden gelir. Nasıl bi kurum oldu yaa.

 50. Ekin Ekin 12 Nisan 2015

  Akili secade gibi birsey yapsaydi kesin tubitak ta birinci olurdu.

 51. Emre Emre 12 Nisan 2015

  Biz zor beğenen bi ülkeyiz kardeşim zamanında pavarottiyi bile beğenmemişiz ilayda kusura bakma bizimle değilsın..
  (içler acısı bi durumdayız)

 52. Anonim Anonim 12 Nisan 2015

  BAŞARILARININ DEVAMI DİLEKLİZ 41 KERE MAŞALLAH

 53. Yiğit Yiğit 11 Nisan 2015

  Allah yolunu açık etsin.

 54. Anonim Anonim 11 Nisan 2015

  sanırım tübitak biraz siyasi davranıyo türkiyenin yararına olmadığı belli

 55. Ajlan Ajlan 11 Nisan 2015

  Teşekkür ederiz! Izininde devam etmişsin pes etmeden. Sakın hiç birzaman pes etme kim ne derse desin.

 56. birsen yenal birsen yenal 11 Nisan 2015

  Tebrik ederim

 57. ÖZG ÖZG 11 Nisan 2015

  TEBRİKLER

 58. Huseyin Huseyin 11 Nisan 2015

  Bu hic de yeni birsey degil. Gecen sene on siparis verdigim Vessyl ismindeki bardak icine konulan her turlu siviyi digital bir sekilde gosteriyor. Nobel Odulu o kadar kolay degil minik kusum…

  • müh. müh. 11 Nisan 2015

   Daha okuduğunuz şeyi anlamaktan bile acizsiniz hatta düzgünce yazmaktan bile. Bardağın içine konan sıvıyı ölçmüyor bu kızımızın buluşu maddelerdeki sıvı seviyesini ölçüyor. Su miktarı, gıda endsütrisinde çoğu gıda maddesi için(et-meyve suyu) kalite göstergesidir. Zahmetli bir analizden kurtarır bu buluş, zamandan tasarruf sağlar, maddi açıdan da.

   • Dilhan Dilhan 12 Nisan 2015

    Doğru. Hüseyin beyin anlattığı ürün bu buluştan apayrı bir icat.

  • Anonim Anonim 12 Nisan 2015

   Niye küçümsüyorsun koca kuşum. Sen almışsın, o yapmış. Şimdi aklının hesabını yeniden gözden geçir. Tüketen adı üstünde herşeyi, morali de tüketir.

  • can can 12 Nisan 2015

   Şaşıyorum kız birsey yapmış eleştiriyorsun.. Ukalaca bariz siyaset tubitakida satın almış.

  • tolga tolga 12 Nisan 2015

   Sivinin icinde ki su olculemiyorduda ilk defa bu bulus sayesinde olculdu diye bisey denmedi zaten.siividaki suyu olcmenin daha masrafsiz ve pratik yolunu bulmus daha once denenmeyen bi yontem bunun farkina var

  • Anonim Anonim 12 Nisan 2015

   kıskanmıyalım lütfen tebrik etmenn gerek

  • Tolga Tolga 13 Nisan 2015

   Senin o ön sipariş verdiğin akilli bardağa koy bakalım benzini içindeki su miktarını ölçebiliyormu
   Daha konunun ne olduğunu bilmeden ne eleştiriyorsun

  • Anonim Anonim 13 Nisan 2015

   Edepsiz.

  • Anonim Anonim 18 Temmuz 2015

   Ne güzel işte o bardağın ismi belki veysel olacaktı senin de paran ülkemizde kalacaktı

  • Anonim Anonim 19 Temmuz 2015

   Sayın ziyaretçimiz mesajınız küfür, hakaret, tehdit, sataşma, aşağılama, kişi hak ve özgürlüklerine saygısız içeriğe sahip mesajlardan bir veya daha fazlasını içerdiğinden dolayı yayınlanmamıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.

 59. Şahap Şahap 11 Nisan 2015

  Bence bu genç beyni TÜBITAKın başına geçirin. Onlardan daha zeki olduğu her yönden kanıtlanmış…

 60. davut sayar davut sayar 11 Nisan 2015

  bilim için çalışan insanlık için çalışır.tebrik ederim,,,

 61. Utku Utku 11 Nisan 2015

  Turkiye’de hiçbir başarı cezasız kalmaz.

 62. Ali Ali 11 Nisan 2015

  Kaç git Türkiyeden , ben artık eminim ki bu ülkeye ülke dışındayken daha faydalı olunuyor.

 63. adalet adalet 11 Nisan 2015

  İnsanlara yer yok hayvanlar daha geçerli olduğu için senin projeni Avrupa sahip çıkar ve bizde para verip alırız o buluşu üzülme ve Allah yolunu açık etsin

 64. Yakup Yakup 11 Nisan 2015

  Allah yolunu açık etsin. Insallah vatana millete böyle hayır hayırlı insanlara ülkemiz sahip çıkar…

 65. nevin nevin 11 Nisan 2015

  tebrikler ilayda başarılarının devamını diliyorum!

 66. Hakan Hakan 11 Nisan 2015

  Benimde 50 nin üzerinde bilimsel çalışmalarım var. Tübitak a yolladım ama hiç biri destek çıkmadı şuan yurtdışı ile bağlantı kurdum orada değerlendirilecek proje çöp sistemi üzerine. Bu ülkeden bir şey olmaz çünkü beyin göçü var ve bu yaptığım projelerden Türkiye faydalanmayacak. Sözleşmede bu da var. Benim yaptığım bilimsel çalışmalardan Türkiye faydalanmayacak kullandirmam beni elin gauruna muhtaç etti çünkü sahip çıkmadı.

 67. Bulent Kaftancioglu Bulent Kaftancioglu 11 Nisan 2015

  izmir Ataturk lisesi emekli fizik ogrt.olarak gururlandim ve basarilarinin devamini diliyorum.Ayrica gauss yontemi ile su icindeki maddeler ayrilabiliyor.Kireclenme temizlemesi yontemi Amerikada bu tur calisma ile yapilabiliyor.Dagarciginda olsun.Bu ulkenin genclere ve basarililara pek tahammulu yok.Calismalarina devam.Selamlar sevgili guzl kizimiz.

 68. çiğdem çiğdem 11 Nisan 2015

  çok mutlu oldum çokkkk tebrıkler kızım seni v e ailenı

 69. ertan ertan 11 Nisan 2015

  Tebrikler umarım ismini ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye devam edecektir

 70. dreminali dreminali 11 Nisan 2015

  tübitak, sen git evlere tüp tak

 71. Anonim Anonim 11 Nisan 2015

  Hayvanat bahçesi müdürünü Tübitak md. yardımcısı alırlarsa daha ne beklenir

 72. Mehmet sahan Mehmet sahan 11 Nisan 2015

  tebrikler tebrikler ne mutlu bizeki böyle gurur verici haberleri alabiliyoruz. Araştırmalarınıza her durumda yola devam edın yılmayın.hersey gönlünüzce olsun.

 73. MERDAN ÖZGÜR MERDAN ÖZGÜR 11 Nisan 2015

  TEBRİKLER, SÖZÜN BİTTİĞİ YER OLSA GEREK, YOLUN AÇIK OLSUN,HIRS, BİLGİ BECERİ SONUÇ BU , TÜBİTAK SAHTE DİPLOMALI MÜHENDİSLERİ ALA DURSUN HARİKA ÇOOK GURURLANDIM GURURLANMAMAK ELDE DEĞİL KOCAELİ KÖRFEZDEN SELAMLAR

 74. Duygu Gök Özgen Duygu Gök Özgen 11 Nisan 2015

  Canı gönülden tebrik ederim

 75. Yavuz Özdogan Yavuz Özdogan 11 Nisan 2015

  Tebrikler basarilarinin ,buluslarinin devamini dilerm ,Bol sanslar.

 76. tahir tahir 10 Nisan 2015

  tebrikler ilayda.

 77. tahir tahir 10 Nisan 2015

  tebrikler iyiki varsın ilayda .ama birileri bir zaman önce fizik niye var demişti.işte bu çok düşündürücü.

 78. Erkan Erkan 10 Nisan 2015

  Sistematik calisma kurtarilis ve iran sistemi.

  • Anonim Anonim 10 Nisan 2015

   türkiyede uzun ca bir zamandan beri projeler ve üretilenlere bir şey verilmemiş bakın nuri demirağlar 1940 larda da uçak üretmişler ilk bomba fabrikaları kurulmuş o zmanlar ama sonuç yok bizi bizle vurmuşlar … şucu bucu diye bir olmak lazım bir sonuca ulaşabilmek için

 79. Anonim Anonim 10 Nisan 2015

  beyini ne sağlık bu başlangıç daha da geliş emi canım benim @!(**&)****),@*’~-

 80. yasin yasin 10 Nisan 2015

  senin gibi genclere okadar cok ihtiyacimiz varki…rabbim yolunu acik etsin

 81. Erkan Erkan 10 Nisan 2015

  yonetilmesi basit beyinlerle her yer dolduruluyor,dikkat yuruyus Iran sistemi.

 82. Hacı teyze Hacı teyze 10 Nisan 2015

  Seninle gurur duydum, yolun açık olsun, inşallah!

 83. Hüseyin Çelik Hüseyin Çelik 10 Nisan 2015

  Bizim tübitakcılar başkalarına yemolsun diye sahip çıkmamışlardır.Yapanadestek olupta patentli birmal ürettirmeyecekler. Bu memleketin patentli birmal ürettiğini görmeden ölecegiz gözlerimiz açık gidecek.

 84. umran umran 10 Nisan 2015

  ne yazıktırki bu lız arkadaşimizida elimizden kaçirdik muhtemelen amerikan vatandaşi olur yakinda tübitakin sayesinde

 85. zehra avcı zehra avcı 10 Nisan 2015

  Cok sevindim ve cok grurlandim. Tebrik ediyorum. Ulkemde boyle bir derece verebilecek ayarda insanlar yok demekki demek icimden geldi bunada uzuldum.

 86. Ahmet ERDEM Ahmet ERDEM 10 Nisan 2015

  Başarılarının devamını diler , elde etmiş olduğun sonuçların size ,ailenize ve insanlık alemine faydalı olmasını dilerim. Seni aileni ve tüm öğretmenlerini gönülden tebrik ediyorum. İyi ki varsınız.

 87. tırnova tırnova 10 Nisan 2015

  Tebrikler .Yolun açık olur inşallah.

 88. Anonim Anonim 10 Nisan 2015

  Yolun açik olsun başaŕıli süper yetenekli ilayda kızımız başarılarının devamını diler sdni kutlarım.

 89. ethem kovac. ethem kovac. 10 Nisan 2015

  benim kanatim butun turkler seninle ifthar oluyor. devabini temenni ederim. kalbten tebrikler.

 90. Namik Namik 10 Nisan 2015

  iyikide tubitak Kabul etmemis orada harcarlardi

 91. Mehmet Mehmet 10 Nisan 2015

  Tübitak üst düzeyde bünyesine aldığı kişinin diploması sahte çıktı. Böyle bir kurumun güvenilirliği olur mu? Tamamen politize olmuş, bilimsellikten uzak bir kurum haline getirildi. Artık Tübitaka proje göndermeye gerek yok. İşe aldığı kişinin diplomasını bile kontrol edemeyen Kurundan ne beklenir.

 92. MELEK MELEK 10 Nisan 2015

  YOLUN AÇIK OLSUN İLAYDA

 93. lemanozellb.pinar lemanozellb.pinar 10 Nisan 2015

  Tebrikler.Insallah saglikla ilgili.büyük buluşların olur.

 94. Rahmi Rahmi 10 Nisan 2015

  İmam okullarından yetişen ampul kafalıların anlayamayacağı kadar zekice bir buluş olduğundan kabul görmemiştir.. Makara suresinden bir dua nasıl okunur deseydi kesin onur ödülü verirlerdi.. Helal olsun yavru kzımıza.. Ona ve yetiştiren ailesine saygılarımla..Yolu açık olsun..

 95. güven güven 10 Nisan 2015

  TÜBİTAK kabul etmemeklen kızımıza iyilik yapmış kesin harcanırdı başarılarının devamı dileğiylen tebrikler

 96. gooogle gooogle 10 Nisan 2015

  PARELELİN OKULUNDA OKUDU İÇİN, TÜBİTAK KABUL ETMEMİŞTİR.

 97. Anonim Anonim 10 Nisan 2015

  tebrikler…başarılarının devamı için, cesaretin,şevkin,çabaların daim olsun..

 98. isimsiz isimsiz 10 Nisan 2015

  Bundan 30 sene önce bir türk ünverste öğrencisi bir buluş yapmıştı ve bizim insanlarımız g..leriyle gülmüştü, o kişi Amerika NASA dan keşvedildi ve el atıldı. Şuan seneler geçti ve o kişi uzay dalında bir bilime atıldı. Bizdeki insanlarımıza değer vermek yok malesef.

 99. Anonim Anonim 10 Nisan 2015

  Bu kızımız iktidarin yandaşı adamı olsaydı durumu farklı olurdu ven hak veriyorum yavrum gitsin hayatini kurtarsin bari disardan ülkemizi temsil etsin tübitak artik bir bilim kurumu degil adamlar bir olay yasadi sekretere kadar kadroyu degiştirdiler yazik oluyor bize yazikkkkkk bise beyin göçünden bahsediliyor tabikide giderler senin bilmedigin kiymeti bilirler zihniyet kötüüu Allah yar ve yardimcimiz olsun başka bisey diyemiyorum

 100. hacı hacı 10 Nisan 2015

  Tübitakı hiç sevmiyorum, çılarına göre hareket ediyor.

 101. hasan hasan 10 Nisan 2015

  hayvanat bahçesi müdürlüğünün bir kıstası var mı, adam işsiz kalmamak için ne görev verseler yapıyor, tübitak ı kendi mi istedi, oraya uygun gördüler o kadar,

 102. mehmet kirik mehmet kirik 10 Nisan 2015

  Mudur hayvanlqrin halinden anliyor olsa gerek insanlari anliyamiyorlar dehalarimiz yurtdisina itiliyor rusvet akrabalik vardir kesin hayvan larin arasindan tubitak mudur cok ciddi bir makam kamlumbaga bakicisi

 103. Gozde Gozde 9 Nisan 2015

  Tebrik ediyorum. Yuregine emegine azmine saglik! Kostek olanlara inat yolun hep acik olsun.
  Destekciniz bu basarini da duyurmak yaymak bizim boynumuzun borcudur. Bizlere bu gururu yasattigin icin binlerce tesekkurler!

 104. ercan60 ercan60 9 Nisan 2015

  hayvanat bahçesi müdürünü tübitak’a müdür yardımcısı yaparsan ne bekliyorsun !!!

 105. KINOVA KINOVA 9 Nisan 2015

  bu donemde AKP li degilseniz atomu yeniden bulsaniz bile begenilmez

 106. Kesim Kesgin Kesim Kesgin 9 Nisan 2015

  Birincilik almadı, onur ödülü aldı. Tübitaka verdiği proje aynısı mıydı rakip projeler neydi bilmiyoruz..

  • Hayrettin Sertzade Hayrettin Sertzade 9 Nisan 2015

   Sayın ziyaretçimiz mesajınız küfür, hakaret, tehdit, sataşma, aşağılama, kişi hak ve özgürlüklerine saygısız içeriğe sahip mesajlardan bir veya daha fazlasını içerdiğinden dolayı yayınlanmamıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.

 107. tekin kar tekin kar 9 Nisan 2015

  Seçimli bir ilgisi yoktur ondan dır ondan….

 108. sessiz tanik sessiz tanik 9 Nisan 2015

  Ulkemizde bir cok bilgili profosörleri doktorlari cerrahlari fizikcilerimatematikçileri bu yuzden diger ulkelere kaptiriyoruz. Çünkü maalesef ki ulkemizde hakettikleri degeri göremiyorlar. Ve deger veren ulkeleri tercih ediyorlar. Diger ulkeler bizim dehalarimizla ilerlerken. Bizde yerimizde sayiyoruz. İnşallah bu kizimiza bizim ulkemizde hakketigi degeri gosterir. Yolun acik olsun ins.

 109. sessiz tanik sessiz tanik 9 Nisan 2015

  Ulkemizde bir cok bilgili profosörleri doktorlari cerrahlari fizikcilerimatematikçileri bu yuzden diger ulkelere kaptiriyoruz. Çünkü maalesef ki ulkemizde hakettikleri degeri göremiyorlar. Ve deger veren ulkeleri tercih ediyorlar. Diger ulkeler bizim dehalarimizla ilerlerken. Bizde yerimizde sayiyoruz

 110. MUSTAFA MUSTAFA 9 Nisan 2015

  TÜBİTAK için zaten yetişen personeli israil yada amerika imha ediyor. orada bizden olmayan vatan sevgisi yürekleri dolu ( israil yada amerika için ) vatandaşlar işgal etmiş ve görevlerini hakkaten iyi yapıyorlar zaten bir hata yapsalar ( yani hakkaten işe yarayan bir ürüne onay verseler ) orada kalma şanslarıda yok aferin diyorum vatan satıcılara .. kızımıza sonsuz teşekkür ederim ülkenin makus kaderini bu ve benzeri gençlerimiz işallah değiştirecekler. yolun acık olsun evladım.

  • Anonim Anonim 12 Nisan 2015

   Yorumunuz çok doğru

 111. Ahmet Güven Ahmet Güven 9 Nisan 2015

  Bu projenin ne işe yarayacağınıza baktığınızda gıda sektöründeki sahtekarların işine gelmemiştir Tübitak ondan istememiştir

 112. A.Hikmet ŞENTÜRK A.Hikmet ŞENTÜRK 9 Nisan 2015

  Bu projeyi beğenmeyen TÜBİTAK’ A sormak lazım, neden diye. Demek ki Prof’ta olsan, bazen bir şey bilmediğin ortaya çıkıyor.
  Lütfen, bir şeyler yapmak isteyen gençlere önem verelim.Aramız da daha nice dehalar var ama,bu kıymet bilmeyen umman da kaybolup gidiyorlar,yazık.
  Kızımız İlayda’yı canı gönülden tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.

 113. GÜNAY BİLGİN GÜNAY BİLGİN 8 Nisan 2015

  Yolun çok ama çok açık olsun sevgili TÜRK KIZI, Seninle gurur duyuyoruz.

 114. HAYAT HAYAT 8 Nisan 2015

  Yolun açık olsun……

 115. feriha kankoç feriha kankoç 8 Nisan 2015

  sizler ..sizin gibi gençler kurmalı geleceğin Türkiyesini …örümcek kafalar değil…kendi kızım olsan bu kadar mutlu olurdum….tüm yüreğimizle arkandayız yolun açık…geleceğin ışıklı olsun

 116. Servet Öztürk Servet Öztürk 8 Nisan 2015

  Olur mu hemen özel yaşamına girelim hayatını karartalım bizimle uğraşmaktan çalışmalarına zaman bulamasın. Sonrada bak gördünüz mü deyip türlü yalanlarla yok edelim. Özellikle de kadın bu vıvvvv ???!!!

  • Zekai Okbaz Zekai Okbaz 8 Nisan 2015

   Haklısınız, bize de bu yakışır.. Destek yerine köstek olmada hatta cezalandırmada rekoru kimseye vermeyiz…

 117. Azu Azu 7 Nisan 2015

  Helal olsun sana yaşı küçük ufku devasa kızım.. Allah yolunu açık etsin ve hep böyle insanlığa layık buluşlarınla anılman dileklerimle. Yürekten tebrikler.

  • ytik ytik 14 Nisan 2015

   kızım ben tübitakta tadilat yaptım anlımın terini alana kadar burnum kanadı kalmışki sana ödül versinler helal sana

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.