MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Türk Öğretmen Bilim Dünyasının Gündeminde

Şebinkarahisar İstiklal İlkokul Okulunda İlkokul Öğretmenliği Yapan TURKAR, Tersten Tepkimeli Roket İcat Etti…

Türk Öğretmen Bilim Dünyasının Gündeminde
  • 26.02.2016
  • 278 kez okundu

Dünya Gündeminde Bir Türk Sınıf Öğretmeni

Ülkemizde dünya gündemine oturan ve kendini gösterme imkânı taşıyan bir sınıf öğretmenimiz var. Kendi çabalarıyla uzay mekiği roketi çalışmaları yapmaktaydı ve o çalışmasını ilerletti. Şebinkarahisar İstiklal İlkokul okulunda ilkokul öğretmenliği yapan Turkar, eşi benzer olmayan bu uzay mekiği roketi tasarımının patentini almış bulunmaktadır. Dünya tarihinde bu şekilde bir roketin varlığını ilk tasarlayan , ilkokulda bir sınıf öğretmenliği olması da ayrı bir özellik olarak tarihe altın harflerle yazılmaya hak kazanmıştır.

celalettin turkar

Celalettin Turkar bu buluşunu tanıtmak için önünde mükemmel fırsatlar bulunmaktadır. Türk Patent Enstitüsü’nün bir davet ile 3-6 Mart 2016 tarihlerinde 2016 Uluslar arası İstanbul Buluş Fuarında uzay mekiği roketinin tanıtımını yapma fırsatı elde etmiştir. Uzun yıllar sınıf öğretmenliği yapan Turkar, yaşamış olduğu deneyimler, tecrübeler sayesinde yaşadığı olaylardan esinlenerek normal sistemden farklı olarak değişik bir uzay mekiği roketi tasarlamıştır. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü(WİPO)’nün askeri alanlarında ve uzay çalışmalarında kullanılma imkânı sağlayacak olan roketin, diğer roket türlerinden farklı bir yere bir sisteme sahip olduğu için dikkatleri üzerine çekmiştir.

 

Avusturya Patent Bürosu’nun verdiği raporla dünyada bu şekilde uzay mekiği roketi taslağının olmadığı kanıtlanarak, Türkiye’de incelemeli patent alma hakkı kazanmış olmaktadır. Bu şekilde hak kazanan Celalettin Turkar, TÜBİTAK tarafından bir ulusal patent alma hakkına da sahip olmuştur. Sınıf öğretmeni olarak ülkemizde bu ödülü kazanan ilk öğretmen olarak da ülkemizi sevindirmiştir.

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / /

loading...

FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ