İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkçenin Düzgün Kullanımı ve Korunması

Günümüzde yer alan Türkçe geçmişe yönelik birçok değişimlerden geçmiştir. Mesela 1930 yılında konuştuğumuz Türkçe 1970 li yıllarda daha farklı şekillerde kullanılmaktaydı. 2000 li yıllara baktığımızda ise daha yabancılaştığını görüşüyoruz. Bu değişimler Türkçenin gelişimi için büyük adımlar olmuştur. 1980 li yıllarda bir kitap yayınlayan bir yazarın günümüzde bir kitap çıkarttığında aradaki farkı görmemek mümkün değil. Aslında bahsettiğimiz Türkçe Öz Türkçedir. Bazen yadırgarız. Çünkü bizlere çok farklı gelir. Her geçen yıllar biraz daha modern bir o kadar da eskiye göre daha yabancı bir hal almıştır.

Türkçeyi Nasıl Daha İyi Konuşabiliriz?

Dili güzel kullanmak veya Türkçeyi etkin konuşabilmek sadece gramer kuralları veya diksiyondan ibaret değildir. Dili düzgün bir şekilde konuşabilmek için öncelikle o dilin kültürel kurallarını ve edebiyatını bilmemiz gerekir. Bir ulusu ayakta tutabilmek milli değerlerden geçer. Bunun en başında ise dil gelmektedir. İnsanlar nasıl yaşamlarını devam ettirebilmek için beslenme ihtiyacı duyuyorsa, dili de o şekilde düşünmek gerekir. Dilin beslenebilmesi için sahip olduğu kültüre, bilime, sanata ihtiyacı vardır. Bu tüm ihtiyaç duydukları birbirine bağlı kavramlardır.Yabancı sözcüklere merakımız nedeniyle çoğul olma sebeplerini bilmeden kullanırız.

Popüler Kültürün Türkçeye Etkileri

Dilde önemli olan sadece konuşabiliyor olmak değildir. Nasıl konuştuğundan çok, kendini anlatabilmek ve hedeftekini hissettirebilmek olduğunu unutmamalıyız. Dil yaşayan bir olgu olması nedeniyle zamanla değişimler geçirmesi normaldir. Fakat burada önemli olan bu değişimin yönünü ayarlayabilmektir. Dışa doğru değil, içe- öze doğru olması gerekir. Türkçenin yabancılaşması popüler kültürün eseridir. Modernize edeyim derken post modernliği arattıran bir kalıba sokulmuş bir Türkçe haline getirilmiştir.

Türkçe Konusundaki Eksiğimiz

Toplumumuzda sözlü veya yazılı ifadelerde anlatımların kelimelerle değil de fikirlerle olduğu bilinci oluşmamıştır. Türkçenin korunabilmesi için en başta bilgilerde ve deneyimlerdeki eksikliğin sebepleri, gelişmeyen kültürel yapıların, bilgi dağarcıklarının en önemlisi de ufkun ne kadar alçakta olduğunun aranması ve bu eksikliklerin kelimelerle saklanmamalıdır. Türkçenin düzgün kullanımı ile ilgili birçok fikir beyan edilmiştir. Fakat gelinen herhangi bir nokta görülmemektedir. Yabancılaşmaları bir tehlike olarak görmeli ve dilimize sahip çıkmalıyız.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.