MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Türkçenin Düzgün Kullanımı ve Korunması

Günümüzde yer alan Türkçe geçmişe yönelik birçok değişimlerden geçmiştir. Mesela 1930 yılında konuştuğumuz Türkçe 1970 li yıllarda daha farklı şekillerde kullanılmaktaydı. 2000 li yıllara baktığımızda ise daha yabancılaştığını görüşüyoruz.

Türkçenin Düzgün Kullanımı ve Korunması
  • 16.01.2016
  • 530 kez okundu

Türkçenin Düzgün Kullanımı ve Korunması

Günümüzde yer alan Türkçe geçmişe yönelik birçok değişimlerden geçmiştir. Mesela 1930 yılında konuştuğumuz Türkçe 1970 li yıllarda daha farklı şekillerde kullanılmaktaydı. 2000 li yıllara baktığımızda ise daha yabancılaştığını görüşüyoruz. Bu değişimler Türkçenin gelişimi için büyük adımlar olmuştur. 1980 li yıllarda bir kitap yayınlayan bir yazarın günümüzde bir kitap çıkarttığında aradaki farkı görmemek mümkün değil. Aslında bahsettiğimiz Türkçe Öz Türkçedir. Bazen yadırgarız. Çünkü bizlere çok farklı gelir. Her geçen yıllar biraz daha modern bir o kadar da eskiye göre daha yabancı bir hal almıştır.

Türkçeyi Nasıl Daha İyi Konuşabiliriz?

Dili güzel kullanmak veya Türkçeyi etkin konuşabilmek sadece gramer kuralları veya diksiyondan ibaret değildir. Dili düzgün bir şekilde konuşabilmek için öncelikle o dilin kültürel kurallarını ve edebiyatını bilmemiz gerekir. Bir ulusu ayakta tutabilmek milli değerlerden geçer. Bunun en başında ise dil gelmektedir. İnsanlar nasıl yaşamlarını devam ettirebilmek için beslenme ihtiyacı duyuyorsa, dili de o şekilde düşünmek gerekir. Dilin beslenebilmesi için sahip olduğu kültüre, bilime, sanata ihtiyacı vardır. Bu tüm ihtiyaç duydukları birbirine bağlı kavramlardır.Yabancı sözcüklere merakımız nedeniyle çoğul olma sebeplerini bilmeden kullanırız.

Popüler Kültürün Türkçeye Etkileri

Dilde önemli olan sadece konuşabiliyor olmak değildir. Nasıl konuştuğundan çok, kendini anlatabilmek ve hedeftekini hissettirebilmek olduğunu unutmamalıyız. Dil yaşayan bir olgu olması nedeniyle zamanla değişimler geçirmesi normaldir. Fakat burada önemli olan bu değişimin yönünü ayarlayabilmektir. Dışa doğru değil, içe- öze doğru olması gerekir. Türkçenin yabancılaşması popüler kültürün eseridir. Modernize edeyim derken post modernliği arattıran bir kalıba sokulmuş bir Türkçe haline getirilmiştir.

Türkçe Konusundaki Eksiğimiz

Toplumumuzda sözlü veya yazılı ifadelerde anlatımların kelimelerle değil de fikirlerle olduğu bilinci oluşmamıştır. Türkçenin korunabilmesi için en başta bilgilerde ve deneyimlerdeki eksikliğin sebepleri, gelişmeyen kültürel yapıların, bilgi dağarcıklarının en önemlisi de ufkun ne kadar alçakta olduğunun aranması ve bu eksikliklerin kelimelerle saklanmamalıdır. Türkçenin düzgün kullanımı ile ilgili birçok fikir beyan edilmiştir. Fakat gelinen herhangi bir nokta görülmemektedir. Yabancılaşmaları bir tehlike olarak görmeli ve dilimize sahip çıkmalıyız.

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / / / / / / / /

loading...

FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ