Türkiye’de Öğretmenler Fazla mı Tatil Yapıyor?

Ülkemizde her zaman öğretmenlerin tatilleri göze batar haldedir.

Herkes öğretmenlerin 2 ay tatil yaptıklarını, bunun diğer memurlara yapılan bir haksızlık olduğundan bahsederler.

Şimdi OECD’nin araştırmayı inceleyelim ve diğer ülkelerde öğretmenlerin tatil sürelerini inceleyelim.

OECD’nin yaptığı araştırmaya göre Almanya’daki öğretmenler yıllık ortalama 12 haftalık tatillerine rağmen yılda ortalama bin 793 saat mesai yapıyorlar.

Sıradan bir işçinin yıllık çalışma saatinin ortalama bin 645 olduğu göz önüne alındığında bunun oldukça yüksek olduğu hemen fark ediliyor.

Öğretmenlerin genelde gün içerisinde girdiği ders saati hesaplanıyor.

Oysa öğretmen aynı zamanda dersten sonra evinde de ders hazırlığı gibi çalışmalar yapmak zorunda.

Senede ortalama 700 ila 800 saat öğrenci önünde ders verdiği saptanan Almanyalı öğretmenlerin OECD ülkeleri ile kıyaslandığında yılda 100 saat daha fazla çalıştığı istatistiklere yansıdı.

Öğretmenlerin en çok çalıştığı ülkeler yıllık 2 bin saat ile ABD ile Şile oldu.

Öğretmen tatillerinin de kıyas edildiği araştırmada 12 hafta tatili olan Almanyalı öğretmenlerin yarısı kadar tatil yapan gelişmiş ülkelerde var.

Buna rağmen uluslararası ortalamaya göre öğretmenler yılda 14 saat tatil yapsa da Fransa 17 hafta, Yunanistan 20 hafta ile Almanyalı öğretmenlerden çok daha uzun tatile sahip.

Ülkelere Göre Öğretmenlerin Toplam Zorunlu Çalışma Saatleri (Yıllık)

saat_ogretmen-mebajans

Dünyada ve Türkiye’de Öğretmenlerin Yaz Tatili Süreleri

Avusturya yaklaşık 9 hafta

Belçika yaklaşık 9 hafta

Çek cumhuriyeti 8 hafta

Danimarka 7 – 8 hafta

Estonya 8 hafta

Finlandiya 10 – 11 hafta

Fransa 9 hafta

Almanya 6 hafta

Yunanistan 12 hafta

Macaristan 11 hafta

İzlanda 11 hafta

İrlanda 9 hafta

İtalya 12 – 13 hafta

Letonya 12 – 13 hafta

Lihtenştayn – 6 hafta

Litvanya 13 hafta

Lüksemburg 8 hafta

Norveç yaklaşık 8 hafta

Polonya 47 gün

Portekiz 12 hafta

Slovakya 9 hafta

Slovenya 12 hafta

İspanya 11 hafta

İsveç yaklaşık 10 hafta

İsviçre 5 – 10 hafta

Türkiye 8 hafta

Birleşik krallık 6 hafta

26 yorum

 1. Eğitimde Öğretmenlerin Yeri;Bir çok dalda/branşda) üniversite okumuş genç öğrenci kardeşlerimizin zamanı geldiğinde atanacakları yerler,memuriyet olmaları hasabi ile görev yerlerine giderek işlerine başlarlar.
  Bunlardan biri de branş olarak öğretmenlik mesleğidir. Atama bekleyen öğretmen adayları eğitim için görev aldıkları takdirde görev yerlerine giderek öğretmenlik mesleği ni
  icra ederler.Öğretmen bilgi ve becerisini tüm öğrencilerine öğreterek onu geleceğin mimarları olarak yetiştirir.

 2. Türkiye’de öğretmenlerin 8 hafta tatil yaptığını var saymak mümkün mü 2014 – 15 te temmuz ağustos 9 hafta 2 hafta da yarıyıl tatili eder mi 11 el insaf 8 ile 11’in farkını bilmek gerek.Yapıcı eleştiriler öğretmenlere ve öğretmen için yazanlara yakışır. Tatil cenneti bir ülkedeyiz. Hele 2015 yılındaki diğer tatilleri de dikkate alırsanız. İşin boyutunun nereye vardığını anlarsınız. Olaya bir develiler açısından bakarsak karşımıza çıkan tablo başka mı başka.

 3. Negatif yazanlarda kalın kitaplar okuyup öğretmen olsalardı. Öğretmen arkadaşlarım var. Ben olamadım. Dikkat ediyorum 5 lira zam yapsalar gazeteler “Öğretmenlere müjde” olarak yazıyor. Alt yapı oluşmadan 99 defa eğitim sistemi değişti. Aslında sistemsizlik var. Öğretmenler piyon, değişen sözde eğitim programlarını takip edemez hale getirilmişler, öğrenciler ise kobay. Kitaplar kalitesiz, para kazanmak için denetimsiz ve kısa sürede yazılıyor. Müdürlerin çoğu derse girmiyor, tek tip, çalışıyormuş gibi görünen kişiler.

 4. Yahu bu ulkede bi tek ogretmeninmi tatili var? Goze batan.Bi uyanip cevrene bak ey kiskanc halk birazda onlara cemkir.tbmm 3ay tatil…mali tatil….adli tatil…yahu hadi okul kapali biz tatildeyiz.devlettemi kapali maliye hukuk suc islenmiyomu yazin ? Bunlara cemkirecehinize ogretmene catin siz Allah akil versin.

 5. Değerli öğretmen arkadaşlarım. Bizi eleştiren bu yazılara cevap yazarak kendinize dert yaratmayın. Bırakın herkes dilediğini yazsın. Daha ağır konuşacaktım ama değmez.

 6. Okullara baktığımızda bazı öğretmenler haftada 3-4 gün okula geliyor. Bana şu günlere ders planlamayın diye müdürlere söylenenler var. İlkokul öğretmenleri haftada mecburen 5 gün çalışıyor. Ortaokul ve lise öğretmenleri aynı değil. (Meslek liselerini bilmiyorum) Yapılan hesaba bakıyorum, seminer, 2 ay tatil ve hafta sonu tatilini ekleyince 365 ten fazla çıkıyor. Ders hazırlığı yapan, evinde hazırlanan öğretmenler maalesef çevrede az bulunuyor. Ancak çoğunluk söylendiği gibi değil. Sınav kağıtlarını 3-4 hafta sonra okuyan öğretmenler de çok…

 7. Bizim okulda sekiz saat dersten sonra iki saat kurs var. Üstüne de nöbet tutunca gayet güzel yoruluyorsun, bir günde sanki hafta boyunca calismissin gibi. Evde de soru hazırlama, kurs materyali ayarlama veya sınav kağıdı okuma gibi işler bekliyor. Bazi öğretmenler derse hazırlık falan yapmıyorlar, okuldan eve evden okula sallana sallana gidiyorlar. Herkesi öyle düşünsek bile sınav donemi evde is yapmayan, saatler boyunca bilgisayar veya tomar tomar sınav kağıdı başında oturmayan öğretmen yok… Hala günde uç saat mesai hesaplayan akıl mantık yoksunları var. Yazıklar olsun…

 8. Yav bu tatili sanki öğretmen hazırlıyor gelsin öğrenci ;yapsın devlet düzenlemeyi öğretmen hayır gelmiyorum mu diyecek. Komik olmayın çoğu öğretmen tatil olmasında ek ders alayım diye tutuşuyor.1 ay seminer yapıyorlar orda çalışıyor musunuz falan diyorlar yav sen adam gibi seminer programı yaptın da öğretmen gelmedi mi ?bide işin acı tarafı öğretmenlik uzmanlık gerektiren meslek gruplarındadır ve sıradan çalışanların şartlarıyla bir tutulmaz tabi ki bu gelişmiş toplumlarda böyledir .bu kafayla bakarsak zaten imamlar günde 100 dakika çalışıyor bu ne olacak :)onun için kasmayın siz olamadıysanız ve kıskanıyorsanız çocuğunuz falan olsun diye uğraşın ne bileyim hadef koyun bana kalırsa öğretmenlerin tatili ve maaşına gelinceye kadar bu ülkede asıl malı götürenleri unutmayın.

 9. 180 GÜN. ortalama günde 3 saatten eder 540 saat..bölü 24= 22,5 gün …uyanın 22, 5 saat çalışıyorlar ama adamlar iyi netice alıyorlar.

  1. Size Allah acil şifa versin bu kafayla işiniz zor;) Madem günde üç saat çalışıyoruz buyrun öğretmen olun bir zahmet. Rahat edersiniz!

 10. Ne kadar meraklısınız arkadaş öğretmenleri karalamaya. Evde tek çocukla ugraşamayanlar 40 çocukla ugraşan bizlere yorum yapmasınlar. Biri 4 diğeri bebek iki oğlum var hastalandığında bile kreşe götürüp bırakmak zorunda kalıyorum. Niye çünkü bir gün bile izin alsan senin girmediğin derslerde 40 tane öğrenci bütün okulun başına dert oluyor. Okuldan eve geldikten sonra sadece 1 saat çocuklarımla ilgilenip yok Teog için neler yapabiliriz yok şök yok yazılı, proje, bep, yıllık plan, belirli günler ve haftalar vs vs. hazırlama derdine düşüyoruz. Seminer döneminde oturunca niye batıyor bu kadar anlamıyorum. Hangi masada çalışan memur sabahtan aksama kadar iş yapıyor Allah aşkına. Hamile bir öğretmen 24 hafta nöbet tutuyor karnı burnunda 7 saat kesintisiz ayakta duruyor. Hele ki 5. sınıf öğrencilerinin dersine giriyorsaniz oturmaniz mümkün değil çünkü sınıf kopup gidiyor. Şimdi bırakın da sizin bütün sene oturarak çalıştığınız o masalarda bizde 1 ay seminer döneminde oturalım ?

 11. Yaşım 18 olmasa ağlardım şu an öğretmenlerin haline. Yapılan hesabın saçmalığına bak. Arkadaşım seminer döneminde ne işiniz var ha? Çalışmaktan saymayı bırakın şunu. Eğitim mi veriyorsun seminerde? Otur semineri dinle aralarda arkadaşlar otur, yak sigaranı, al çayını keyfine bak. Hem de yaz günü. Oh mis. Hangi işçi seminer alıyor da sen bu süreyi ekliyorsun? Tertemiz 3 ay tatilin var yaz tatili sayesinde. 2 hafta da ara tatil var. Etti mi 14 hafta? Hatta 1 ay 30 gün. Ekle 1 hafta daha yazın 30 31 31 çekmesinden. 2+3+3 etti mi 8 gün yani 1 hafta daha? 15 hafta tatil. Haziran ayında 13’ü gibi kapanıyor okul. Son 2 hafta öğrenciler tam gaz devamsızlık yapıyor zaten. 17 hafta etti mi? Al sana sevgili Fransa kadar tatil. Üstelik haftalık 40 saatin 20-25’inde dersi var çoğunuzun. Hatta her hafta 1 öğleden sonrası tatil. 8 ay 32 haftadan etti mi 32 yarım gün? Etti mi 16 tam gün? Etti mi 2 hafta? Ekle 17’ye 2’yi. 19 hafta insafsızlar. 19 hafta tatil yapıyorsunuz. Boş yapmayın. İdealist olun çalışın. Hayat amacınız tatil yapmak mı?

  1. Yav bu tatili sanki öğretmen hazırlıyor gelsin öğrenci yapsın devlet düzenlemeyi öğretmen hayır gelmiyorum mu diyecek komik olmayın çoğu öğretmen tatil olmasında ek ders alayım diye tutuşuyor.1 ay seminer yapıyorlar orda çalışıyor musunuz falan diyorlar yav sen adam gibi seminer programı yaptı da öğretmen gelmedi mi ?bide işin acı tarafı öğretmenlik uzmanlık gerektiren meslek gruplarındadır ve sıradan çalışanların şartlarıyla bir tutulmaz tabi ki bu gelişmiş toplumlarda böyledir .bu kafayla bakarsak zaten imamlar günde 100 dakika çalışıyor bu ne olacak :)onun için kasmayın siz olamadıysanız ve kıskanıyorsanız çocuğunuz falan olsun diye uğraşın ne bileyim hadef koyun bana kalırsa öğretmenlerin tatili ve maaşına gelinceye kadar bu ülkede asıl malı götürenleri unutmayın

  2. Umut, sana ders veren matematikçinin alnından öpmek lazım. Yaşın 18 ama belliki anne sütü verilmemiş sana. Yürü git lan ergen.

  3. Eee senin hesaba göre 60 yaşına gelince aslında 15 lik delikanlı olmak gerek. Gece uyduğunu sayma, okulda öğrenciyken boş geçen dersini sayma, tahtaya kalmadığın dersi de sayma, teneffüsü de sayma, üniversiteyi ki o da gidersen hiç sayma zaten boş boş geziyorsun ise girince onun da iş yapmadığın anları sayma ki sen bu kafayla bi halt yapmazsin zaten…. saçma sapan hesap yapıp durma git sen işine bak adam ol adam gibi çalış….

  4. Ne demiş Sayın Bahçeli ? “Gırk yapaaar”
   Ne çok hesapladınız be, İşsizin, eğitimcinin çenesini öğretmenin tatili yorarmış. İtibarsızlaştırılan meslek ve zavallı maaşı niye konuşulmuyor? Ya da bilmem kaç desibellik gürültüsü ?

  5. Son iki hafta içinde okula giden öğrencileri bir kovmadıkları kalıyor,hatta arkadaşların gelmiyor sen niye geldin diyen yada dercesine gelen çocuklarla ilgilenmeyen %90 öğretmen biliyorum.Ben de emekli bir öğretmenim.Bu Haziran ayında yani son iki haftayı boş boş geçirmek son 6,7 yıldır çok zoruma gidiyor.Büyük haksızlık.Maaş alıyorsun o zaman sınıfa da gireceksin.Ders yapmıyorsan oyun oynat,eğitici bir faaliyet bul,kitap okut.Yok gelen çocuğuda azarla,gönderen veliyide azarla..Yıl içinde de beden eğitimi dersini ,müzik dersini atla ..Zaman yetmiyor matematiğe de..Zaman yetmiyorsa son iki haftanda da al çocuklarını oyunlar oyna piyesler çalıştır v.s v.s..

 12. Rahatsız olanlar öğrencilerini yazın da göndersin okula ben ders vericem çocuklarına.Yazın, akşam saat 10 da gece 3 te yeterki çocukları göndersinler.Açarım sınıfımı başlarım derse.7/24 365 gün fark etmez.Bıktım bu konudan.

 13. 180 iş günümüz var.180×7=1260 saat
  20 iş günü de seminer var 20×7=140
  Toplam=1400 saat eder.
  Ful derse giren öğretmenler için geçerli. Hafta sonu kursu dahil değil.
  1860 ı nasıl bulmuşlar.

  1. Keşke biz öğretmenler de günde 8 saat çalışıp servis ve öğlen yemeyimiz olsa ve en önemlisi eve iş götürmek, her şey okulla sınırlı olsa.

  2. 7 saat derse sadece meslek liselerinde giriliyor 30 saat üzerinden bile hesaplasak 30•36=1080 saat yapıyor.seminer saçmalığını sayarak kimseyi kandırmayalım.

   1. Ortaokullarda ve liselerde 7 saat derse girildiğinden haberiniz yok mu? Ben ortaokulda öğretmenim ve 7 saat derse giriyorum.

   2. Meslek liselerinde 20 saat maaş karşılığı 20 saat te mecburi ekders 7 saat diyen arkadaş bi gelde bak meslek liseleri ne haldeyiz. Tenefusler bile sizin gibi değil

 14. Bir kere herkes öğretmenlerin iki ay tatil yaptığını söylemiyor, üç ay diyorlar. Oysa üç ay öğrenciler tatil yapıyor, öğretmenler üç ay derse girmese de iki ay tatil yapıyor. Bunun bir ayı da zaten senelik izinden sayılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.