MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Türkiye’de Öğretmenler Fazla mı Tatil Yapıyor?

Ülke Ülke Öğretmen Yaz Tatili Süreleri ve Yıllık Çalışma Saatleri

Türkiye’de Öğretmenler Fazla mı Tatil Yapıyor?
 • 10.11.2015
 • 21.865 kez okundu

Türkiye’de Öğretmenler Fazla mı Tatil Yapıyor?

Ülkemizde her zaman öğretmenlerin tatilleri göze batar haldedir.

Herkes öğretmenlerin 2 ay tatil yaptıklarını, bunun diğer memurlara yapılan bir haksızlık olduğundan bahsederler.

Şimdi OECD’nin araştırmayı inceleyelim ve diğer ülkelerde öğretmenlerin tatil sürelerini inceleyelim.

OECD’nin yaptığı araştırmaya göre Almanya’daki öğretmenler yıllık ortalama 12 haftalık tatillerine rağmen yılda ortalama bin 793 saat mesai yapıyorlar.

Sıradan bir işçinin yıllık çalışma saatinin ortalama bin 645 olduğu göz önüne alındığında bunun oldukça yüksek olduğu hemen fark ediliyor.

Öğretmenlerin genelde gün içerisinde girdiği ders saati hesaplanıyor.

Oysa öğretmen aynı zamanda dersten sonra evinde de ders hazırlığı gibi çalışmalar yapmak zorunda.

Senede ortalama 700 ila 800 saat öğrenci önünde ders verdiği saptanan Almanyalı öğretmenlerin OECD ülkeleri ile kıyaslandığında yılda 100 saat daha fazla çalıştığı istatistiklere yansıdı.

Öğretmenlerin en çok çalıştığı ülkeler yıllık 2 bin saat ile ABD ile Şile oldu.

Öğretmen tatillerinin de kıyas edildiği araştırmada 12 hafta tatili olan Almanyalı öğretmenlerin yarısı kadar tatil yapan gelişmiş ülkelerde var.

Buna rağmen uluslararası ortalamaya göre öğretmenler yılda 14 saat tatil yapsa da Fransa 17 hafta, Yunanistan 20 hafta ile Almanyalı öğretmenlerden çok daha uzun tatile sahip.

Ülkelere Göre Öğretmenlerin Toplam Zorunlu Çalışma Saatleri (Yıllık)

saat_ogretmen-mebajans

Dünyada ve Türkiye’de Öğretmenlerin Yaz Tatili Süreleri

Avusturya yaklaşık 9 hafta

Belçika yaklaşık 9 hafta

Çek cumhuriyeti 8 hafta

Danimarka 7 – 8 hafta

Estonya 8 hafta

Finlandiya 10 – 11 hafta

Fransa 9 hafta

Almanya 6 hafta

Yunanistan 12 hafta

Macaristan 11 hafta

İzlanda 11 hafta

İrlanda 9 hafta

İtalya 12 – 13 hafta

Letonya 12 – 13 hafta

Lihtenştayn – 6 hafta

Litvanya 13 hafta

Lüksemburg 8 hafta

Norveç yaklaşık 8 hafta

Polonya 47 gün

Portekiz 12 hafta

Slovakya 9 hafta

Slovenya 12 hafta

İspanya 11 hafta

İsveç yaklaşık 10 hafta

İsviçre 5 – 10 hafta

Türkiye 8 hafta

Birleşik krallık 6 hafta

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...

EBS Odak Analizi Çalışmasında Yabancı Dil Çözümü
EBS tarafından yapılan araştırmalar yabancı dil eğitiminde bakanlığa yardımcı olacak nitelikte bilgiler sunmaktadır. Odak Analiz çalışması yabancı dilin geliştirilmesinde niteliğe...
10 Bin Öğretmen Ataması Yapılmayacak mı?
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Maliye Bakanlığından aldığı öğretmen atama yetkisini ne zaman kullanacak? Kasım ayında öğretmen ataması olacak mı?
Resmi Bayramlar Tören ve Kutlama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
Resmi bayram yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Garnizon komutanlığının çelenk yerleştirme ve kutlamalara katılma durumunda değişiklik yapıldı.
Diyarbakır’da 25 Günlük Bayan Öğretmen Şehit Edildi
Diyarbakır'ın Bismil ilçesi Çavuşlu köyünde çalışmakta olan 25 günlük bayan sınıf öğretmeni PKK terör örgütü tarafında babası ile birlikte şehit...
İlçe Milli Eğitim Müdürü FETÖ’den Gözaltına Alındı
FETÖ bağlantılı memurlara operasyonlar sürüyor. Son olarak ilçe milli eğitim müdürünün gözaltına alındığı haberi geldi.
FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Ali Kurt diyor ki:

  Türkiye’de öğretmenlerin 8 hafta tatil yaptığını var saymak mümkün mü 2014 – 15 te temmuz ağustos 9 hafta 2 hafta da yarıyıl tatili eder mi 11 el insaf 8 ile 11’in farkını bilmek gerek.Yapıcı eleştiriler öğretmenlere ve öğretmen için yazanlara yakışır. Tatil cenneti bir ülkedeyiz. Hele 2015 yılındaki diğer tatilleri de dikkate alırsanız. İşin boyutunun nereye vardığını anlarsınız. Olaya bir develiler açısından bakarsak karşımıza çıkan tablo başka mı başka.

 2. Ali diyor ki:

  Negatif yazanlarda kalın kitaplar okuyup öğretmen olsalardı. Öğretmen arkadaşlarım var. Ben olamadım. Dikkat ediyorum 5 lira zam yapsalar gazeteler “Öğretmenlere müjde” olarak yazıyor. Alt yapı oluşmadan 99 defa eğitim sistemi değişti. Aslında sistemsizlik var. Öğretmenler piyon, değişen sözde eğitim programlarını takip edemez hale getirilmişler, öğrenciler ise kobay. Kitaplar kalitesiz, para kazanmak için denetimsiz ve kısa sürede yazılıyor. Müdürlerin çoğu derse girmiyor, tek tip, çalışıyormuş gibi görünen kişiler.

 3. Necmi diyor ki:

  Yahu bu ulkede bi tek ogretmeninmi tatili var? Goze batan.Bi uyanip cevrene bak ey kiskanc halk birazda onlara cemkir.tbmm 3ay tatil…mali tatil….adli tatil…yahu hadi okul kapali biz tatildeyiz.devlettemi kapali maliye hukuk suc islenmiyomu yazin ? Bunlara cemkirecehinize ogretmene catin siz Allah akil versin.

 4. serdar toker diyor ki:

  Değerli öğretmen arkadaşlarım. Bizi eleştiren bu yazılara cevap yazarak kendinize dert yaratmayın. Bırakın herkes dilediğini yazsın. Daha ağır konuşacaktım ama değmez.

 5. Ayhan diyor ki:

  Okullara baktığımızda bazı öğretmenler haftada 3-4 gün okula geliyor. Bana şu günlere ders planlamayın diye müdürlere söylenenler var. İlkokul öğretmenleri haftada mecburen 5 gün çalışıyor. Ortaokul ve lise öğretmenleri aynı değil. (Meslek liselerini bilmiyorum) Yapılan hesaba bakıyorum, seminer, 2 ay tatil ve hafta sonu tatilini ekleyince 365 ten fazla çıkıyor. Ders hazırlığı yapan, evinde hazırlanan öğretmenler maalesef çevrede az bulunuyor. Ancak çoğunluk söylendiği gibi değil. Sınav kağıtlarını 3-4 hafta sonra okuyan öğretmenler de çok…

 6. Spider diyor ki:

  Bizim okulda sekiz saat dersten sonra iki saat kurs var. Üstüne de nöbet tutunca gayet güzel yoruluyorsun, bir günde sanki hafta boyunca calismissin gibi. Evde de soru hazırlama, kurs materyali ayarlama veya sınav kağıdı okuma gibi işler bekliyor. Bazi öğretmenler derse hazırlık falan yapmıyorlar, okuldan eve evden okula sallana sallana gidiyorlar. Herkesi öyle düşünsek bile sınav donemi evde is yapmayan, saatler boyunca bilgisayar veya tomar tomar sınav kağıdı başında oturmayan öğretmen yok… Hala günde uç saat mesai hesaplayan akıl mantık yoksunları var. Yazıklar olsun…

 7. Tahsin diyor ki:

  Yav bu tatili sanki öğretmen hazırlıyor gelsin öğrenci ;yapsın devlet düzenlemeyi öğretmen hayır gelmiyorum mu diyecek. Komik olmayın çoğu öğretmen tatil olmasında ek ders alayım diye tutuşuyor.1 ay seminer yapıyorlar orda çalışıyor musunuz falan diyorlar yav sen adam gibi seminer programı yaptın da öğretmen gelmedi mi ?bide işin acı tarafı öğretmenlik uzmanlık gerektiren meslek gruplarındadır ve sıradan çalışanların şartlarıyla bir tutulmaz tabi ki bu gelişmiş toplumlarda böyledir .bu kafayla bakarsak zaten imamlar günde 100 dakika çalışıyor bu ne olacak :)onun için kasmayın siz olamadıysanız ve kıskanıyorsanız çocuğunuz falan olsun diye uğraşın ne bileyim hadef koyun bana kalırsa öğretmenlerin tatili ve maaşına gelinceye kadar bu ülkede asıl malı götürenleri unutmayın.

 8. ahmet diyor ki:

  180 GÜN. ortalama günde 3 saatten eder 540 saat..bölü 24= 22,5 gün …uyanın 22, 5 saat çalışıyorlar ama adamlar iyi netice alıyorlar.

  1. Cansu diyor ki:

   Size Allah acil şifa versin bu kafayla işiniz zor;) Madem günde üç saat çalışıyoruz buyrun öğretmen olun bir zahmet. Rahat edersiniz!

 9. sebahat diyor ki:

  Ne kadar meraklısınız arkadaş öğretmenleri karalamaya. Evde tek çocukla ugraşamayanlar 40 çocukla ugraşan bizlere yorum yapmasınlar. Biri 4 diğeri bebek iki oğlum var hastalandığında bile kreşe götürüp bırakmak zorunda kalıyorum. Niye çünkü bir gün bile izin alsan senin girmediğin derslerde 40 tane öğrenci bütün okulun başına dert oluyor. Okuldan eve geldikten sonra sadece 1 saat çocuklarımla ilgilenip yok Teog için neler yapabiliriz yok şök yok yazılı, proje, bep, yıllık plan, belirli günler ve haftalar vs vs. hazırlama derdine düşüyoruz. Seminer döneminde oturunca niye batıyor bu kadar anlamıyorum. Hangi masada çalışan memur sabahtan aksama kadar iş yapıyor Allah aşkına. Hamile bir öğretmen 24 hafta nöbet tutuyor karnı burnunda 7 saat kesintisiz ayakta duruyor. Hele ki 5. sınıf öğrencilerinin dersine giriyorsaniz oturmaniz mümkün değil çünkü sınıf kopup gidiyor. Şimdi bırakın da sizin bütün sene oturarak çalıştığınız o masalarda bizde 1 ay seminer döneminde oturalım ?

 10. Umut diyor ki:

  Yaşım 18 olmasa ağlardım şu an öğretmenlerin haline. Yapılan hesabın saçmalığına bak. Arkadaşım seminer döneminde ne işiniz var ha? Çalışmaktan saymayı bırakın şunu. Eğitim mi veriyorsun seminerde? Otur semineri dinle aralarda arkadaşlar otur, yak sigaranı, al çayını keyfine bak. Hem de yaz günü. Oh mis. Hangi işçi seminer alıyor da sen bu süreyi ekliyorsun? Tertemiz 3 ay tatilin var yaz tatili sayesinde. 2 hafta da ara tatil var. Etti mi 14 hafta? Hatta 1 ay 30 gün. Ekle 1 hafta daha yazın 30 31 31 çekmesinden. 2+3+3 etti mi 8 gün yani 1 hafta daha? 15 hafta tatil. Haziran ayında 13’ü gibi kapanıyor okul. Son 2 hafta öğrenciler tam gaz devamsızlık yapıyor zaten. 17 hafta etti mi? Al sana sevgili Fransa kadar tatil. Üstelik haftalık 40 saatin 20-25’inde dersi var çoğunuzun. Hatta her hafta 1 öğleden sonrası tatil. 8 ay 32 haftadan etti mi 32 yarım gün? Etti mi 16 tam gün? Etti mi 2 hafta? Ekle 17’ye 2’yi. 19 hafta insafsızlar. 19 hafta tatil yapıyorsunuz. Boş yapmayın. İdealist olun çalışın. Hayat amacınız tatil yapmak mı?

  1. Tahsin diyor ki:

   Yav bu tatili sanki öğretmen hazırlıyor gelsin öğrenci yapsın devlet düzenlemeyi öğretmen hayır gelmiyorum mu diyecek komik olmayın çoğu öğretmen tatil olmasında ek ders alayım diye tutuşuyor.1 ay seminer yapıyorlar orda çalışıyor musunuz falan diyorlar yav sen adam gibi seminer programı yaptı da öğretmen gelmedi mi ?bide işin acı tarafı öğretmenlik uzmanlık gerektiren meslek gruplarındadır ve sıradan çalışanların şartlarıyla bir tutulmaz tabi ki bu gelişmiş toplumlarda böyledir .bu kafayla bakarsak zaten imamlar günde 100 dakika çalışıyor bu ne olacak :)onun için kasmayın siz olamadıysanız ve kıskanıyorsanız çocuğunuz falan olsun diye uğraşın ne bileyim hadef koyun bana kalırsa öğretmenlerin tatili ve maaşına gelinceye kadar bu ülkede asıl malı götürenleri unutmayın

  2. Teoman Yılmaz diyor ki:

   Umut, sana ders veren matematikçinin alnından öpmek lazım. Yaşın 18 ama belliki anne sütü verilmemiş sana. Yürü git lan ergen.

  3. İşsiz diyor ki:

   Eee senin hesaba göre 60 yaşına gelince aslında 15 lik delikanlı olmak gerek. Gece uyduğunu sayma, okulda öğrenciyken boş geçen dersini sayma, tahtaya kalmadığın dersi de sayma, teneffüsü de sayma, üniversiteyi ki o da gidersen hiç sayma zaten boş boş geziyorsun ise girince onun da iş yapmadığın anları sayma ki sen bu kafayla bi halt yapmazsin zaten…. saçma sapan hesap yapıp durma git sen işine bak adam ol adam gibi çalış….

  4. Toprak diyor ki:

   Ne demiş Sayın Bahçeli ? “Gırk yapaaar”
   Ne çok hesapladınız be, İşsizin, eğitimcinin çenesini öğretmenin tatili yorarmış. İtibarsızlaştırılan meslek ve zavallı maaşı niye konuşulmuyor? Ya da bilmem kaç desibellik gürültüsü ?

  5. tatil diyor ki:

   umut küçükken öğretmenin sana bir şey mi yaptı

  6. gülay diyor ki:

   Son iki hafta içinde okula giden öğrencileri bir kovmadıkları kalıyor,hatta arkadaşların gelmiyor sen niye geldin diyen yada dercesine gelen çocuklarla ilgilenmeyen %90 öğretmen biliyorum.Ben de emekli bir öğretmenim.Bu Haziran ayında yani son iki haftayı boş boş geçirmek son 6,7 yıldır çok zoruma gidiyor.Büyük haksızlık.Maaş alıyorsun o zaman sınıfa da gireceksin.Ders yapmıyorsan oyun oynat,eğitici bir faaliyet bul,kitap okut.Yok gelen çocuğuda azarla,gönderen veliyide azarla..Yıl içinde de beden eğitimi dersini ,müzik dersini atla ..Zaman yetmiyor matematiğe de..Zaman yetmiyorsa son iki haftanda da al çocuklarını oyunlar oyna piyesler çalıştır v.s v.s..

 11. nuri diyor ki:

  Rahatsız olanlar öğrencilerini yazın da göndersin okula ben ders vericem çocuklarına.Yazın, akşam saat 10 da gece 3 te yeterki çocukları göndersinler.Açarım sınıfımı başlarım derse.7/24 365 gün fark etmez.Bıktım bu konudan.

 12. Lut Durak diyor ki:

  180 iş günümüz var.180×7=1260 saat
  20 iş günü de seminer var 20×7=140
  Toplam=1400 saat eder.
  Ful derse giren öğretmenler için geçerli. Hafta sonu kursu dahil değil.
  1860 ı nasıl bulmuşlar.

  1. Anonim diyor ki:

   Evde hazirlik yaptigi saatlri saymadin herhalde

  2. Anonim diyor ki:

   Keşke biz öğretmenler de günde 8 saat çalışıp servis ve öğlen yemeyimiz olsa ve en önemlisi eve iş götürmek, her şey okulla sınırlı olsa.

  3. Veysel diyor ki:

   7 saat derse sadece meslek liselerinde giriliyor 30 saat üzerinden bile hesaplasak 30•36=1080 saat yapıyor.seminer saçmalığını sayarak kimseyi kandırmayalım.

   1. Isimsiz diyor ki:

    Ortaokullarda ve liselerde 7 saat derse girildiğinden haberiniz yok mu? Ben ortaokulda öğretmenim ve 7 saat derse giriyorum.

   2. Anonim diyor ki:

    Meslek liselerinde 20 saat maaş karşılığı 20 saat te mecburi ekders 7 saat diyen arkadaş bi gelde bak meslek liseleri ne haldeyiz. Tenefusler bile sizin gibi değil

 13. metin lider diyor ki:

  Bir kere herkes öğretmenlerin iki ay tatil yaptığını söylemiyor, üç ay diyorlar. Oysa üç ay öğrenciler tatil yapıyor, öğretmenler üç ay derse girmese de iki ay tatil yapıyor. Bunun bir ayı da zaten senelik izinden sayılıyor.

YORUM YAZ