İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’nin Eğitim Sistemi

Türkiye geçtiğimiz günlerde doldurduğu 91 yaşına rağmen, eğitim konusunda halen uzman bir basamağa çıkabilmiş bir ülke konumunda değil. Her kente açılan üniversiteler, maddi yetersizlikler doğrultusunda yüksek konumlara gelemezken, ülkemizin gözde üniversiteleri ise dünya sıralamalarında ilk 100’de kendine zor yer bulabilmektedir. Bu üniversiteler haricindeki üniversiteler ise gerek akademik çalışmalar gerek ise mesleki yeterlilik anlamında dünyada ilk 1000’e bile girme başarısını gösteremiyor.

Türkiye’de uzun bir dönem boyunca eğitim 8 yıllık bir periyot açısından zorunlu tutulmuş, ilerisi için herhangi bir yasal yaptırım uygulanmamıştır. Bundan birkaç yıl öncesinde 8 yıllık bu zorunlu eğitim, 12 yıla çıkarılmış ve bu bağlamda eğitimde reformist yaklaşımlar benimsenmiştir. Eğitimin süresindeki ilerleme her ne kadar olumlu bir tepkiye ev sahipliği yapsa da yapılan araştırmalar, süre bazında değil niteliksel anlamda eksikliğin bariz bir şekilde hissedildiğini göstermektedir.

Geçtiğimiz sene yürürlüğe konulan Anadolu Liselerinin sayısında artış göstermesi, eğitim düzeyinde reformist bir yaklaşım olarak yorumlansa da sistemin değişim göstermemesi dahilinde eğitim müfredatının ve lise adlarının değiştirilmesinin çözümsel süreçte başarılı bir yansımayı elde etmemizi sağlamayacaktır. Liseye geçiş için gerekli sınavların öğrenci psikolojilerinde tamir edilmesi güç sorunlar oluşturabilmekte ve geleceğimizin teminatı gençlerin, yanlış eğitim gören ailelerin baskıları doğrultusunda adeta bir at yarışı formatı ile eğitilmelerinin son derece yanlış bir sistem olduğu gözlemlenmektedir. Mevcut hükümet tarafından psikolojik faktörlerin en aza indirgenmesi adına oldukça çeşitli düzenlemelere gidilmiş, eleştirilen tek sınav yöntemi yerine TEOG adında yıllara yayılan bir sınav formatı benimsenmiştir.

Lise eğitimini tamamlayan bireylerin karşısına çıkan YGS ve LYS başlıklı sınav sisteminde de daha önceden olan ÖSS formatından kurtulmuş ve çok çeşitli sınav periyotları eklenerek, başarı odaklı eğitim sistemi benimsenmiştir. Ancak eğitimin sadece sosyoekonomik düzeyde gelişim gösterme planlı yürütülmesi de sakıncalıdır. Eğitim ve öğretim kavramları doğrultusunda insanların bilinçlenmesinin yanı sıra toplum içinde farklılıklara saygı duyması ve mensubu olduğu milletin örf ve adetlerini benimsemesi de ilk sırayı almaktadır. Yani bir insanın başarılı bir eğitim, öğretim hayatı görmesi sadece bilimsel anlamda gelişmesi ile soyutlanmamalıdır. Topluma saygılı, görgü kuralları hakkında bilinçli, devletine saygı duyan bireylerin yetiştirilmesi bu bağlamda ana hedef konumunda olmalıdır.

2 Yorum

  1. […] Oldu Mu? Türkiye’de ki Suriyeli Öğretmenlere Maddi Destek Halk Eğitim Kursları Türkiye’nin Eğitim Sistemi Eğitim Bir Sen’den İddialara Yanıt Okul Öncesi Eğitimin Önemi 29 Ekim Cumhuriyet […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.