Ücretli Öğretmene Ek Ders Zammı Bütçeye Takıldı

Verilen Karada Göre Ücretli Öğretmenlerin %25 Fazla Ders Ücreti Almalarının Önü Kapatıldı…

Öğretmenlere verilecek ek ders ücretlerinin, %25’ten fazla olmamasına karar veren Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, ek ders ücretleri ile bütçelerine biraz daha katkı sağlamak isteyen eğitimcileri üzmüş oldu.

Özel Eğitim Kurumlarında çalışan öğretmen ve idari personele verilen %25 fazla ek ders ücretinin, verilip verilmeyeceği konusunda çıkan bir takım tartışmalara, Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü son noktayı koydu. Konu hakkında tereddütlerin giderilmesi için başlatılan çalışmalarda, müdürlük fazla ek ders ücreti verilmeyeceği yönünde karar aldı. Ayrıca Müdürlüğün aldığı bu karar yazısında, yasal boşlukların dikkate alınarak karar verilmesi gözden kaçmadı.

Böylelikle öğretmenlere verilecek olan %25 fazla ek ders ücretlerinin önü kapatılmış oldu.

bütçe

Remi yazıda şu ifadeler kullanıldı:

Yukarıda belirtilen Kanunun 176’ncı maddesinin ikinci fıkrasında; özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerinin ek ders ücretlerinin %25 fazlasıyla ödeneceği hükmü yer almış, ancak bu kurumlarda anılan görevliler dışında kalanlardan kendilerine ek ders ücreti karşılığında ders görevi verilenlere ilişkin olarak ek ders ücretlerinin artırımlı ödeneceğine ilişkin olarak herhangi bir düzenleme yer almamıştır.

Bu itibarla, söz konusu kurumlarda ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilenlerin ek ders ücretinin %25 fazlasıyla ödenmesinin mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.