Ücretli Öğretmenlere Maddi Manevi Zulüm

Ülkemizde kanayan bir yara olan ücretli öğretmenlik hala çözüme ulaşmış değil bu gidişle de hiç ulaşacağa benzemiyor. Hep bir merak oluşturdu ama inanın bana merak edilecek hiçbir yanı yok. Trajik komik bir ücretle Öğretmenlik yapmaya mecbur olan kişiler aldıkları. 1.100 veya 1.200 tl gibi komik bir rakamla eğitim neferi olmaya adaylar. Ben bunun adına çaresizlik diyorum.

Neden trajik komik olduğuna gelince 4 yıl Üniversitede dirsek çürüten gerek maddi gerek manevi yönden tükenerek mezun olan kişiler yüzbinlerce işsiz Öğretmenin arasına katılıp atanamayan gençler bari veya hiç olmasa boş kalmaktansa “ ücretli “ misyonunu taşımaya karar veriyor. İnanın bana bir çok genç kardeşim bu aralar hocam kadrolu musun? Sorusunun acı ve içini titreten cevabını hayır ile veriyor. Ücretli Öğretmenlerin sabit olarak aldıkları maaş yoktur. Nedeni girdikleri ders saati üzerinden hesaplama yapılarak kendilerine ödenmektedir. Yaşadığımız şu son zamanlarda bir ücretli Öğretmenin ek ders saat ücreti yaklaşık olarak 9,35 tl dir.

Şöyle düşünelim haftalık maksimum 30 saat derse girse bir ayda derse gireceği saat 120 saattir buda benim fazladan opsiyonlu hesabım bu kadar saat derse girme olasılığı zaten yok. Ücretli bir öğretmenin maksimum alacağı para 1.112 tl dir. Ülkemizde ki bu kaosu anlatırken amacım Milli Eğitim Bakanlığı’nı eleştirmek değil. Sadece 4 yıl boyunca okumuş işsizlikten dolayı yapacak iş bulamamış olan kişilerin askeri ücretliden farkı olmadığını vurgulamak. Bunlar aynı zamanda eğitim ordusunun sessiz neferleri. Asil kadronun açıkta kalan yerini dolduran canla başla hizmet sektöründe emek veren emekçiler. Ben çok yakından da tanık oldum öğrencilerin ücretli öğretmenlere taktığı lakaba yedek depo öğretmenleri ne kadar acı ve utanç verici.

Asil kadroluysa çalışan bir öğretmen 30 saat derse girdiğinde 3.000 tl alırken ücretli öğretmen 1.112 tl alıyor. Arada ki vahameti sizlerin takdirine bırakıyorum. Şimdi sakın birileri bana onlarda atansaydı kadrolu öğretmen olsaydı canım diye ahkam kesmesin. Eğer bir Ülkede ücretli öğretmenlik yaptırılıyorsa birilerine Milli Eğitim’de boş kadro var demektir.

Farz edelim ki ! Devletin hiç ihtiyacı yok bu ücretli öğretmene bende o zaman sorarım bu öğretmenleri Üniversite programlarına kim aldı veya yönlendirdi. Diğer öğretmen için çalıştı atandı diyenlere bir çift sözüm var. Bu Ülkede 10 yıl önce her mezun olanın atandığı hatta Makine veya Ziraat Mühendislerinin de öğretmenlik yaptığı bir sistem yok muydu. Vardı. Ben Milli Eğitim Bakanlığının ücretli öğretmenlerin aylıklarında bir düzenlemeye gidilerek yaşam standartlarının daha olgun bir hale getirilmesini tüm ücretli öğretmenler adına istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.