MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ücretli Öğretmenlere Maddi Manevi Zulüm

Ücretli Öğretmenlik, Öğretmenlere Maddi Manevi Zulüm Eğitime Zarar

Ücretli Öğretmenlere Maddi Manevi Zulüm
  • 15.02.2016
  • 334 kez okundu

Ücretli Öğretmenlere Maddi Manevi Zulüm

Ülkemizde kanayan bir yara olan ücretli öğretmenlik hala çözüme ulaşmış değil bu gidişle de hiç ulaşacağa benzemiyor. Hep bir merak oluşturdu ama inanın bana merak edilecek hiçbir yanı yok. Trajik komik bir ücretle Öğretmenlik yapmaya mecbur olan kişiler aldıkları. 1.100 veya 1.200 tl gibi komik bir rakamla eğitim neferi olmaya adaylar. Ben bunun adına çaresizlik diyorum.

Neden trajik komik olduğuna gelince 4 yıl Üniversitede dirsek çürüten gerek maddi gerek manevi yönden tükenerek mezun olan kişiler yüzbinlerce işsiz Öğretmenin arasına katılıp atanamayan gençler bari veya hiç olmasa boş kalmaktansa “ ücretli “ misyonunu taşımaya karar veriyor. İnanın bana bir çok genç kardeşim bu aralar hocam kadrolu musun? Sorusunun acı ve içini titreten cevabını hayır ile veriyor. Ücretli Öğretmenlerin sabit olarak aldıkları maaş yoktur. Nedeni girdikleri ders saati üzerinden hesaplama yapılarak kendilerine ödenmektedir. Yaşadığımız şu son zamanlarda bir ücretli Öğretmenin ek ders saat ücreti yaklaşık olarak 9,35 tl dir.

Şöyle düşünelim haftalık maksimum 30 saat derse girse bir ayda derse gireceği saat 120 saattir buda benim fazladan opsiyonlu hesabım bu kadar saat derse girme olasılığı zaten yok. Ücretli bir öğretmenin maksimum alacağı para 1.112 tl dir. Ülkemizde ki bu kaosu anlatırken amacım Milli Eğitim Bakanlığı‘nı eleştirmek değil. Sadece 4 yıl boyunca okumuş işsizlikten dolayı yapacak iş bulamamış olan kişilerin askeri ücretliden farkı olmadığını vurgulamak. Bunlar aynı zamanda eğitim ordusunun sessiz neferleri. Asil kadronun açıkta kalan yerini dolduran canla başla hizmet sektöründe emek veren emekçiler. Ben çok yakından da tanık oldum öğrencilerin ücretli öğretmenlere taktığı lakaba yedek depo öğretmenleri ne kadar acı ve utanç verici.

Asil kadroluysa çalışan bir öğretmen 30 saat derse girdiğinde 3.000 tl alırken ücretli öğretmen 1.112 tl alıyor. Arada ki vahameti sizlerin takdirine bırakıyorum. Şimdi sakın birileri bana onlarda atansaydı kadrolu öğretmen olsaydı canım diye ahkam kesmesin. Eğer bir Ülkede ücretli öğretmenlik yaptırılıyorsa birilerine Milli Eğitim’de boş kadro var demektir.

Farz edelim ki ! Devletin hiç ihtiyacı yok bu ücretli öğretmene bende o zaman sorarım bu öğretmenleri Üniversite programlarına kim aldı veya yönlendirdi. Diğer öğretmen için çalıştı atandı diyenlere bir çift sözüm var. Bu Ülkede 10 yıl önce her mezun olanın atandığı hatta Makine veya Ziraat Mühendislerinin de öğretmenlik yaptığı bir sistem yok muydu. Vardı. Ben Milli Eğitim Bakanlığının ücretli öğretmenlerin aylıklarında bir düzenlemeye gidilerek yaşam standartlarının daha olgun bir hale getirilmesini tüm ücretli öğretmenler adına istiyorum.

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / /

loading...

Diyarbakır’da 25 Günlük Bayan Öğretmen Şehit Edildi
Diyarbakır'ın Bismil ilçesi Çavuşlu köyünde çalışmakta olan 25 günlük bayan sınıf öğretmeni PKK terör örgütü tarafında babası ile birlikte şehit...
İlçe Milli Eğitim Müdürü FETÖ’den Gözaltına Alındı
FETÖ bağlantılı memurlara operasyonlar sürüyor. Son olarak ilçe milli eğitim müdürünün gözaltına alındığı haberi geldi.
FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ