Ücretli Öğretmenlerin Yerine 14 Bin Sözleşmeli Öğretmen Atanacak

Şu anda internet sitelerinde 14 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapılacağı dedikodusu dolanmaktadır. Her dedikodunun mutlaka bir gerçeklik payı vardır. Bu haberde ise gerçeklik payı bayağı bir yüksek.

NTV, alt yazı olarak verdiği haber “14 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapılacak” şeklinde idi. Tabi bu alt yazıda pek fazla detay bulunmuyordu.

Haberin gerçeklik payını araştırırken karşımıza ücretli öğretmenlik geldi. Haber şöyle idi; şu anda çalışmakta olan 14 bin ücretli öğretmen yerine 2016 Eylül eğitim öğretim yılına yetişmek üzere 14 bin sözleşmeli öğretmen atanacak.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 2016 Ağustos öğretmen ataması yapılmayacak demişti. Öğretmen alımları bundan her yıl Şubat ayında yapılacaktır diye açıklaması bulunuyordu.

Sözleşmeli Öğretmenliğin Amacı Doğuda Öğretmen Tutmak

Zaten “sözleşmeli öğretmenlik” olayının ortaya çıkış öyküsü neydi. Özellikle doğu illerinde kadrolu öğretmenler 1 yıllık görev sürelerini doldurduktan sonra özür durumu tayinleri ile doğudan ayrılarak memleketlerine tayin istiyorlardı. Bu da Doğu illerinde öğretmen açığına sebep oluyordu.

Sözleşmeli öğretmenlik ile öğretmenlerin tayin hakları olmayacağından 3 yıl doğuda çalışacaklar. Daha sonra kadroya geçinde yıllarını doldurmak için 2 yıl daha bekleyecekler ve 5 yıl sonra tayin isteme hakları olacak. Bu durumda Milli Eğitim Bakanlığı her yıl Doğu’nun öğretmen açığı durumunu düşünmek zorunda kalmayarak 5 yılı garanti altına almış olacak.

NTV’nin haberinin dayanağı da ücretli öğretmenlik verileri. Ülke genelinde görev yapan 47 bin ücretli öğretmenin 3’te biri Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde görev yapıyor olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.