MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ücretli Öğretmenlerin Yerine 14 Bin Sözleşmeli Öğretmen Atanacak

Doğu’da çalışmakta olan 14 bin ücretli öğretmen yerine 2016 Eylül eğitim öğretim yılına yetişmek üzere 14 bin sözleşmeli öğretmen atanacak

Ücretli Öğretmenlerin Yerine 14 Bin Sözleşmeli Öğretmen Atanacak
  • 13.07.2016
  • 1.415 kez okundu

Ücretli Öğretmenlerin Yerine 14 Bin Sözleşmeli Öğretmen Atanacak

Şu anda internet sitelerinde 14 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapılacağı dedikodusu dolanmaktadır. Her dedikodunun mutlaka bir gerçeklik payı vardır. Bu haberde ise gerçeklik payı bayağı bir yüksek.

NTV, alt yazı olarak verdiği haber “14 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapılacak” şeklinde idi. Tabi bu alt yazıda pek fazla detay bulunmuyordu.

Haberin gerçeklik payını araştırırken karşımıza ücretli öğretmenlik geldi. Haber şöyle idi; şu anda çalışmakta olan 14 bin ücretli öğretmen yerine 2016 Eylül eğitim öğretim yılına yetişmek üzere 14 bin sözleşmeli öğretmen atanacak.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 2016 Ağustos öğretmen ataması yapılmayacak demişti. Öğretmen alımları bundan her yıl Şubat ayında yapılacaktır diye açıklaması bulunuyordu.

Sözleşmeli Öğretmenliğin Amacı Doğuda Öğretmen Tutmak

Zaten “sözleşmeli öğretmenlik” olayının ortaya çıkış öyküsü neydi. Özellikle doğu illerinde kadrolu öğretmenler 1 yıllık görev sürelerini doldurduktan sonra özür durumu tayinleri ile doğudan ayrılarak memleketlerine tayin istiyorlardı. Bu da Doğu illerinde öğretmen açığına sebep oluyordu.

Sözleşmeli öğretmenlik ile öğretmenlerin tayin hakları olmayacağından 3 yıl doğuda çalışacaklar. Daha sonra kadroya geçinde yıllarını doldurmak için 2 yıl daha bekleyecekler ve 5 yıl sonra tayin isteme hakları olacak. Bu durumda Milli Eğitim Bakanlığı her yıl Doğu’nun öğretmen açığı durumunu düşünmek zorunda kalmayarak 5 yılı garanti altına almış olacak.

NTV’nin haberinin dayanağı da ücretli öğretmenlik verileri. Ülke genelinde görev yapan 47 bin ücretli öğretmenin 3’te biri Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde görev yapıyor olmasıdır.

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan MEB, 2016 Özür Durumu Yer Değiştirme Takvimini Yayınladı başlıklı makalemizde 2016 ağustos aile birliği mazereti tayini, 2016 ağustos öğretmen mazeret tayini ve 2016 ağustos özür durumu atamaları tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / / /

loading...

FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ