Ücretsiz Yetiştirme Kursları İlkokul’a Geliyor

Lise ve Ortaokullarda geçen yıl yürürlüğe giren yasa ile devlet yetiştirme kursları açmıştı. Bu kurslarda hem sınav odaklı hem de sosyal beceriler kazanabilecekleri eğitim gören öğrenciler aynı eğitimi İlkokulda da alması isteniyor.

Öğrencilerin ülkemizde küçü18k yaşlarda büyük bir sınav maratonunun içinde olduğunu ve sınav kaygısı öğrencilerin psikolojisini olumsuz yönde etkilediğini belirtti. Devletin açmış olduğu kurslarda öğrencileri biraz daha bu kaygıdan uzak tutmak ve sosyal ortamda kendilerine yer bulacak eğitimler veriliyor. Aynı sistemin İlkokuldan başlaması öğrenciler için faydalı olacaktır.

Hayata hazırlanan küçükler birçok sosyal beceriyi daha çocuk yaşlardayken kazanıyor. Toplumda hangi konumlarda yer alacağını daha önceden bilinç altına yerleşmesinin gerektiğini savunan Yönetim Bilimi uzmanı Doğan Ceylan bu kursların İlkokullara da açılması gerektiğini savundu.

Çocuklarını hayata hazırlayan veliler ücretli kurslarla çocukların eğitim almasını sağlıyorlar. Ancak özel kurslarda pedagojik formasyon alan uzmanlar olmadığı için öğreticilerin tavır ve davranışları çocukları olumsuz yönde etkiliyor. Okullarda açılacak resim, müzik, sanat ve spor kursları çocukların sevdiği bir sosyal beceriyi kazanmasına, motivasyonlarının artmasına ve kuvvetli iletişim kurma özelliklerine sahip olmasını sağlayacaktır.

Birçok tutum ve davranışlar küçükken kazanılır. Atalarımız “Ağaç yaş iken eğilir” sözünü tam bu konu için söylemişlerdir. Küçük yaşta öğrenilen iletişim kurma, girişimcilik, sorun çözme, üretkenlik ve sorumluluk alma gibi sosyal beceriler bu yaşlarda daha çabuk kazanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.