İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Üniversite Tercihi Sayısında Değişikliğe Gidiliyor

Tercih yapıp da üniversiteyi kazandığı halde gitmeyen öğrencilerin yaşattıkları mağduriyetlerin önüne geçilmesi amacıyla üniversite tercih sayısı 30’dan 24’e düşürülüyor.

YÖK Genel Kurulunda yapılan görüşmede 2015 ÖSYS’de Lisans Programlarına yerleşen öğrencilerin tercih listeleri tercih sayısı bazında incelendi.

Yapılan incelemede Kıbrıs ve yurt dışı üniversiteleri dışındaki lisans programlarının genel ve okul birinciliği kontenjanlarına yerleşen 467 bin 15 kişinin tercih listeleri incelenerek rapor hazırlandı. Bu raporda, kazanan öğrencilerin 30 tercih hakkından ortalama olarak 17 tanesini kullandıkları belirlendi.

Lisans ve ön lisans bazında değerlendirilme yapıldığında ise 2015 yılına tercih yapan 983 bin adaydan %52’sinin ilk üç tercihlerine yerleştikleri gözlemlendi. %79’u ise ilk on tercihine yerleşirken, 25-30 tercih sırasına yerleşenlerin oranı yüzde 5 civarında kaldı. Bu raporda 24 ve üstü tercihte bulunulan üniversitelere yapılan yerleşimlerin inanılmaz derecede az olduğu gözlemlendi.

Tercih Sayısı 30’dan 24’e düşürüldü

YÖK Genel Kurulu’nda yapılan toplantının sonucu olarak 30 olan tercih hakkının 24’e düşürülmesinde karar kılındı. Bu kararda özensiz tercih yaparak başkalarının üniversite hakkını gasp eden öğrencilerin önüne geçilmesi hedeflendi.

Her yıl pek çok kişi üniversiteyi kazandıkları halde bu bölümlere gitmiyorlar. Bunun sebebi özensiz bir tercih yaparak, gitmek istemedikleri bölümleri yazması gösteriliyor. Bu sorunun ortaya çıkmasında yüksek sayıdaki tercih hakkının etken olduğu düşünülüyor. YÖK de bu durumun önüne geçmeye çalışarak 30 olan tercih sayısı hakkını 24’e düşürdü. Bakalım bu değişiklik yine istenmeyen bölümlerin tercih edilmesine neden olacak mı?

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.