Üniversitelerden Sonra Sıra Lise Diplomalarına Geldi

Geçtiğimiz günlerde 92 sahte diplomalı öğretmenin ortaya çıkması skandalının ardından yasal süreç başlamış, Milli Eğitim Bakanlığı YÖK ile işbirliği yaparak üniversite diplomalarını branşlarıyla birlikte sisteme kaydetmeye başlamıştı. Henüz tamamlanmayan geniş çaplı bir inceleme yapan Milli Eğitim Bakanlığı şimdi de lise diplomalarını inceleterek E-Devlet sisteminde kaydedecek.

Bingöl’de şikâyet üzerine sahte diplomalı öğretmenlerin ortaya çıkmasının ardından Bakanlık soruşturma başlatmış ve sahte diplomalı öğretmenler tespit etmişti. Sistemdeki açıktan faydalanıp sahte diplomayla atanan öğretmenlerin yasal işlemleri başlatılırken Bakanlık tüm Türkiye’de geniş çaplı bir inceleme başlatarak tüm diplomaların incelenmesi ve sisteme girişi için çalışma başlattı. Üniversite diplomaları incelenirken Bakanlık şimdi de lise diplomalarını incelemeye aldı. Milli Eğitim Bakanlığı Türksat’a lise diplomalarının E-Devlet sistemine işlenmesi için talepte bulundu. Bakanlık ayrıca 81 ildeki okullara öğrencilerinin diplomalarını göndermelerini istedi.

Konuya ilişkin Türksat Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül “Daha önce YÖK ile yapılan anlaşma neticesinde Yükseköğretim öğrencilerinin diplomalarını E-Devlet sistemi üzerinden yayınladık, şimdi ise Milli Eğitim Bakanlığı lise diplomaları için talepte bulundu, bulunla ilgili çalışmalar için hazırlıklara başladık” dedi.

MEB lise diplomalarını sisteme aktardığında kişiler E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı altında diploma sorgulama sayfasını görebilecekler. Ayrıca kamuda veya özel sektörde işe girecek personelin diploma bilgileri sistemden kontrol edilebilecek, sahte diplomalı kişilere sahte evrak düzenlemek suçundan ceza verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.