MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -

Üniversitelilerden Ek Ders Ücreti Alınacak mı ?

Bölümünü vaktinde bitiremeyen üniversite öğrencilerinden ek ders ücreti alınacak! Peki hangi şartlara göre alınacak ? Kim ne kadar ödeyecek ? Tüm detaylar konumuzda.

Üniversitelilerden Ek Ders Ücreti Alınacak mı ?
  • 07.04.2018
  • 819 kez okundu

Birinci öğretim ve açıköğretim öğrencileri için harç ücretleri 2012 yılında yürürlülüğe giren karar ile kaldırılmıştı. Karara göre, açıköğretim ve birinci öğretim öğrencilerinin harç ücretlerini Maliye Bakanlığı ödeyecekti. İkinci öğretim öğrencileri ise harç ücretlerini ödemeye devam edecekti. Ancak bu yıl harç ücretleri konusunda bazı değişiklikler yapıldı. Direk olarak harç değil de ek ders ücreti adı altında öğrencilerden belirlenen tutarlarda ücret alınacak.

27 Eylül 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan ve yürürlüğe giren kararla beraber öğrencilere kötü haber geldi. Normal öğrenim süresi içerisinde okulunu bitiremeyen ya da bir derse 3’ten fazla kayıt yaptıran öğrencilerden ek ders ücreti alınacak. Ayrıca eğitimini normal süresi içerisinde tamamlayamayan öğrenciler hem harç ücretini hem de ek ders ücretini ödeyecek. Öğrenciler bu duruma tepki gösterirken, kararı bazı üniversiteler 2014-2015 yılının ilk dönemin uygulamaya başlarken birçok üniversite ise 2015 Şubat ayı itibarıyla uygulamaya koyacak.

Peki kimler ek ders ücreti ödeyecek ve nasıl hesaplama yapılacak?

Ek ders ücretlerinin belirlenmesi için farklı kurallar ve şartlar bulunuyor. Dilerseniz 3 madde halinde hemen inceleyelim.

Azami süre içindekiler: Üniversitelerde 2 yıllık bölümlerin 4 yılda, 4 yıllık bölümlerin 7 yılda ve, 5-6 yıllık bölümlerin 9 yılda bitirilmesi azami süre olarak tanımlanır. Azami süre içerisinde öğrenimine devam eden öğrenciler, bir dersi 3’ten fazla alırlarsa zamlı ek ders ücreti ödeyecekler.

Normal öğrenim süresi içindekiler: 4 yıllık ya da 2 yıllık bölümlerde okuyan öğrenciler bu süre içerisinde bir dersi 3’ten fazla alırlarsa harç ücreti ödemeyecekler ancak ek ders ücreti ödemek zorunda kalacaklar.

Azami süreyi dolduranlar: Belirlenen azami sürede bölümünü bitiremeyen öğrenciler, bir dersi ilk defa alıyor olsa bile zamlı ek ders ücretini ödeyecektir.

Bu konuda genel olarak belirlenen şartlar bu şekildedir. Eğer ek ders ücreti ödemek istemiyorsanız derslerinizi vaktinde vermeniz gerekiyor. Aksi durumda hem harç hem de zamlı ek ders ücretlerini ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 5 Bin Sosyal Destek Personeli Alım Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

loading...

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ