Veli Şikayetiyle “ÖDEV” Sürgünü

Geçtiğimiz günlerde öğretmenlere uygulanan ödev yasağı ülke gündemine oturmuştu. Milli eğitim Bakanı Nabi AVCI, yarıyıl tatilinde bir lokantada ödev yapan öğrencileri görmüş ödev veren öğretmen hakkında soruşturma açılmasını istemişti.

Zonguldak’ta Dört Öğrenci Velisinin Şikayeti Üzerine Öğrencilere Ödev Vere Öğretmen Başka Bir Okula Sürgün Edildi.

Olay Zonguldak’ta geçiyor. Ahmet Erdoğan İlkokulunda sınıf öğretmeni olarak görev yapmakta olan Melda BAŞTAN isimli öğretmene, dört velinin fazla ödev verdiği ve öğrenciler üzerinde baskı kurduğu iddiasıyla şikayetleri üzerine soruşturma açıldı.

odev_ogrenci_evodevi

Yapılan soruşturma sonucunda “Öğrenciler arasındaki farklılıkları göz önünde bulundurmadan diğer öğrenciler hakkında velilere bilgi verdiği, gerekli mevzuat ve programlara uygun olarak eğitim yapamadığı, veli ve öğrencilerle doğru diyalog kuramadığı, çok ödev verdiği, bu ödevlerin öğrencileri ve velileri bunalttığı ve baskı oluşturduğu” gerekçeleriyle uyarı cezası alması ve Zonguldak merkeze yirmi kilometre uzakta bulunan Karaman Beldesi Amelebirliği İkokulu’na atanmasına karar verildi.

Daha önceki senelerde sicil notu olarak “çok iyi” ve “iyi” değerlendirmesi alan Melda BAŞTAN karara itiraz ederek kararın iptal edilmesini istedi. Mahkeme Sınıf Öğretmeni Melda BAŞTAN’ı haklı bularak “öğrencileri ve velileri öğrencilerin başarısı için çalışmaya teşvik etmesi” gerekçesiyle kararın iptaline karar vermiştir.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün itirazı da kabul edilmeyince karar kesinleşti. Otuz günlük yasal sürenin dolamsına rağmen okuluna geri dönmeyen BAŞTAN avukatı aracılığla Zonguldak Valiliği’ne dilekçe yazdı. Yirmi yıldır öğretmenlik yapan Melda BAŞTAN şimdi mahkeme kararının uygulanarak okuluna dönmeyi bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.