MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Verimli Ders Çalışma Taktikleri

Öğrenciyi Başarıya Götürecek En Önemli Unsur Verimli Ders Çalışmadır…

Verimli Ders Çalışma Taktikleri
  • 23.01.2016
  • 451 kez okundu

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA TAKTİKLERİ

Öğrenciyi başarıya götürecek ana unsur verimli ders çalışma taktikleridir. Verimli ders çalışma taktikleri başında her öğrencinin farklı olduğu ve öğrenme yollarının da farklı olduğudur. Çalışılan dersten verim alabilmek için öğrencinin kendini tanıması gerekir. Ders çalışmaktan en çok nasıl keyif alıyorsa, o şekilde çalışmalıdır. Çalışma esnasında tüm alıcılarının açık olması için çeşitli işitsel ve görsel unsurlardan yararlanılmalıdır. Öğrenci öncelikle çalışma ortamını düzenlemelidir. İlgisini dağıtacak tüm eşyaları çalışma masasından ve odasından çıkarmalıdır. Daha sonra okuldaki derslerini destekleyecek olan kendine uygun ders çalışma programı yapmalıdır. Ders çalışma programı günlük- haftalık ve aylık olarak uygulanmalıdır. Her gün ve her ay düzenli tekrarlar yapılarak, dersler pekiştirilebilir. Ders çalışırken not tutularak derslerin öğrenilmesi kalıcı olur. Öğrenci sınavda okuduğunu anlayabilmek için ders programının içine günlük kitap okuma koymalıdır. Böylece okuduğunu anlama oranı artar.

SINAV STRESİ NASIL GİDERİLİR?

Öğrenciler için sıkıntı olan başka bir konu da sınav stresiyle baş etmektir. Sınav stresi nasıl giderilir sorusuna uzmanlar düzenli ders çalışmak olduğunu söylerler. Düzenli ders çalışan ve konu eksiği olmayan öğrencinin kendine olan güveni artar. Sınava kadar düzenli ders çalışmalı, bedenini ve zihnini yormayacak sosyal aktivitelere katılmalıdır. Haftada en az 3 gün yapılacak olan spor rahatlatır. Aile ilgisi ve öğretmen desteği ile taçlanan başarı öğrencinin sınav stresinin giderir. Sınavın dünyanı sonu olmadığı düşüncesiyle öğrenci rahatlatılmalıdır.

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / /

loading...

FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ