Yaşayan “ÇALIKUŞU” Dilek Öğretmen

Sınıf öğretmeni Dilek Livaneli, 2 yıl önce Samsun’da ‘Yılın mesleğinde fark yaratan öğretmeni’ seçildi. Bu yıl da uluslararası bir vakıf tarafından dünyadaki en iyi 50 öğretmen arasında gösterildi.

Müdür yetkili sınıf öğretmeni olarak görev yaptığı okulda çalıştığı 5 yıl boyunca fark yaratan, öğrencilerine ilkleri yaşatan Dilek Livaneli, 2012 yılında ‘Yılın mesleğinde fark yaratan öğretmeni’ seçildi.

Samsun’un Çarşamba İlçesinde bulunan Kumköy İlkokulunda görev yapan Livaneli, okulun fiziki şartlarını yeniledi, öğrencilerini, sinema, opera, tiyatro ve buz pisti gibi etkinliklerlerle ilkleri yaşattı.

Sadece öğrencileri için değil, anneleri için de projeler üreten Livaneli, Halk Eğitim Merkezi desteğini de arkasına alarak aile eğitimi kursları açtı. Okuma yazma bilmeyenlere destek oldu.

Öğretmenin girişimleri ardından Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nün sanatçıları köye gelip köylülere özel mini konser verdi. Ayrıca yine 30 köylü kadın operaya götürülerek bu sanatı yerinde izleme fırsatı buldu.

dilek livaneli mebajans

Hint asıllı iş adamı Sunny Varkey’in eğitim alanında projeler geliştirmek amacıyla kurduğu ve onursal başkanlığını ABDeski Başkanı Bill Clinton’ın üstlendiği Varkey Gems Vakfı (Varkey GEMS Foundation) tarafından düzenlenen ‘Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi’nin (The Global Teacher Prize) seçtiği en iyi 50 öğretmen arasında yer aldı. Livaneli, böylece dünya çapında 5 bin öğretmenin arasından ilk kez son 50’ye kalan tek Türk öğretmen oldu.

Elde ettiği bu başarı nedeniyle çok mutlu olduğunu söyleyen Livaneli, şöyle dedi:
“İlk 50’ye kaldığımı öğrenince çok sevindim. 11 yıldır köy okullarında görev yapıyorum. Küçücük bir köy okulunda istenirse neler yapılabileceğini göstermek için bu zaman kadar çalıştım, mücadele ettim. Şimdi bu yaptıklarımı dünyada çok önemli bir kuruluşun da görmesi beni çok gururlandırdı. Dilerim bu ödülü de ülkeme getirebilirim. Haberi öğrendikten sonra tebrik telefonları aldım. Öğrenci velilerim özellikle anneler de okula gelip beni tebrik ettiler. Onlarda çok mutlu oldu. Bana bu zamana kadar destek olan herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Livaneli’nin bu başarısı hem öğrencilerine hem de görev yaptığı köydeki öğrenci velilerine de büyük sevince neden oldu.

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.