İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni Atanacak Öğretmenlere Staj, Yazılı ve Sözlü Sınav Geliyor

Yeni atanan öğretmenler tekrar staj yapacaklar. Üniversitelerden mezun olmadan önce yapılan staj uygulaması yeni atanan öğretmenlere uzman öğretmen görevlendirerek yeniden uygulanacak.

Şubat ayında yapılacak atamayla birlikte öğretmenlere yeni uygulama geliyor. Atanan öğretmenler atama yapılan ilde veya farklı bir ilde staj yapacaklar.

Yeni atanacak öğretmenlerin 4 ay kıdemli öğretmenlerin yanında yapacakları stajın detayları netleşti. Uygulamaya göre;  aday öğretmenler, asıl görev yapacakları ilin dışında staj yapabilecekler.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) , Şubat ayındaki atamadan önce aday öğretmenlikle ilgili beklenen değişiklikleri yaptı ve Resmi Gazetede yayınladı. Resmi Gazete de yayımlanan yönetmeliğe göre  aday öğretmenlerin asıl görev yapacakları ilin dışında staj yapabilecekleri söz konusu ve ilk uygulamanın  Şubat ataması ile birlikte başlayacağı açıklandı.

Yönetmeliğe göre, spor liselerinin beden eğitimi öğretmenleri ve güzel sanatlar liselerinin müzik ve görsel sanatlar veya resim öğretmenlerinin seçilmesi işleminde, yapılacak değerlendirme ve uygulama sınavında başarılı olma şartı aranacak. MEB, aday öğretmenleri 19 Mart’ta Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınavı’na alacak. Yazılı sınava, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği kapsamında yapılacak performans değerlendirmesi sonucunda başarılı olan aday öğretmenler girebilecek.

Yazılı Sınavda  100 Soru sorulacak

19 Mart 2016 da yapılacak olan yazılı sınavda başarılı olan adaylar 21 Mart – 15 Nisan tarihleri arasında sözlü mülakata alınacaklar. Sınavda adaylar 100 soru sorulacak. Soruların yüzde 20’si 657 ve 4483 sayılı kanunlar, yüzde 30’u bakanlık teşkilatı, görevleri ve mevzuatı, yüzde 50’si ise öğretmenlik uygulamalarından olacak. Aday öğretmenlik süresi 4 ayı oryantasyon olmak üzere toplam 1 yıl sürecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.