Yeni Ehliyetler Verilmeye Başlandı

Yeni Ehliyetler Verilmeye Başlandı

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılık değişiklik gereğince 1 Ocak’tan itibaren sürücülere yeni ehliyet belgesi verilmeye başlandı. Ehliyetini yenilemek ve yen tip ehliyet almak isteyen sürücülerin Emniyet Genel Müdürlüğü web sitesine girerek randevu almaları, randevuları gereğince de ehliyetlerini değiştirmeleri gerekiyor. Yeni tip ehliyetler yurtdışında da kullanılabileceği için birçok sürücü yeni ehliyetine kavuşmak için randevu almış durumda. Yeni ehliyet almak isteyenlerin bazı belgeleri de hazırlayıp sunmaları gerekiyor.

Ehliyet Değiştirmek İçin Nasıl Başvuru Yapılacak?

84 ülkede geçerli olan ehliyeti alan kimseler yurtdışına çıkarken beynelminel şoför ehliyeti almak zorunda kalmayacaklar. Beynelminel şoför ehliyetinin bir yıllığının 451 lira olması yeni ehliyetleri daha da cazip hale getiriyor. Yeni ehliyet almak için:

  • Herhangi bir sağlık kuruluşundan alınacak, ehliyet alma konusunda engelinizin olmadığını gösteren sağlık raporu(bazı taşıtlar için ehliyet alan kimselerden düzenli olarak sağlık raporu istenecek)
  • Vergi dairelerinden herhangi birine ya da kamu bankalarına 15 lira yatırmanız gerekiyor, yatırımlar Atm’den de yapılabiliyor.
  • Yeni çekinmiş olduğunuz 2 adet biometrik(5*6 ölçülerinde) fotoğraf
  • Başvurunuz tamamlandıktan sonra işleme alınacak ve sizlere 15 gün ile 1 ay arasında kullanabileceğiniz geçici sürücü belgesi temin edilecek. Bundan sonra yeni çıkarılan ehliyetiniz tarafınıza gönderilecek.

yeni-sürücü-belgesi-2016

Nerede Başvuru Yapıldığının Bir Önemi Var mı?

İkametiniz nerede olursa olsun size en yakın şubeden sorunsuz bir şekilde başvuru yapabileceksiniz. Özellikle şu sıralar herkesin sürücü belgesi değiştirme işlemi yaptığı düşünülürse fazla beklememek için bu işi biraz daha erteleyebilirsiniz. Aksi halde yoğunluğun kurban olabilirsiniz.

Yeni Ehliyet Almak Zorunda mıyım?

Alınan karara göre 5 yıl içinde yeni ehliyet belgenizi almanız ve eskisi ile değiştirmeniz gerekiyor. Dolayısıyla kısa süreli bir zorunluluk söz konusu olmasa da 5 yıl içinde ehliyetini değiştirmeyen kişilere çeşitli idari para cezaları verilebilir.

Sürücü Kurslarına Taban Fiyat Uygulaması Getirildi

Alınan bir diğer karar da sürücü kurslarını ilgilendiriyor. Her il için bir fiyat tespiti yapılacak ve hiçbir kurs o fiyatın daha altında eğitim veremeyecek. Bu da rekabeti bitirerek tüm kursların aynı kalitede olmasını sağlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.