MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yeni Ehliyetler Verilmeye Başlandı

Nereden, Nasıl Alabiliriz? Ne Zamana Kadar Değiştirmek Zorunlu?

Yeni Ehliyetler Verilmeye Başlandı
  • 23.02.2016
  • 241 kez okundu

Yeni Ehliyetler Verilmeye Başlandı

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılık değişiklik gereğince 1 Ocak’tan itibaren sürücülere yeni ehliyet belgesi verilmeye başlandı. Ehliyetini yenilemek ve yen tip ehliyet almak isteyen sürücülerin Emniyet Genel Müdürlüğü web sitesine girerek randevu almaları, randevuları gereğince de ehliyetlerini değiştirmeleri gerekiyor. Yeni tip ehliyetler yurtdışında da kullanılabileceği için birçok sürücü yeni ehliyetine kavuşmak için randevu almış durumda. Yeni ehliyet almak isteyenlerin bazı belgeleri de hazırlayıp sunmaları gerekiyor.

Ehliyet Değiştirmek İçin Nasıl Başvuru Yapılacak?

84 ülkede geçerli olan ehliyeti alan kimseler yurtdışına çıkarken beynelminel şoför ehliyeti almak zorunda kalmayacaklar. Beynelminel şoför ehliyetinin bir yıllığının 451 lira olması yeni ehliyetleri daha da cazip hale getiriyor. Yeni ehliyet almak için:

  • Herhangi bir sağlık kuruluşundan alınacak, ehliyet alma konusunda engelinizin olmadığını gösteren sağlık raporu(bazı taşıtlar için ehliyet alan kimselerden düzenli olarak sağlık raporu istenecek)
  • Vergi dairelerinden herhangi birine ya da kamu bankalarına 15 lira yatırmanız gerekiyor, yatırımlar Atm’den de yapılabiliyor.
  • Yeni çekinmiş olduğunuz 2 adet biometrik(5*6 ölçülerinde) fotoğraf
  • Başvurunuz tamamlandıktan sonra işleme alınacak ve sizlere 15 gün ile 1 ay arasında kullanabileceğiniz geçici sürücü belgesi temin edilecek. Bundan sonra yeni çıkarılan ehliyetiniz tarafınıza gönderilecek.

yeni-sürücü-belgesi-2016

Nerede Başvuru Yapıldığının Bir Önemi Var mı?

İkametiniz nerede olursa olsun size en yakın şubeden sorunsuz bir şekilde başvuru yapabileceksiniz. Özellikle şu sıralar herkesin sürücü belgesi değiştirme işlemi yaptığı düşünülürse fazla beklememek için bu işi biraz daha erteleyebilirsiniz. Aksi halde yoğunluğun kurban olabilirsiniz.

Yeni Ehliyet Almak Zorunda mıyım?

Alınan karara göre 5 yıl içinde yeni ehliyet belgenizi almanız ve eskisi ile değiştirmeniz gerekiyor. Dolayısıyla kısa süreli bir zorunluluk söz konusu olmasa da 5 yıl içinde ehliyetini değiştirmeyen kişilere çeşitli idari para cezaları verilebilir.

Sürücü Kurslarına Taban Fiyat Uygulaması Getirildi

Alınan bir diğer karar da sürücü kurslarını ilgilendiriyor. Her il için bir fiyat tespiti yapılacak ve hiçbir kurs o fiyatın daha altında eğitim veremeyecek. Bu da rekabeti bitirerek tüm kursların aynı kalitede olmasını sağlayacak.

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / /

loading...

FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ