İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yer Vermeyen Gençlik…

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA YAŞLILARA VE HAMİLELERE YER VERMEYEN GENÇLİK

Sevgili okurlarım,  bu yazımda sizlerle toplu taşıma araçlarında yaşlılara ve hamile bayanlara yer vermeyen gençler hakkında düşündüklerimi kalemime alacağım.

Gençlik deyince, kendi gençlik yıllarım aklıma geliyor. 80’li yıllar, o zamanlarda büyüklere saygı kanımıza işlenmiş , küçükleri sevmemiz itinayla öğretilmiş .Şimdiki gençliğe baktığımda ise, müthiş bir hayal kırıklığı yaşamaktayım. Bunu oturup düşünmemize gerek yok, günün her saatinde karşımıza çıkıyor örnekleri  Biz büyüklerimizin karşısında bacak bacak üstüne bile atamazken, şimdiki gençlik bırakın bacak bacak üstüne atmayı hazır cevapsızlıkla karşısındaki büyüklerini küçük düşürmeye çalışıyorlar. Efendiler nereye gidiyoruz. Benliklerimizden çıktık. Avrupai yaşayacağız diye öz kimliklerimizi kaybeder olduk: Elin oğlu bir yerleriyle gülüyordur bize inanın.

Ve en önemli problem ise ! Toplu taşıma araçlarına binen yaşlılarımız ve hamile bayanlarımıza yer verilmemesi. Evet bu çok büyük bir problem. Ama sanırım biraz da ebeveynlerin suçunun olduğunu düşünüyorum. Çocuklarımıza sözlerimizle örnek olduğumuzu, ileride bizleri yansıtacağını çoğu zaman unutuyoruz .Sizlere şahit olduğum bir mevzuyu hemen aktarayım. Bir gün otobüste giderken, çocuğu ile otobüse binen bir bayan tam da önüme oturmuştu. Ve istemeden o korkunç sözlerine şahit olmuştum. Bayan ”senin paranı verdim, biri gelirse kalkma sakın kucağıma da gelme” demişti. Bu sözü duyunca gençlerimizde de suç bulmaktan çok ebeveynlerimizin de hatalarının olduğu kanaatine vardım. Ee çocuklarınıza böyle akıllar verirseniz, yarın bir gün otobüslerde yaşlılara, büyüklere ve hamile bayanlara yer vermezler.

Aynaya bakar mısınız iki dakika lütfen; Çocuklarınız sizi yansıtan aynalardır çünkü :

Benim genç kardeşlerime burada söylemek istediğim bir şeyler var .Büyüklere saygımızı göz ardı etmeyelim. Bunun içerisinde önem arz eden bir konu da toplu taşıma araçlarında büyüklerimize yer vermeyi unutmamak olsun. Yarın bir gün sizler de yaşlanacaksınız, zaman ilerliyor. Her geçen gün yaşamımızdan bir yaprak daha kopuyor .Günler günleri kovaladığı gibi yıllar da yılları kovalıyor. Sizlere yapılması istediğiniz davranışları lütfen şimdi siz de gösterin. Ve ileride anne-baba olduklarınızda çocuklarınıza örnek bir ebeveyn olun. Ve büyüklerinize hürmetten kaçınmayın.

Şimdilik bu yazımı da noktalıyorum sevgili okurlar. Umarım gençlerimize biraz da olsa yol gösterebilmişimdir.

Aydın KARADENİZ

Bir yorum

  1. mahmut demirkolllllu mahmut demirkolllllu 4 Kasım 2018

    metro gibi toplu taşımalarda yaşlıya engelliye hamile vb ine yer vermeyen sağlıklı gençler,aklını mantığını kullanamayan saygısız yaratıklardır.vicdanı olmayan :utaanmaz ve 7yaşlının hastanın halinden anlamaz onlara davranışıyla üzer. bu soytarılığınj bedeli hesaba çekilirken nverilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.