Yetiştirme Programına Alınacak Aday Öğretmenlerin Maaş Durumu

Aday öğretmenlerin il tercihleri belli olduktan sonra sıra ilçe tercihine geldi. 26-29 Şubat 2016 tarihleri arasında aday öğretmenlerin görevlendirildikleri okullar belli olacak ve 1 Mart 2016 tarihinde danışman öğretmeninin yanında göreve başlamış olacaklar.

1 Mart 2016 tarihi ile aday öğretmenlik yetiştirme programının resmen başlaması ile aday öğretmenlerinde özlük hakları başlamış olacak. Asil öğretmenler ile aynı haklara sahip olacak aday öğretmenler, kademe, derece ve hizmet puanı gibi hakları saklı tutulacak ve adaylıkları kaldırılıp asil öğretmen olduklarında bu haklarından yararlanacaklar.

1 Mart 2016 itibariyle maaş alacaklar

1 Martta öğretmenlik haklarına kavuşacak olan aday öğretmenler aynı zamanda maaş haklarına da kavuşmuş olacaklar. ilk maaşları 15 Mart’ta yatması beklenen aday öğretmenler, ilk atama olarak atandıkları ile gitmeden 31 Ağustos’a kadar yetiştirme programında kalacaklar.  Tabi ülkemizdeki aksaklıkları hesaplarsak yapılacak işlemlerdeki gecikmeler bazı şehirlerde aday öğretmenlerin ilk maaşları için 15 Nisanı beklemelerini gerektirebilir. Eğer 15 Nisan da maaş alınacak olursa ise aday öğretmenler bir buçuk aylık maaş alacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.