Yılda Bir Gün Öğretmenlik

Bugün 24 Kasım 2014, Öğretmenler Günü. Atananıyla, ataması yapılmayanıyla, sözleşmelisiyle, dershanecisiyle bütün öğretmenlerimin Öğretmenler Günü kutlu olsun.

Sayın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, geçtiğimiz günlerde ataması yapılmayan öğretmenlerin “atanamadıkları” için öğretmen sayılmadıklarını söyledi. O yüzden üstüne alınmasın ataması yapılmayan öğretmenlerim bakanın bugünkü kutlamalarını.

Ama merak ettiğim birkaç konu var; Sayın Bakan’a göre öğretmen olmak kpss den yüksek bir puan alıp atanmak mı sadece? Osmanlı’da askerlerin atlarını bağlayan kişinin “voynuk” olduğunu ve buna benzer soruları bilmek mi öğretmen kılıyor insanları? Bu insanlar zaten üniversiteye girerken Türkçe, Matematik, Tarih, coğrafya… derslerinden sınava girip başarılı olarak kazanmadılar mı eğitim fakültesini? Üniversiteyi bitirince tekrar sınav yapıp o başarılı eğitim fakültesi mezunlarının %10 unun atamasını yapıp, diğer %90 lık kesime “atanamadığınız için öğretmen değilsiniz!” demeyi vicdan nasıl kabul eder?

Sayın Bakan’ın bu cümlesi üçyüzbin ataması yapılmayan öğretmeni derinden üzmüştür. Bugün öğretmenler günü, güzel şeyler yazacak her yerde. Ve yarın unutulacak bütün öğretmenler gelecek 24 Kasım’a kadar. Bu “öğretmenlerimi” anlamıyor yetkililer, duymuyor.

Sayın Bakan kendisine çiçek takdim eden “öğretmen” kardeşlerime “atanamadınız, öğretmen değilsiniz” diyor.

Anlayamazsınız bizi Sayın Bakanım. Çünkü; Asıl siz öğretmen değilsiniz.

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.