Yine iyi bir yıl geçirmedik

Bir eğitim öğretim yılını daha kapattık !

Yine iyi bir yıl geçirmedik.

Vatan hainlerinin ve eğitim düşmanlarının saldırıları sonucu hayatlarını kaybeden meslektaşlarımızı rahmet ile anıyoruz.

MEB olarak yine akıl almaz uygulamalarla adınınız gündemde tuttunuz:

*Öğretmeni öğrenciye ve veliye değerlendirterek itibar kaybına vesile olan “Performans Değerlendirme” çalışmaları ile renksiz ve monoton hayatımızı öğrenci ve veli zenginliği ile pekiştirdiniz.

*Göreve ilk başlayacak olan öğretmeni ve okul idarecilerini 15’er dakika ve 3’er soruluk değerlendirmeye alan “Mülakat Uygulaması” ile yeni başlayacağımız mesleğimizde ve idareciğimize çok şey kattınız. Mülakatlarda yine torpil listeleri WhatsApp gruplarında boy gösterdi ama olsun.

*Bir çok mahkeme kararlarını yine uygulamayarak bizleri yine şaşırtmadınız.

*Bizzat bakanlığınızın hazırladığı yönetmeliklere aykırı bir tutum izleyerek il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde yanlı ve siyasi görevlendirmelere tam gaz devam ettiniz. Bu bir rekordur.

*Norm belirlemedeki uygulama ve sistem yanlışlıklarını düzeltemediniz. Ve bu yanlışlıkların sonucu atama bekleyen öğretmen adaylarının yine gözdesi oldunuz.

*Öğretmene “Sözleşmelilik” sistemi uygulaması ile aileleri birbirinden uzak tutarak aile planlamasına katkıda bulundunuz. Anne ve babalarından yine ayrı kalan çocuklar bu yaz babalarına “amca” annelerine ise “teyze” diyecekler.

*Eğitimin her kademesinde çalışana verilmeyen ek gösterge talebini hiç görmediniz. Personeline sahip çıkmayan tek bakanlık oldunuz.

*Bazı okullarımızı Nitelikli Okullar (!) statüsüne sokarak diğer okulları niteliksiz yaptınız.

*Bu okulları “Proje Okulları” na dönüştürerek neyi hedeflediniz? Bu okullardaki idarecileri ve öğretmenleri belirleyecek olan bakanlık olarak hangi kriterleri göz önünde bulunduracaksınız? Neyin ve kimi projesi olduğunu anlayamadığımız bu okullarda her zamanki olduğu gibi sendikal ve siyasi saplantılarla mı hareket edeceksiniz?

*Sadece 60 tane Meslek Lisesini kapatarak Anadolu Lisesi’ne dönüştürerek Anadolu Lisesi açığımızı mı kapattınız?

*Bazı bölgelerde meslek liselerini OSB’lere (Organize Sanayi Bölgesi) devrederken neyi hedeflediniz?

*Okullarımızda tablet dağıtarak eğitim ve öğretim yaptığınızı zannederken meslek liselerimizi çağımız teknolojisinin gerisinde bıraktınız.

*16 yıl içerisinde göreve gelen 6 tane bakanımız sürekli “Sistem Değişikliği” yaparken bu okullarımızı hiç ciddiye almadınız. Oysa ki kalkınmanın en önemli temeli meslek liseleridir. Kalkınan ülkelerde meslek liseleri ara elemanların ve mühendislerin yetiştiği okullardır. Bizde ise maalesef kötü yönetimin kurbanı yaptınız.

Neticede bakanlığımız olarak yine sınıfta kaldınız.

Tüm öğretmen ve idareci arkadaşlarıma iyi tatiller dileriz.

Bünyamin KAMÇİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.