Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı Geldi Çattı

Her birey doğar, büyür ve eğitim görmeye başlar. Eğitim görmek deyince bu eğitim direk okullarda başlar diye düşünmeyin. Çocuğun büyümesiyle birlikte aile eğitim vermeye devam eder. Zamanı geldiğinde ise okula giden çocuk okula gittiğinden itibaren çeşitli adımları aşmalıdır. Bu adımlar elbette sınavlardır. Yıllarca okullarda yapılan sınavlardan sonra lise eğitimini tamamlayan gençler lise sonunda zorlu bir tempoyla üniversiteye hazırlanırlar. Bu dönem onlar için oldukça zordur, çevresindeki herkes ondan en iyi üniversiteye gitmesini bekler.

ygs-lys

Yeni eğitim sisteminde ise üniversiteye geçişin 2 basamağı var. Üniversite öğrencisi adayları ilk adım olarak YGS sonrasında ise LYS adımlarını aşmalılar. Bu basamakları rahatlıkla aşan öğrenciler diledikleri ve hedefledikleri bölümlerde eğitim almaya başlıyorlar. Bu yıl üniversiteye girişte önemli bir adım olan YGS  13 Mart’ta yapılacak. Pazar günü yapılacak sınava girecek tüm öğrenciler oldukça heyecanlı olacaklar. Zorluklarla ve emekleriyle atlattıkları sınav döneminden sonra bu sınavı alın terleriyle geçmeyi planlayacaklar. Sınav günü heyecanını yaşayacak olan öğrenciler dışında sınavda görev alacak öğretmenler olacak. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi başvuran adayların başvurularını Ocak ayında teslim almıştı.

Yüksek öğretime geçiş sınavına toplamda 2.178.563 aday başvuru yaptı. Bu başvuran adayların sınava girecek yerleri ise 3 Mart’ta belli olacak. 3 Mart 2016 yılında ÖSYM resmi sitesinde paylaşılacak olan adayların aday kimlik kartları yayınlanacak. Adaylar T.C kimlik numaraları ve belirledikleri aday şifreleri ile 3 Mart günü https://ais.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.