Yükseköğretime Geçiş Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyız?

Çalışma Taktikleri ve Sınav Stresinden Kurtulma…

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın kısaltması YGS’dir. Lise son sınıf öğrencileri ve lise mezunlarının üniversiteye yerleşebilmek için girdikleri sınavın ilkine denir. 2010 yılından itibaren uygulanan YGS’de baraj puanı alan adaylar LYS’ye girmeye hak kazanırlar. Öğrenci isterse YGS puanı ile ön lisans bölümlere de kaydını yaptırabilir. Tek sınavdan oluşan YGS, 6 farklı alanda puan hesaplaması verir. Bunlar öğrencilerin alanlarına göre değişir.

  • YGS 1- 2: Sayısal
  • YGS 3- 4: Sözel
  • YGS 5-6: Eşit ağırlık

Adayların bu sınavdan 140 puan almaları barajı geçmeleri için yeterli olacaktır. 140 puan barajı ile öğrenciler ön lisans bölümlerini tercih edebilirler. Lisans bölümleri için öğrencilerin en az 180 puan almaları gerekir. Sınav 160 soru ve 160 dakikadan oluşur. Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilimleri alanlarının her birinden 40 soru sorarlar. YGS’nin  %40’ı LYS’yi etkiler. Sınav bir yıl geçerlidir.

YGS’ye Nasıl Hazırlanılmalıdır?

Hayat boyunca girilecek tüm sınavlarda başarılı olmanın yolu planlı çalışmaktan geçer. Uzmanlar öğrencilere verimli ders çalışma taktiklerini söylerler. Verimli ders çalışma taktikleri arasında;

  • Öğrencilerin kendilerine hedef koymalarını ve bu hedefe ulaşmak için ne yapacaklarını sorgulamalarını isterler.
  • Doğru kişiden ya da kaynaktan yardım alınmasını, çok soru çeşidi ile karşılaşmak için çıkmış soruların bile çözülmesi gerektiğini, Günlük ders çalışma programı uygulayıp, program doğrultusunda çalışılması gerektiğini,
  • Verimli ders çalışmak iç in masa başında çalışılması gerektiğini,
  • Sayısal derslere hazırlanırken, boş kâğıdın bulundurulması gerektiğini,
  • Dikkat çekici unsurlardan yararlanarak notların akılda kalmasını sağlamaları gerektiğini,
  • Çalışılan konuların her akşam tekrar edilmesi gerektiğini ve günlük en az her dersten 50 soru çözülmesi gerektiğini söylerler.

Sınav Stresi Nasıl Giderilir?

Öğrencilerin sınav stresini gidermek için her gün düzenli çalışmalarında fayda vardır. Konularını tam anlamıyla çalışan öğrencinin kendine olan güveni artar. Sınav haftası öğrencinin kafasının dağılmasını sağlayacak, bedensel ve zihinsel olarak yorulmayacak sosyal aktiviteler yapması, sınavı unutturur. Sınav hazırlığının başladığı günden itibaren öğrenciye ana odaklanma öğretilmelidir. Çünkü geleceği düşünmek öğrenciyi kaygıya sürükler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.