İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yurtdışı Diploma Denklik Yönetmeliği Değişiyor

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre Yurtdışı Diploma Denklik Yönetmeliği değişiyor.

Bu yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte 6 Kasım 2010 tarihli ve 27751 sayılı yönetmelik yürürlükten kaldırıldı. Yeni yönetmelik yurtdışından alınan diplomalara yönelik olarak uygulanacak usul ve esasları belirtiyor.

Yeni yönetmeliğe göre tanıma ve denklik başvuruları kişinin kendisi tarafından yapılacak. Alternatif olarak da başvuru, vekalet verilen bir kişi tarafından yapılabilecek.

Başvurularda getirilmesi gereken belgeler arasında diploma aslı ya da noter tarafından onaylatılmış onaylı diploma suretinin yanında yükseköğrenim süresi içinde alınmış derslerin notları ve ders saatlerini gösteren çizelgeler bulunuyor.

Çift uyruklu öğrencilerden ise öğrenim süresince öğrenim gördükleri ülkede yaşadıklarını ispat eden bir belge vermeleri isteniyor.

Eksik belgeler için 30 gün Ek Süre Veriliyor

Yapılan başvurulardaki belgelerde eksiklik tespit edilirse bu belgelerin tamamlanması için 30 gün ek süre veriliyor. Eğer bu süre içerisinde belgeler temin edilmezse başvuru reddedilmekte.

Yapılan başvurunun kabul edilmesi için diplomayı veren yükseköğretim kurumunun faaliyet gösterdiği ülkede kendi yetkili makamların tarafından tanınması gerekiyor. Bunun da yanında Yüksek Öğretim Kurulu’nca kabul edilen kalite güvencesi kuruluşları tarafından tanında şartı getiriliyor.

Yapılan incelemelerde yurtdışında bitirilmiş olan bölümün Türkiye’deki yükseköğretim sisteminde karşılığı bulunup bulunulmadığı da kontrol edilecek.

Eğer denk bir bölüm bulunmuyorsa ve yönetmelikte yer alan diğer şartlar yerine getiriliyorsa diploma derecelerinin Türk yükseköğretim sistemine eşdeğer olup olmadığı incelenecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.