MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Zorunlu Hizmet ve İl Dışı Tercih Yapanların Dikkat Etmeleri Gereken Durumlar

30 Eylül 2016 Tarihi İtibariyle Zorunlu Hizmetini Tamamlayacak Olanlar Tercihte Dikkatli Olmalı

Zorunlu Hizmet ve İl Dışı Tercih Yapanların Dikkat Etmeleri Gereken Durumlar
  • 14.06.2016
  • 4.161 kez okundu

Zorunlu Hizmet ve İl Dışı Tercih Yapanların Dikkat Etmeleri Gereken Durumlar

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2016 Haziran ayı içerisinde il içi tayinleri tamamladı. Şu anda gözler il dışı atamalara çevrildi. Milli Eğitim Bakanlığı son yıllarda atamaların büyük çoğunluğunu doğuya yapmaktadır. Doğuda görev yapan öğretmenler özür durumları yoksa memleketlerine ya da batıya gitmeleri için tek yol il dışı atamalardır.

İl Dışı Atamalarda Dikkat Edilecek Hususlar

Zorunlu Hizmetini Tamamlamayanlar;

İlk atamalarının yapıldığı ilde 3 yılını dolduran öğretmenler il dışı tayin isteme hakkına sahip oluyorlar fakat Milli eğitim Bakanlığının yaptığı düzenleme ile iller çeşitli zorunlu hizmet bölgelerine ayrıldı. Bu hizmet bölgelerinde yapılacak zorunlu hizmet yılları da farklı farklı belirledi.

Öğretmenler il dışı tercihte bulunurlarken eğer zorunlu hizmetini tamamlamamışlarsa sadece şu anda görev yaptığı zorunlu hizmet bölgesinin eş değer olduğu yerleri isteyebiliyor. Örneğin; büyükşehir sınırları içerinde olan 7. hizmet bölgesinde zorunlu hizmetini yerine getiren öğretmen bulunduğu yerde 7 yıl zorunlu hizmet yapmak zorunda fakat 3 yılı dolunca il dışı tayin hakkı doğuyor. Bu yüzden bu öğretmen tayin isterken yine zorunlu hizmet bölgesi olan bir yeri seçmeli ki kalan zorunlu hizmetini tamamlayabilsin.

30 Eylül 2016 Tarihi İtibariyle Zorunlu Hizmetini Tamamlayacak Olanlar;

Yukarıda zorunlu hizmetini tamamlamamış olanlar hakkında bilgi vermiştik. Şimdi de 30 Eylül 2016 tarihi itibariyle zorunlu hizmetini tamamlayacakların yapacağı işlemlerden bahsedeceğiz.

Zorunlu hizmetini 30 Eylül 2016 tarihi itibariyle tamamlayacak olanlar tercih sayfası açıldığında tercih işlemleri için giriş yaptıklarında “Beyana Dayalı Bilgiler” bölümünde “30 Eylül 2016 tarihi itibariyle zorunlu çalışma yükümlülüğüm tamamlanacaktır.” bölümünü işaretlemek zorundalardır.

Peki Bu Bölümü İşaretlememizin Amacı Nedir?

Bu bölümü işaretlememizin amacı yukarıda belirttiğimiz gibi zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamayanlara sadece bulundukları zorunlu hizmet bölgesine eş değer yerler açılacakken siz buraya işaret koyarsanız tüm hizmet bölgeleri hatta zorunlu hizmet bölgesinde olmayan okullar bile açılacaktır.

Yanlış Beyanda Bulunmak Tercihleri Geçersiz Kılar

30 Eylül 2016 itibariyle zorunlu çalışma yükümlülüğünden kurtulmayacak adaylar bu beyanda bulunurlarsa sistem tarafında tercihleri reddedilecektir. Bu yüzden zorunlu hizmetinizin ne zaman biteceğini iyi hesaplamanız gerekmektedir.

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / / /

loading...

FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ