11 Yılda İngilizce Öğretemiyoruz

Eğitim Sistemimizin Kanayan Yarası İngilizce Dersi

Yabancı dil öğrenmek herkesin hayalidir. Nedense hepimize Türkçe dışında bambaşka bir dil hep ilgi çekici ve hoş gelmiştir. Sanırım içimizdeki merak duygusundan kaynaklı bir durum bu. Konuşamadığımız, yepyeni kelimeler içeren bir dili merak ediyoruz ve öğrenmek istiyoruz. En yaygın öğrenilmek istenen dil ise hepinizin tahmin ettiği gibi İngilizce. İngilizce dersi göreceğimizi bilerek okula gideriz, karşılaşacağımızı bildiğimiz halde karşılaştığımızda oldukça farklı karşılarız İngilizceyi. Hemen zor, yapamıyorum gibi kelimeler dökülebilir ağzımızdan. Hangimizin dökülmedi ki?

Çevremizde ya da gün içerisinde İngilizce konuştuğumuz kelime sayısı kaç olabilir ki? Elbette bu dili okurken, yazarken veya telaffuz ederken zorlanacağız. Bu oldukça normal. Eğitim sistemimizin getirdiği düzenle artık tüm öğrenciler toplamda 11 yıl İngilizce dersi görecekler. Peki bu İngilizce dersine olan ilgi boş mu kalacak? Yoksa içi doldurulup İngilizce konuşma denemeleri ortaya mı çıkacak? Pek emin değilim fakat İngilizce öğrenme konusunda başarılı olduğumuzu düşünmüyorum. Hep merak gösterildiğinden, ilgi duyulduğundan bahsettim fakat İngilizceye ilgi görmeyen kişiler de var, mutlaka vardır. Birçok İngilizce öğretmeni tanıdım, öğrencilik yıllarımda çok şey öğrettiler bana. Her öğretmenim kadar değerlilerdi, kültürlülerdi. İngilizce öğretme konusunda öğretmenlere de iş düştüğüne inanıyorum. Sıkıcı bir üslupla ilgi çekemezsin sonuçta hiçbir şeye. Öğrenen de sıkılmayacak ki dinleyecek seni.

Bir de öğrencinin kendinden emin olamayışı var ki bu da en büyük etmen. Sonuçta bizlere yabancı olan bu dil, adı üstünde yabancı dil. Öğrenciler hangi dersle karşılaşırsa karşılaşsın kendilerine güvenmeliler. Bizlere 11 yıl öğretilirken yerinde sayan bir müfredatla işlenmemeli, müfredatta farklı etkinlikler, eğlenceli içerikler de olmalı diye düşünüyorum. Şu yıllarda İngilizce öğrenen kişilere sesleniyorum, geleceğiniz için yabancı dile önem verin ve kendinizi geliştirin.

Bir yorum

  1. My family always say that I am killing my time here
    at web, however I know I am getting know-how
    everyday by reading thes good posts.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.