2015-2016 1. Dönem TEOG İstatistikleri Açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş sınavı olan TEOG sınavına ait testlerin zorluk dereceleriyle alakalı istatistiki bilgiler içeren bir rapor hazırladı.

TEOG birinci dönem ortak sınav sonuçları 19 Ocak 2016 tarihinde açıklanmıştı. Bu sınavlara ilişkin istatistikler rapor olarak hazırlandı.

“TEOG’un güvenilirlik katsayısı 0,969 olarak açıklandı”

Testlerin zorluğu, soruların güçlük düzeyi ve ayırt edicilik kategorilerinde istatistiki olarak incelendi. Raporun sununu A kitapçığındaki sıraya göre yapıldı. Güvenilirlik kat sayısının 0 ila 1 arasında değerlendirildiği raporda katsaının 0,969 olarak belirlenmesi testin tutarlılığı hakkında bilgi verdi.

Bu kapsamda, TEOG’un genel olarak güvenirlik katsayısı 0,969 şeklinde belirlendi. Bu da TEOG’un güvenilir sonuçlar ürettiğini ve soruların testin tamamıyla uyumlu olduğunu ortaya koydu.

“TEOG orta zorluk derecesindeydi”

Testin güçlük düzeyi de 0 ve 1 arasında değer alıyor. Güçlük düzeyinin sıfıra yaklaşması testin zor, 1’e yaklaşması ise kolay olduğu anlamına geliyor. Bu kapsamda, TEOG’un ortalama güçlük düzeyi 0,574 oldu. Bu da sınavın orta güçlükte zorluk derecesi bulunduğunu gösterdi.

“TEOG sınavında en kolay Din Kültürü, en zor ise Matematik’ti”

Sınavdaki alt testlerde güçlük düzeyine bakıldığında, en zor testin sırasıyla 0,428 ile matematik, 0,533 ile fen ve teknoloji, 0,554 ile yabancı dil, 0,589 ile Türkiye Cumhuriyeti inkılap tarihi ve Atatürkçülük, 0,595 ile Türkçe, 0,746 ile din kültürü ve ahlak bilgisi olduğu görüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.