2015 Şubat İlk Atama Sonuçları Açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan nihayet beklenen müjde geldi. … branşta 15 Bin Öğretmenin atamasını yaptı. Atama bekleyen öğretmen adaylarının büyük bir heyecanla beklediği atama elektronik ortamda gerçekleştirildi. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu’nun yaptığı açıklamada atanmayı heyecanla bekleyen öğretmen adaylarına 15 bin kadronun doldurulmayı beklediğini ve sınavda en az 105 ve üstü alanların bu kadrolara yerleştirileceğini belirtmişti. Aydoğdu twitter hesabından attığı twitte; atama bekleyen öğretmen adaylarının hepsinin atamasının yapılmasının mümkün olamayacağı gerçeğinin altını çizmişti.

Su Az, Bekleyen Çok!

Gerçekten de “Su az bekleyen çok!” deyimi bu sözlerle yerli yerine oturmuş gibi görünüyor. Bilindiği gibi eğitim fakülteleri daha nitelikli öğretmen yetiştirme konusunda diğer fakültelere göre daha başarılı sayılıyor. Günümüzde giderek artan eğitim fakültelerinin sayısı 75’e ulaştı. An itibari ile 220 bin eğitim fakültesi öğrencisi bulunurken fen-edebiyat fakülteleri 280 bin öğrenci barındırıyor. Atama bekleyen 300 bin öğretmen sayısına karşılık MEB’in tüm branşlar için öğretmen ihtiyacı 129 bin olarak belirlendi. Rakamlar; atanabilen öğretmenlerin çok şanslı olduklarının en iyi göstergesi. Çünkü her yıl açıkta kalan işsiz öğretmen ordusuna 40 bin öğretmen daha ekleniyor. Pekiyi atanması gerçekleştirilen şanslı öğretmenleri neler bekliyor?

Atanan Öğretmenlerin Yapması Gerekenler:

Heyecanlı ve yorucu bir süreçten geçen öğretmenleri atama sonrasında bekleyen süreçler var. Öncelikle atandıkları için kendilerini çok şanlı kabul ederek yüksek bir moralle atama sonrasındaki aşamaya geçmelidirler.( Psikolojik hazırlık evresi)

Öğretmenler atanmış oldukları ilde İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne giderek gerekli form ve belgeleri dolduracaklar.

Eğer başka bir ile atanmışlarsa önceden kalacak yer ayarlamaları gerekir.

Diploma, Pedagojik Formasyon Belgesi 5 adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf ve elektronik başvuru formunu mutlaka hazır bulundurmaları gerekir.

Bu tatlı-yorucu süreçten sonra göreve başlama aşaması geliyor.

Pekiyi atanan Öğretmenler ne zaman Göreve başlayacaklar?

MEB tarafından yapılacak atama duyurusu tebligat ve göreve başlama bilgisi öğretmenlere elektronik ortamda bildirilir. Tebligatı beklemeden hemen göreve başlamak isteyen öğretmenler kendilerinden istenen belgelerle İl Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurarak tebligatı beklemeden göreve başlayabilirler.

Bizler de Mebajans.net ailesi olarak ataması gerçekleşen tüm öğretmenlerimizi tebrik ediyor, atama bekleyen yüzbinlerce öğretmen adayımıza sabırlar diliyoruz.

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.