2016-2017 Seçmeli Dersleri 19 Şubat’a Kadar Seçilecek

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB),ülke genelinde ortaokul ve imam hatip ortaokullarına gönderdiği yazıya göre yeni eğitim öğretim yılında okutulması planlanan seçmeli derslerin 19 Şubat 2016 tarihine kadar dilekçe ile bildirilmesi istendi.

Ders Kitapları Seçmeli Derslere Göre Hazırlanacak

Gelen yazıda 19 Şubat 2016’ya kadar seçmeli derslerin seçilmesinin istenmesinin sebebi olarak ders kitaplarının hazırlığının yeni eğitim öğretim yılına yetiştirilmesi gösterildi.

İl milli eğitim müdürlüklerine gönderilen yazıda, baskısı, ihalesi ve dağıtımı uzun bir zaman dilimi gerektiren ders kitapları veya öğretim materyallerinin,öğretmen ve öğrencilere 2016-2017 eğitim öğretim yılı başında sunulabilmesi amacıyla seçmeli derslerle ilgili iş ve işlemlerin ivedilikle yapılmasının uygun olacağı belirtildi. Ayrıca öğrencilerin mağduriyet yaşamaması amacıyla diğer dersler gibi seçmeli derslerin de notla değerlendirilmesiyle ilgili iş ve işlemlerin eksiksiz yapılması talep edildi.

Bu kapsamda, 2016-2017 eğitim öğretim yılında ortaokul 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflarda okuyacak öğrenciler haftada 6 saat, imam hatip ortaokullarının 5, 6 ve 7’nci sınıflarında okuyacak öğrenciler haftada 2 saat, imam hatip ortaokullarının 8’inci sınıflarında okuyacak olan öğrenciler ise haftada 1 saat seçmeli ders seçecek.

2016-2017 eğitim öğretim yılında ortaokul ve imam hatip ortaokulu 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflarında okuyacak öğrenciler, kendilerine uygun olan dilekçe örneğini kullanarak ders seçimlerini yapacak.

İlkokul 4’üncü sınıf öğrencileri ve velilerine sınıf öğretmenleri rehberlik edecek. Okullarda en az 10 öğrencinin aynı dersi seçmesi durumunda ilgili seçmeli ders okutulabilecek.

Okul, Veli ve Öğrencileri Yönlendirmeyecek

İlgili alanda öğretmen yokluğu gerekçesiyle okul yönetimlerince öğrenciler ve veliler belirli derslere yönlendirilmeyecek.

Okulda Öğretmen Yoksa Seçmeli Ders Yine de Okutulabilecek

Okullarda ilgili alanda yeterli sayıda öğretmenin bulunmadığı derslerin seçilmesi halinde öncelikle diğer okullardan maaş veya ek ders karşılığı görevlendirmeler yoluyla öğretmen temin edilecek. Bunun da mümkün olmadığı hallerde ücretli öğretmen görevlendirilmek suretiyle bu dersler açılacak ve okutulacak.

Öğrencilerin 2016-2017 eğitim öğretim yılında almak istedikleri seçmeli derslerle ilgili dilekçeler velilerinin de rehberliğinde düzenlenecek ve okul müdürlüğüne 19 Şubat’a kadar teslim edilecek.

Okul müdürlüğüne yazılı olarak beyan edilen ders seçimleri 19 Şubat akşamına kadar e-okul sistemine okul yönetimleri tarafından işlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.