2016 Haziran İl Dışı Atama İsteyecekleri Bekleyen Büyük Tehlike

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tüm şehirlerde il içi atamaları tamamladı. Ders zilinin son bulması ile birlikte bu öğretmenlerimiz yeni görev yerlerinde göreve başlayacaklar ve seminerlerini burada alacaklar. İl içi atamaların bitmesi ile birlikte gözler il dışı tayinlere çevrildi. Memleketlerine gitmek isteyenler ya da memleketlerine yaklaşmak isteyenlerin dört gözle beklediği tayin. Fakat bu sene il dışı bekleyenleri büyük bir sıkıntı bekliyor. Tüm okullar açılmayabilir.

Biliyorsunuz ki il içi tayinlerden sonra dolan ya da boşalan kadroların tümü ilçe milli eğitim müdürlüklerince bakanlığa bildirilir. Bakanlık il dışı atamaları için istediği kadar kadroyu boş gösterir. Yani illere sınır koyar. Halbuki bir ilde çok fazla boş okul olmasına rağmen bakanlığın koyacağı sınır sebebiyle o okulların tümüne tayin olmaz.

Aday Öğretmenlik ve Özür Grubu İl Dışını Etkileyecek

2016 Şubat’ta yapılan ilk atamaların %49’u batıya yapıldı ve bu öğretmenler görev yerlerine daha gitmediler. Şu anda istedikleri ilde veya ilçede stajyer öğretmen olarak görev yapıyorlar. 2016 Ağustos ayında ise özür durumu yapılacak ve özür grubu atamalarında bakanlık bir müdahalede bulunamıyor ve tüm okullar açık olarak rahatlıkla tercih yapılıyor. Özür grubu atamalarının bir özelliği de batıda en çok okulun açıldığı tayin türü olmasıdır.

Doğuda görev yapanlar için paha biçilmez fırsat olan özür durumu atamaları şimdi önlerine olacak.

Peki nasıl?

Bakanlık %49’unu batıya yaptığı ilk atamalar ve müdahale edemediği ve batıya büyük bir atamaya sebep olan özür durumundan dolayı doğuda pek fazla öğretmen kalmayacağını düşünerek il dışı tayinlere sınır getirebilir.

Bakanlık batıdan az kadro açarak öğretmenleri doğuda tutma yoluna gidebilir. Bu sayede doğuda olası bir öğretmen eksikliğinin önüne geçmiş olur.

Bu sebepledir ki il dışı tayin bekleyen öğretmenler 2016 Haziran il dışı tercihlerinde umduklarını bulamayabilirler. Sistem dolayısıyla memleketlerine gidemeyen hep il dışı tayin bekleyen öğretmenlerdir. Umarız bu yazdıklarımız gerçekleşmez ve tüm il dışı bekleyenler istedikleri ile rahatlıkla atanırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.