2016 İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Yapılan Önemli Değişiklikler

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Okul öncesi ve ilköğretim kurumları yönetmeliğinde (İKY) değişiklikler yaptı. 2016 Haziran ayında yapılan bu değişiklikler neler? Gelin yapılan bu değişiklikleri madde madde inceleyelim.

1) -> Ders etkinliklerine katılım puanı için en fazla 5 defa verilir hükmü varken, yeni değişiklikle “Öğrencilere her dönemde her bir dersin haftalık ders saati sayısı 2 ve daha az olanlara 2, haftalık ders saati sayısı 2 den fazla olanlara ise 3 defa ders etkinliklerine katılım puanı verilir” ifadesi eklendi.

–> Eski yönetmelikte ders saati ne olursa olsun en az 1, en çok 5 etkinlik puanı verilebilirken; şu an en az 2, en fazla 3 ders etkinlik puanı olarak sınırlanmış oldu.
Bu madde 2016-2017 eğitim öğretim yılında yürürlüğe girecektir.

2) -> Telafi eğitimi ve yetiştirme programlarına ilkokullar da dâhil edildi.

–> Telefi eğitimi ve yetiştirme programları için eski yönetmelikte “Ortaokul ve imam-hatip ortaokulları” ibaresi yer alırken; “İlköğretim kurumları” şeklinde değişiklik yapıldı.

3) -> İlkokullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ve İngilizce dersleri, branş öğretmenleri tarafından verilmesinin önü daha da açılmış oldu. Bu alanda yeterli öğretmeni olmayan okullar, ortaokullarda olduğu gibi bölge/ilçe/il’den öğretmen talep edebilecek ya da ücretli öğretmenle bu ihtiyacını karşılayabilecek.

4) -> Müdür yardımcılarının ve ana sınıf öğretmenlerinin nöbet ücreti sorunu çözüldü!
Maliye Bakanlığının olumsuz görüşü nedeniyle ilkokul ve ortaokul müdür yardımcıları ve ana sınıfı öğretmenleri nöbet ücreti ödenemiyordu.

–> Yönetmeliğe eklenen;

(1) Müdür yardımcıları, okulda kendilerine verilen nöbet görevini yerine getirir, nöbetçi öğretmen ve öğrencileri izler, nöbet raporlarını inceler, varsa sorunları müdür başyardımcısına veya müdüre bildirir.
(2) Bağımsız anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıfı öğretmenleri kendi devrelerinde ve etkinlik saatleri dışındaki zamanlarda nöbet tutarlar.” Maddeleriyle sorun kökünden çözülmüş oldu.

Müdür yardımcısı ve öğretmen sayısı yeterli olmayan okullarda müdür yardımcısı ve öğretmenlere haftada birden fazla nöbet görevi verilebilecek.Nöbet ücreti alamayan müdür yardımcıları ve okul öncesi öğretmenlerine 01.01.2016 tarihinden geçerli olmak üzere, geçmişe dönük ödeme yapılacak.

5) -> Okul öncesi ve ilköğretim kurumlarında “Rehber Öğretmen” kavramı “Rehberlik Öğretmeni” olarak değiştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.