22 Ocak’ta Karneler Dağıtılmayabilir!

Binlerce öğrencinin katıldığı ve merakla beklediği TEOG sınav sonuçları açıklandı. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı’nın henüz tamamlanmamış olan mahkeme kararını beklemeden yaptığı açıklama ortalığı karıştırdı. Eğer devam eden mahkemeden iptal kararı çıkarsa 22 Ocak’ta yapılacak olan karne dağıtımı puanlar tekrar hesaplanacağı için yapılamayacak.

25 – 26 Kasım tarihlerinde, Ankara 11. Ve 14. İdare mahkemesine 5 sorunun yanlış olduğu gerekçesiyle iptal davası açıldı. Mahkeme henüz devam ederken sonuçların açıklanması ise tartışmaya sebep oldu.  TBMM’nin sınav itirazlarına ilişkin mahkemelerin 45 gün içinde kararı açıklaması gerektiğine dair düzenlemesi var, buradan yola çıkarak 15 Ocak’ta açıklanması gereken mahkeme kararı açıklanmadığı için Miili Eğitim’de karneleri verebilmek için sonuçları açıkladığını duyurdu.

Davacı aileler bazı soruların 2 cevabı bulunduğunu bazı soruların ise MEB kaynaklarında bulunmadığını iddia etmişti, Bakanlık ise sorularda hata olmadığını açıkladı, bu gelişmeler üzerine aileler Ankara 11. Ve 14. İdare mahkemesine başvuruda bulundu. Türkçe, İnkilap Tarihi, Fen ve Teknoloji testlerinden 5 soru dava edildi.

Mahkeme Kararını Beklemeden Sonuçların Açıklanmasına İtiraz

Bakanlığın mahkeme kararını beklemeden sonuçları açıklamasına sendikalarda tepki gösterdi. Eğitim – Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca kararın sonuçlanmadan sonuçların açıklanmasını doğru bulmadığını belirterek, “Bunu yapmadan karne notlarının girilmesi yeni bir kaos oluşturabilir.” dedi. Mahkemelerin, davaları bir an önce sonuçlandırması gerektiğini ifade eden Anadolu Eğitim-Sen Genel Başkanı Cansel Güven ise özetle şunları söyledi: “Bakanlığın 13 yıldır neredeyse hiçbir sınavı şaibesiz olmadı. Liyakat denen ana şart sağlanmadığı için her yıl sınavda bunları yaşıyoruz. Bakanlık günü kurtarıyor. Velinin yaşadığı stres, öğrencinin yaşayabileceği muhtemel mağduriyet hiç umurlarında değil. Devlet ciddiyeti yok maalesef.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.